Hengelliset kameleontit

Kameleontit viestivät väreillään.
Värin vaihtaminen on kameleonteille ennen muuta viestintäkeino.

(Wikipedia)
-----------------------------------

Usein kuulee uskovien sanovan, että jokin asia kuuluu vanhaan liittoon. Esim. ruokasäädökset tai Mooseksen lain määräykset, joista osa on modernista näkökulmasta katsoen saattaa olla hyvin erikoisia ja ankariakin.

Tietyn tyyppisillä uskovilla tuntuu olevan vastaus aina valmiina. Esim. eräällä TV7:stä tutulla pariskunnalla on tapana vastata kysymykseen haureudesta siten, että haureus on kauhistus Jumalalle. Teosta rankaiseminen kuuluu kuitenkin yksin Herralle. Rangaistukset ja tuomiot ovat vanhan liiton asioita, uuteen liittoon kuuluu yksin Rakkaus.

Samassa yhteydessä esitetty kysymys seksuaali- tai sukupuolivähemmistöihin kuuluvien ihmisten kohtelusta herättää kuitenkin hyvin vahvoja tunteita ja kas - nopeastihan sieltä löytyy pitkä lista Vanhan Testamentin jakeita, Jumalan elämänohjeita tähän päivään.

Toiminta vaikuttaa olevan kaukana normaalista, vaikkakin päällisin puolin linjassa ennustuksien kanssa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen yleensä hyväksyy tai pyrkii selittämään itselleen parhain päin sen, missä itse epäonnistuu. Kaukana olevat asiat, jotka ovat meille vieraita, voi olla vaikea hyväksyä. Olisi hyvä ensin tutustua kunnolla erilaisiin ihmisiin, ennenkuin tuomitsee. Ehkä siihen loppuisi tuomiot.

      LS

      • Kyse saattaa olla vahvoista mielikuvista ja halusta tai monessa tapauksessa haluttomuudesta hyväksyä ihmisille vieraat ja kaikaiset asiat. Toisaalta ihmiset hyväksyvät kaukaiset tähdet, koska ne kuvastavat lämpöä, valoa ja luovat kauneutta, mutta toisaalta he eivät useinkaan miellä käärmeitä hyödyllisiksi olennoiksi, vaikka näkisivätkin niitä lähietäisyydeltä päivittäin.


    • Anonyymi

      Ps.106:20 he vaihtoivat Kunniansa ruohoa syövän härän kuvaan. Rinnakkaisjakeet: Jer.2:11 Onko mikään pakanakansa vaihtanut jumalia, vaikka ne eivät olekaan jumalia? Mutta minun kansani on vaihtanut kunniansa siihen, josta ei apua ole. Room.1:23 ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisen kuvan kaltaisiksi.

    • Anonyymi

      Jumala kieltää tekemästä jumalan kuvaa. 2Moos.20:4. 5Moos.4:16-17. 4:23. 5:8. Kuitenkin Jumala teki kuvakseen. 1Moos.1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät. Siis loi, ihmisen, eikä ihmiset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      314
      7894
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      92
      6164
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3611
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2147
    5. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2056
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      1963
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      1954
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      75
      1706
    9. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1514
    10. En mä itke

      sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
      Ikävä
      31
      1470
    Aihe