Saab vai Volvo näistä länsinaapurin mahti autoista. Perustele.
Kumpi parempi
Yenkki
202209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei tarvitse ostaa traktoria erikseen.
Suomi-pojan trauman syyt:
1. Korkea autovero, vituttaa.
2. Ei autoteollisuutta Suomessa, hävettää.
3. Kuorma-autotkin ruotsalaisen omistuksessa.
4. Suomessa huonot ja vanhat autot.
Suomalainen kokee alemmuuden tunnetta ruotsalaista kohtaan, koska ruotsalaisilla menee niin hyvin.
Suomalaisella on käytössään erinäisiä keinoja purkaa alemmuuden tunnettaan. Voi vain arvata mitä nämä keinot ovat.
Ehdottomasti og Saab 900i. Perusteluna se, että mulla yksinkertaisesti on ko. auto. Maailman parhaimmat ajo-ominaisuudet. Hieman laiskahko, mutta suotaneen se painavalle autolle.
1190kg, tiedätkö mitä uudet corollat painaa?
on 1530kg eli siis painavalle.. :D
Onko tuo kokonais vai omapaino?
Saab 900 ei paina 1530kg eli mee kouluun.
OG 900 ei varmastikaan paina 1530kg:aa...
Jos siis tarkoitat "perus-versiota"? Ja sullahan on i-malli?
Ja eipä siitä ole perusversioiden (siis näitä i, c..) lisäksi tehty tietääkseni kuin turboja ja CD-malleja 80-luvulla (ei lasketa mukaan niitä EMS, Gl ja GLE yms-malleja, koska eivät varmasti paina paljoa enempää kuin i-malli). Turbossa taisi tulla vähän lisäpainoa paremmista vakiovarusteista ja tietyin paikoin jykevämmistä palikoista. CD-mallin painon lisäys korin osalta oli muistaaksi luokkaa 50kg. Mitkään eivät kyllä painaneet puoltatoistatonnia.
Entinen kärry oli juuri 900i, otteessa luki suunnilleen jotain 1140kg.
Aikaansa nähden melko painava auto, mutta ei nykypäivänä.
t9000 eli siis 9000T on Santun kanssa samaa mieltä.
Tietty olen samaa mieltä, kun esitetään yhteneväisiä mielipiteitä.
En ole täällä provosoimassa/purkamassa turhautumista, joten samaa mieltä oleminen ei ole ongelma :)
en ala tästä taistelemaan kirjoittamani lukema lukee rekisteri otteen omapaino kohdassa.. saabeista en sen enempää tiedä että onko mikä versio eikä sillä mulle ole väliäkään..
Joko et osaa lukea tai sitten siinä on virhe.
Kerropas, että minkä vuosimallinen sun auto on? Vanhempi 900 harvemmin painaa yli 1 500 kg. ;) Meillä oli vanha Combi-Coupé ja se painoi jotain alle 1 200 kg ja on sedan, joka painaa muistaakseni 1 240 kg.
v.1980, omapaino 1250kg.
Olen käynyt vaa'alla 900i 2.1:n kanssa. Kuski kajuutassa paino oli 1250kg. Mittaustarkkuus oli /- 20kg. Kuskin paino oli n. 80kg.
perä rasvattu? Viimeksi tykkäsin haisevasta ahteristasi, tehdäänkö tänäänkin temput?
Santttuuuu! Älä suotta kaunistele, olet kylän paras herkkumutterin imijä.
Olisi aika kaameeta, jos tää privä viesti meniski yleisesti saab- palstalle.
osua jutut pahasti tai oletko joku nöyryytetty.
mutta Volvo sentään on elossa oleva merkki, kun taas Saab kuuluu porukkaan Talbot, Wauxhall tai Morris. Lopullisesti Saab haudattanee parin vuoden päästä.
Wauxhall ei ole kadonnut mihinkään, autoja löytyy suomen ulkopuoleltakin.
välttää Golf-autona jos ei itse vaunuja ole saatavilla ahterin ja bägin kantoon.