Oras keittiöhanan uhkaava vesivahinko

Anonyymi

Ostin uuden keittiöhanan, kun entinen vuoti tiskipöydälle lievästi. Uudessa hanassa ihmetytti kierteiden puoliksi puuttuminen mutterista. Vein hanan takaisin kauppaan ja toisessa oli sama vika. Sitten eräs asiakas puuttui keskusteluun ja totesi, että hanassa kuuluukin olla huonot kierteet. Pirun pitkä pultti oli laitettu, ei edes 1/4 hylsysarjaan laitettu pitkä hylsy ylettynyt. Pahin vika on kuitenkin paperinohuet kupariputket. Ei edes lyhentäminen tahtonut onnistua, kun putki vain painuu linttaan.
Miten paljon materiaalivahvuutta voidaan heikentää, ennenkuin joku viranomainen puuttuu huonoon laatuun? Kyllä ennen oli parempi laatu ORAS-hanoissa, noin millin seinämävahvuiset putket ja kunnolliset 2 kpl kiinnitysmutteria.

5

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan siinä todellakin vesivahingon vaara jos ei osaa asentaa hanaa oikein.

      Jätä putkihommat suosiolla ammattilaiselle.

    • Anonyymi

      Niin, ei se auta vaikka maksaisi 200 euroa asennuksesta, jos materiaali on ala-arvoista ja sen takia putki alkaa vuotamaan.

      • Anonyymi

        Jätä putkihommat suosiolla ammattilaiselle.


    • Anonyymi

      Pitkä pultti ja mutteissa vain puolet kierteistä, nyt en ymmärtänyt.

    • Anonyymi

      Tarvitseeko kaikkia palstan aktivointeja ymmärtää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8133
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6379
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2529
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2450
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2263
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      89
      1927
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1585
    Aihe