on todella typerä jonka varmaan on laatinut henkilö jolla ei edes ole autoa. Liikennevalojen vaihtumista odotellessa voi lähetellä vaikka tekstiviestejä, varmaan jääkin siihen. Talvirenkaita voi käyttää kelin mukaan kukahan sen kelin määrittelee? jos lähden aamulla duuniin autolla jossa on kesärenkaat, ja vettä sataa, kun illalla tulen vesisade onkin muuttunut lumisateeksi, niin saanko sakot? Vai pitääkö pitää toiset renkaat takaboksissa, jotta voi vaihdella kelin mukaan.
Uusi tieliikennelaki
Anonyymi
453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Etkö tiennyt että mikään muu ei ole varmaa paitsi suomalaisten päättäjien typeryys. Tieliikennelaki ja koronan "torjuminen" ovat tästä parhaimmat esimerkit, teknologia mahdollistaisi etätyöskentelyn/opiskelun, mutta kun joku daiju haluaa lössin istumaan luokkaan tuntikausiksi niin siinä sitten istutaan siellä luokassa tuntikausia maskit naamassa. Voiko typerämpää olla?
Ihan ok rengassääntö. Itselleni asia ei tuota ongelmaa eikä päänsärkyä. Minulla on ollut henkilöautoja ja ajokortti vuodesta 1974 lähtien.
Onhan se tietty kaikille ok, jos vaihtaa talvirenkaat alle ajalle 1.11- 31.3. Keli vaihtuu etelässä, jopa muutamassa tunnissa, niin jää aikamoinen tulkinta, jollei halua sulalla kelillä nastoja kuluttaa.Aina, jos asiassa on tulkinnanvaraa, niin on tehty huono laki. Kuka sitten kelin määrittelee? poliisi, vaiko kuski, ja minkälainen on huono keli? Laki on susi jo syntyessään, ja tulee poikimaan paljon valituksia, jos poliisi rupeaa jakamaan sakkoja kesärenkailla ajaville.
Paljon on uudessa tieliikennelaissa korjattavaa.
Sekö mahtoi olla tarkoituskin.....itesensä työllistäminen.
Liikennekuolemat lisääntyy tällä menolla entisestää.
Ylinopeussakot naurettavia. Suorastaan suosittelee ajamaan ylinopeutta.
Voi hyvää päivää vaan