Mihinkähän aikaan vuorokaudesta olisi paras todennäköisyys kuulla pöllön ääniä? Ja vieläkö pöllöt huhuilevat tähän aikaan keväästä?
Mihin aikaan pöllöjä?
8
3843
Vastaukset
- Kivitasku
pimeällähän ne.Vasta muutama viikko sitten kuulin kuutamo iltana.
- juho
varpuspöllö ja huuhkaja ovat aktiivisimmillaan häräissä (joko aamu tai ilta) ja muut pöllöt puhaltavat keskellä yötä..pöllöjen aktiivikausi alkaa olla lopuillaan et sulla on kiire
- ovat äänessä
Varpuspöllöt ja lapinpöllöt sekä ensimmäiset suopöllöt. Myös Sarvipöllön voi kuulla vaikka parhaiten sarvarit havaitsee kesäkuun puolivälissä poikasten kerjuuäänistä jotka kuuluvat yöllä yli 1km. Aamuyö parasta aikaa.. klo.02.00-05.00 Varpuspöllö hämäränaikaan illalla ja aamulla, ei vislaile pimeimpään aikaan..
- raptor_r
Viirupöllö huhuilee maaliskuussa aamuyön tunneilla
TOIVOTTAVASTI AUTTOI
- PÖLLÖ
...oman kokemukseni mukaan parasta aikaa tähän aikaan vuodesta on puolenyön molemmin puolin ja aamu yöstä. Ja jos satumalta asustelee eteläisessä-Suomessa suosittelen kuuntelupaikaksi Sipoonkorpea. Yö siellä niin....voi kuulla mitä tahansa. Paras kuunteluretki meikäläisellä oli: Huuhkaja, lehtopöllö, varpuspöllö, suopöllö plus bonuksena teeret pulikoi ja suihkarit metelöi. Ja kaikki samalta paikalta...Toivotaan että S.korpi säilyy korpena eikä rakennuksena....Taistelkaa sitä uhkaa vastaan. Itse en enää asu etelässä, joten pakko siirtää wastuu teille....
- Jensku007
Paras aika on ilta hämärä, mutta ole kuullut Lehtopöllön huhuilevan myös keskellä päivää. Varpuspöllön ääntä voi kuulla keväisin keskellä päivää, sillä se on päivä pöllö.
- Anonyymi
Näin omasta ikkunasta pari päivää sitten Lehtopöllön lentämässä metsään, se tapahtui yöllä.
- Anonyymi
Näin lehtopöllön 3.12 lentämässä metsään 10.00-11.00 yö aikaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841666Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691571Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2761317Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57895
- 66864
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841- 42838
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44801