Näinköhän tässä vanhoilla päivillään pitää mennä virtuaaliin,
olen sen hyvin onnistunut välttelemään, mutta nyt senkin myrkyn eteen lykkäsi. Verkkoon vaan...
Syksisin usein olen käynyt kädentaitomessuilla ja keväisin puutarhamessuilla ja rakennusmessuilla...ainakin lakritsaa ostamassa ja passseleita prosyyreitä keräämässä.
Nyt on kädentaitomessutkin muuttuneet virtuaalin...
miten nuo onnistuvat kun ei pääse hiplaamaan ja juttelee näytteilleasettajien kanssa, vaan kaikki tapahtuu netissä, se juttelukin chatissa.
Saapas näkee miten tässä käy...
Olen haaveillut uudesta puukosta , oikein vuolu sellaisesta ja senhän täytyy olla käteen käypä..ei sitä voi summa mutikassa tilata,
ajattelin, että tuolla messuilla voi katsoa puukontekijää silmiin ja kokeilla puukkoa käteen jne
Vai käykö nyt niin, että vuolut siirtyy...
Ei muutakuin mennään messuille, ensi kuussa kädentaidot ovat, paljon on tekijöitä ja hyvät verkkosinut kaikilla...
olen sen hyvin onnistunut välttelemään, mutta nyt senkin myrkyn eteen lykkäsi. Verkkoon vaan...
Syksisin usein olen käynyt kädentaitomessuilla ja keväisin puutarhamessuilla ja rakennusmessuilla...ainakin lakritsaa ostamassa ja passseleita prosyyreitä keräämässä.
Nyt on kädentaitomessutkin muuttuneet virtuaalin...
miten nuo onnistuvat kun ei pääse hiplaamaan ja juttelee näytteilleasettajien kanssa, vaan kaikki tapahtuu netissä, se juttelukin chatissa.
Saapas näkee miten tässä käy...
Olen haaveillut uudesta puukosta , oikein vuolu sellaisesta ja senhän täytyy olla käteen käypä..ei sitä voi summa mutikassa tilata,
ajattelin, että tuolla messuilla voi katsoa puukontekijää silmiin ja kokeilla puukkoa käteen jne
Vai käykö nyt niin, että vuolut siirtyy...
Ei muutakuin mennään messuille, ensi kuussa kädentaidot ovat, paljon on tekijöitä ja hyvät verkkosinut kaikilla...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikös puukkoja myydä muuallakin kuin messuilla, itse olen ostanut hyvän käsintehdyn puukon Mailan putiikista.
Myydään toki monessa paikassa, ja valmistetaan monessa paikassa,
alun perin haudoin mielesssäni suunitelmaa kuinka itse sen puukon tekisin,
jollekin kurssille menisin, vaan korona on vienyt viimeisetkin puukkokurssit.
Monissa kansanopistoissa niitä vielä järjestetään, kun pääsevät taas vauhtiin.
armasti vaikeaa löytää opettajaa moiselle kurssille, kuvittelen.
puukodssa on niin monenlaista osaamista.
Mailan putiikissa on seuraavalla lapin retkellä käytävä, Äkäslompoloon ajettava.
Netissä olen käynyt monesti suunnittelemassa itselleni puukon Riipi puukon sivuilla, se valmistaja on etelämpänä, läheltä Luostoa.
Onhan noita puukkoja, leukusta lähtien, huushollissa, mutta olisi kiva semmoinen
näppärä , voisi joskus jopa käsilaukuuun , olisihan se eriasia kantaa laukussaan puukkoa kuin hedelmäveistä, jota nykyisin kannan.
""Puukko ei kuulu katukuvaan
Teräasetta saa kantaa julkisella paikalla mukanaan vain jos työtehtävät sitä vaativat.""
Sakko vähintään tulee jos polliisi huomaa.
"maissii"
Sinulla on vain yksi vaihto-ehto.
Ruskealla, ei mustalla tupella.
-
https://www.iisakkijarvenpaa.fi/tuotteet-ala/puukot/aito-ystava.html
H.
Tosi upea puukko onkin ja voipa olla käteen käypänenkin
kun on kahva tehty tuohesta.
Sopivan mittanen teräkin,
ei hassumpi juttu.
Kiitos hyvästä vinkistä.
"maissii"
Entisen työ-kaverini Vaimolla on kaksi tuon-laista puukkoa mökillään.
Olen niillä Makkaraakin leikannut.
En katkonut pelkästään Pajun-oksien kauloja.
Miehensäkin mielestä Puukko on liian nätti ja siro miehen kouraan.
-
Huomasithan että jos/kun tilaat.
Voit kirjoittaa minkä kuvion/tekstin haluat kaiverrettavan terään.
Esim. H Sydän H Sydän H Sydän...MH Sydän MH sydän MH Sydän...
Tuossa saa tietenkin olla muitakin kirjaimia... :)
H.
Suloista ❤❤
Ostin Lapin reissuiltani miehelleni aina puukon, tosin osti hän niitä itsekin milloin mistäkin, nyt minun pitää laittaa niitä ositukseen lapsille, en minä sellaisilla määrillä mitään tee.
Pirre
Eipähän niitä voi kuin yhtä kerrallaan käyttää,
mutta puukot ovat kyllä joskus mahdottoman kauniita esineitä,
ja niillä on myös käyttöfunktio. Koristepuukot on jotain muuta.
Ei muuta kuin puukot jakoon,
itselläni on jokunen peritty,
niihin on kaiverrettu nimi terässä ja tupessa, kerran nekin menee jakoon.
Yksi on tosi kömpelö appiukkoni itse tekemä, jolla hän vuoleskeli pyttyjä ja korvoja ,
ja sekin aikanaan varmasti kaatikselle päätyy, mitä joskus sitä kädessäni vähän pyörittelen,
ja ihmettelen, että tälläkin rumiluksella on veistetty niin paljon kaunista ja kestävää.
Minulla on ollut kauan tapana käydä vuosittain lokakuussa kirjamessuilla yleensä Turussa, keväällä vaihdellen joillakin puutarhamessuilla, joulun alla Wanhan sataman Naisten joulumessuilla. Kädentaitomessuilla olen käynyt kerran, mutta suuri osa tarjonnasta tuntui menevän yli taitojeni ja kiinnostukseni.
Turun kirjamessut ovat olleet yleensä lokakuun alussa ja niihin oli tehty jo pitkään suunnitelmia, onhan 30-vuotisjuhlan aika ja olisi ilman koronaa saatu erityisen hienot messut. Onkohan ohjelmajohtaja Jenni Haukio nyt lomautettuna. Olen käynyt Turun kirjamessuilla alusta saakka, ja valtavasti ovat paisuneet intiimistä keskittyneestä tapahtumasta kansainväliseksi ja kaupallisuuskin on lisääntynyt. Saman rakennuksen ruoka-ja viinimessut täydentävät hyvin onnistunutta reissua, saa sekä hengen että ruumiin ravintoa. Vetovoimaista ilta-ohjelmaakin on ollut tarjolla, kyllä siellä parikin päivää on viihtynyt.
Meillä on ollut yleensä mukava naisporukka ja Pendolinolla on hurautettu Turkuun. Messujen erikoisantia on laaja antikvariaatti ja kiinnostavat pienkustantajat, tietysti kirjailijavieraat. Turun messuja ei netissä järjestetä, ne siirtyvät tuntemattomaan tulevaisuuteen. Toivottavasti edes joulumarkkinoita ja- messuja voi pitää ulkotiloissa ja toreilla, ne ovat tärkeitä tunnelman luojia.
Jyväskylässäkin on syksyisin ollut kirjamessut ja nekin yhdistettynä viiniin ja ruokaan,
mutta nyt nekin on peruttu, samoin kuin Turunkin kirjamessut,
tosin jo löytyy päivämäärät ensi vuoden kirjamessutapahtumiin.
Kirjamessut on kaikkialla paisuneet ja kiinnostus niitä kohtaan lisääntynyt,
Parasta antia on ollut lukuisat kirjailijahaastattelut, mitä messuilla on voinut seurata,
aina ei edes ehdi kuuntelemaan kaikkia mieleisiään.
Turku ja Helsinki on myös videoinut ja niitä on täällä syrjemmällä voinut seurata jopa reaaliajassa.
Onneksi on areena, sieltä voi seurata kirjailijahaastatteluja ja kirjahaastatteluja katsoa ja kuunnella radio-ohjelmia kirjailijoista.
Ammattina kirjailija-sarjassa on pitempiä elämänkerran luonteisia ohjelmia.
Voi vaikka pitää omat pienet kirjamessut, ei ole aikakausilehteä, joka ei kertoisi alansa uusimmista kirjoista myös, että voi bongata uutuuksia muutamalla rivillä tai sitten vaikka palata suosikkeihinsa.
Areena julkaisee myös Odissa nauhoitettuja kirjatapahtumia.