Liikennevaloitus! Haapavesi tarvitsee sitä!

Anonyymi

Haapavesi tarvitsee valoituksen. Haapavesi tarvitsee liikennevaloituksen. Kirkkaana valot välkehtisivät, vihreää, oranssia ja punaista. Kun vihreä loimottaa, mennä saat. Kun oranssi loimottaa, niin varaudu pysähtyy. Ja kun punainen loimottaa, niin seis tykkänään. Kun oranssi taas loimottaa, niun varaudu lähtemään. Vihreän loisteessa mennä taas saat!

Liikennevalo-oppia Haapaveen kansalle, joka valoitta vaeltaa. Oppia tarvitaan jo sangen lähellä. Ylivieskassa ja Nivalassa näitä valoja jo välkehtii, miksei täälläkin! Tarvitsemme valoituksen. Tarvitsemme liikennevaloituksen. Kaikki risteykset, joita ei oo vielä pilattu kiertopyörähdysympyröillä, niihin valot kiitos. Niihin liikennevalot jep! Haapavesi tarvitsee liikennevaloituksen!

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuoleva kylä ei tarvi valoja

      • Anonyymi

        Miksei tarvi. tällä ajatusmenttaliteetillahan koko kylä kuolee! Ei ihime, jos Haapavesi on kohta kyläpahanen....


    • Anonyymi

      Haapavesi tarvitsisi enempi pyöräteillä valaistusta,joissain kohti pyörätiet on aivan pimeät,katuvalot jotka on laitettu korkealle maantietä valaisemaan eivät anna tarpeeksi valoa pyörä ja jalankulku tielle ja siellä ei ole turvallista liikkua pimeällä ,ja vielä kun tulee leikkaat kelit.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä pyöräteillä matalampia valoja että kaupunki näyttää kaupungilta.


      • Anonyymi

        Joo, katulamppuja enemmän pyöräilijöitten tarpeisiin ja katuvalo-ossuuksia lisättävä merkittävästi. Samalla myös pyöräteitä rakennettava huomattavasti enemmän. Tähän tietysti vielä liikennevalot, jotka palvelee tasapuolisesti niin autoilijoita, kuin kevyttä liikennettäkin. Haapavesi tarvitsee täysremontin. Haapavesi tarvitsee kunniallisen valoituksen niin katuvalojen, kuin liikennevalojenkin osalta!


    • Anonyymi

      Haapavesi tarvitsee ennen kaikkea työpaikkoja. Sitä myötä saada poismuutosta aiheutuva ihmiskato kompensoitua ja ehkäpä jollain aikavälillä väkilukuakin nostettua! Sitä kautta moni asia paranee! Liikennevalot eivät liity tähän mitenkään!

    • Anonyymi

      Pari risteystä vois hyötyä valoista, mutta onhan täällä oikeasti niin pienet liikennemäärät, että aika kalliiksi tulisi. Ehkä olisi halvempaa tehdä niihin liikenneympyrät. Näyttävät toimivan hyvin!

      • Anonyymi

        Ei Haapavetiset osaa ajaa liikenneympyrässä, jäävät odottamaan jos saisi vaikka väistää toistaa autoa joka on tulossa 100 metrin päässä liikenneympyrästä ja harmittaa jos auto kääntyy oikealle ensimmäisetsä liittymästä.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä liikennevalot Haapavedelle onhan Oulaisissa jo liikennevalot.
      Urheilutien ja Nivalantien risteykseen liikennevalot koska se on niin iso risteys.
      Meiluskylän-, Vanhan- ja kiikkusuontien risteykseen myös ja kolmas risteys olisi
      Vanha- , Sulkakylän- ja Kytökyläntien risteys niin sitten olisi enempi liikennevaloja kuin Oulaisissa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      363
      2988
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      19
      2005
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1423
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe