Ruotsissa ruotsin kieli yhdistää, pääkieli - suomen puhujia n. 5%

Anonyymi

Ei puhettakaan pakkosuomesta.

Ruotsinsuomalaisten tarkkaa määrää ei tiedetä, koska Ruotsissa ei rekisteröidä asukkaiden äidinkieltä, mutta useimpien arvioiden mukaan heitä on noin 450 000 eli noin 4,5 %.

Ruotsissa toimivan Sisu-radion Ruotsin Tilastokeskukselta tilaaman tutkimuksen mukaan Ruotsissa asuisi tällä hetkellä lähes 720000 henkilöä, joiden juuret ovat Suomesta (7,2 % Ruotsin väestöstä).

Jos näistä kolme neljäsosaa olisi suomenkielisiä, olisi suomenkielisten määrä noin 540000 eli yli 5 % koko väestöstä.

Ei puhettakaan pakkosuomesta.

17

51

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsissa siis suhteessa enemmän suomenkielisiä kuin Suomessa ruotsinkielisiä.

      • Anonyymi

        Ruotsissa on määrällisestikin kutakuinkin kolminkertainen määrä suomenkielisiä verrattuna Suomen ruotsinkielisiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsissa on määrällisestikin kutakuinkin kolminkertainen määrä suomenkielisiä verrattuna Suomen ruotsinkielisiin.

        Höpö höpö!


    • Anonyymi

      Eikä siis pakkosuomea kaikille, vaikka "meänkielikin" ikivanha.

    • Anonyymi

      Ilmiselvä tulos, kun vertaa Supmeen.

    • Anonyymi

      Tässä!

    • Anonyymi

      Verrataan Suomea ja Ruotsia!

      • Anonyymi

        Kielipolitiikan järjettömyydessä Suomi voittaa.


    • Anonyymi

      Ruotsissa on suuri määrä ihmisiä joilla on suomalaiset juuret mutta ei se tarkoita että kovinkaan suuri osa heistä puhuisi suomea. Alkuperäiset maahanmuuttajat toki puhuvat mutta ei välttämättä jälkeläiset.
      Silloin suuren muuttoliikkeen aikana n. kolmas osa Ruotsiin muuttaneista oli sitä paitsi ruotsinkielisiä, ei heistä Ruotsissa ole suomenkielentaitoisia tullut.

      Suomalaiset ovat Ruotsissa mamuja, ei mikään maa muuta lakejaan mamujen ehdoilla. Suomenkielisille taataan Ruotsissa viranomaisissa äidinkieliset palvelut, y.m. erikoisoikeuksia, ja suomen kielellä on Ruotsissa virallisen vähemmistökielen status. Hienosti ovat tulleet vastaan, mutta Ruotsi on virallisesti yksikielinen, ruotsinkielinen maa.

      • Anonyymi

        Ruotsinsuomalaisten toinen ja kolmas polvi puhuu usein suomea yhtä hyvin (tai huonosti ) kuin moni ruotsinkieliseksi rekisteröity Suomessa.


    • Anonyymi

      "Ruotsissa ei rekisteröidä asukkaiden äidinkieltä, mutta useimpien arvioiden mukaan suomenkielisiä on noin 450 000 eli noin 4,5 %."

      • Anonyymi

        Mutta enemmän tai vähemmän kaksikielisiä lisänä.


    • Anonyymi

      Kukaan ei todellakaan ehdota pakkosuomea Ruotsiin - eikä kenenkään pitäisi vaatia pakkoruotsia Suomeen.

    • Anonyymi

      Kaikki ymmärtävät, mikä riesa riikeille pakkosuomi olisi!

      • Anonyymi

        Kyllä!


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1476
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      98
      1168
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      52
      1063
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      67
      743
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      736
    8. 34
      728
    9. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      625
    Aihe