Menkää mettään!

Anonyymi

Ilmaiseksi käpyjen keruuseen ei nykyaikanakaan tarvitse ryhtyä: Kerääjille maksetaan käpylitrasta 1,20 euroa. Kävyistä saatava tulo on verovapaata.

– On jännä nähdä, miten ihmiset nykyaikana innostuvat tähän toimintaan.

RIIKKA NYMAN IL.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eräässä kuntouttavan työtoiminnan paikassa kerätään käpyjä. Rahat menevät säätiölle joten itse et saa yhtään euroa vaikka miten paljon keräisit. Ei siis ole kovinkaan kannattavaa hommaa.

      • Anonyymi

        onhan järjetön orjasysteemi. Järjestön pyörittäjät ja päälikköporras saavat nautinnollisia kiksejä kun kuntoutettavat ovat nonstop hyväksikäytössä. Jos ei kerry riittävästi käpyjä niin kuntoutettavat eivät silloin ole parantuneita. Terveen papereita ei sellaisesta vetkuttelusta saa. Kuntotusta on siis jatkettava, Jos taas kerää paljon käpyjä niin kaikki rahat menee säätiölle. Kuka ahkeralle nyt vapauden antaisi. Menee hyvä työmies ja kävynkerääjä hukkaan. Terveen papereita ei saa. Kuntoutusta on siis jatkettava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      70
      7881
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7414
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      191
      7031
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      71
      6891
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      66
      5860
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      77
      5763
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      102
      5505
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      25
      3212
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      926
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      925
    Aihe