Altian (viinatehdas) osakkeet

Kun Altia meni pörssiin, oli merkintähinta 7,50 e/osake. Lopullinen hinta jäi muutaman sentin alle. Kirjoitin silloin tälle palstalle, että kannattaa osta, on varmasti hyvä sijoitus. Minä ostin 600 kpl, mutta olisi pitänyt ostaa enemmän. Viestini ei kuitenkaan ketään kiinnostanut eikä kukaan sitä kommentoinut. Nyt Altia on yhdistynyt suuren norjalaisen firman kanssa ja kurssi on noussut reilusti, on nyt 9,65 e. Lisäksi ovat luvanneet reilun osingon. Jos nyt myisin, olisin 1300 euroa voitolla, mutta en myy, koska kurssi nousee vielä.
Firman nimi tulee muuttumaan, mutta pääkonttori tulee olemaan Suomessa.

4

1621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jostain luin siitä että aikovat nyt valloittaa markkinoita ...ja uusi nimi Altialle on Anora...
      mimmimum-..mi

    • Anonyymi

      Jollet pidä, ja jäät odottelemaan vuosittaisia osinkoja.

    • Anonyymi

      Aleneekohan viinaksien hinta nyt kun tuottajakonserni on puolta isompa. Alotan uuden viinayhtiön osakkeiden oston ens maanantakina kun rahaa saan vähän ylimääräist. Orionkin ehkä voittoo tuottava.

      • Orion on varmasti hyvä sijoituskohde, minäkin ostin tänään niitä osakkeita 50 kappaletta. Kurssi on tänään 34,46 e.
        Liity Osakesäästäjien liittoon jos et vielä ole jäsen (osakeliitto.fi/jasenyys). Jäsenmaksu on kohtuullinen, tänä vuonna 35 euroa. Saat lehden, Viisas Raha, 8 kertaa vuodessa ja lisäksi sähköpostiviestejä, joissa myös on arvokasta tietoa.
        Onnea osakekauppoihin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe