Aivosumu pilaa arjen

Anonyymi

Kesällä tapahtuneiden erinäisten sattumien ja pitkään jatkuneen stressin jälkeen minulle on syntynyt ja edelleen on päällä mieletön aivosumu, joka ilmenee mm. siten, että minusta tuntuu todella vaikealta aloittaa ja ylläpitää keskusteluja. Tuntuu siltä, etten saa oikein sanotuksi mitään järkevää ja toistelen vain itsestäänselvyyksiä pitääkseni yllä jonkinlaista "kulissia" normaalista kanssakäymisestä.

Kognitiiviset kyvyt tuntuvat myös alentuneen ja minun on vaikea luottaa työsuorituksiini. Tuntuu kuin olisin tyhmentynyt aivan valtavasti. Tiedän vaatineeni itseltäni liikaa, mutta tuntuu todella surulliselta pinnistellä ja ponnistella ihan perusasioidenkin parissa. Pienikin henkinen haaste saa aivosumun sakenemaan ja päähän tulee semmoinen "pakottava" tunne, joka estää käyttämästä koko kapasiteettiani. Tämä on turhauttavaa, koska tietäisin tavallani pystyväni parempaan, mutta en vain jotenkin voi.

5

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan selvä burn-outti. Siinä aivotoiminta lakkaa tehokkaasti joissakin tapauksissa. Voi myös olla ihan päiväkohtainen juttu jos tekee liikaa töitä ja puskee vain eteenpäin, vaikka stressi on kohonnut turhan korkealle. Sitten yöunien jälkeen onkin latautunut. Itse lääkitsisin tuota meditaatiolla, ulkoilulla ja jonkun kanssa juttelulla, esim. grillillä käynti kaverin kanssa tms. ja auto ajelulla... Tarvitset itsesi hemmottelua ja ajatuksien siirtäminen toisiin asioihin ongelmista. Milloin teit viimeksi jotain milloin ajattelit että tästä minä tykkään?

    • Anonyymi

      Aivoschumeja voi saada, joten frendit voi valita.

    • Anonyymi

      Itsellä valvominen tuo mukanaan aivosumun ja on kuin elävä kuollut.

    • Anonyymi

      Moni ei ymmärrä, että kofeiini vain pahentaa noidan kehää. Itsellä helpotti vasta, kun rajoitin päivittäisen kofeiiniannoksen 50-100 milligrammaan.

    • Anonyymi

      Oho! Aivosumu. Onkohan uusikin digestöity sairaudentila?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5691
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      49
      2955
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2625
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2291
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2053
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1992
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1706
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1305
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1187
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1133
    Aihe