Canon mainio tulostin IP7250 on kallistunut rajusti. Suomessa perivät siitä jo yli 600 €. Saksassakin hinta on jo yli 200€. Vuosi sitten Saksan hinnat olivat n. 70€. Se lienee nyt ns. vanha malli. Canonin uudet mallit TS8350, 6350,5350, 3350 ovat halpoja ja lienevät hyviä myös. Mutta mustekasetit ovat hirveän kalliita, Suomessa lähes 20€ ja Saksassakin 5-6€/kpl. Onko Canon keksinyt jonkin ihme konstin, että tarvikemusteita ei pystytä tekemään Kiinassa entiseen tapaan halvalla. Nuo IP7250 tulostimen kasetit maksavat edelleen alle 1€/kpl Saksassa. Ja laatu on moitteetonta. Tiedän, kun onneksi tuli hankittua tuo IP7250 tulostin sieltä ja mustekasetit myös. MUTTA. Minkä konstin Canon on keksinyt, että tulostaminen tulee uusilla tulostimilla huippukalliiksi?
Miksi Canonin tulostin on nyt huippukallis?
3
1898
Vastaukset
- Anonyymi
Outoa on jos saksassa 200e ja suomessa 600e. Jotain jäännöskappaleita voi suomessakin saada suht edullisesti. Mustekasettien hintoja vertailtaessa pitää huomioida myös koot. Jos yksi maksaa euron niin en kyllä ymmärrä miten on saatu aikaan rehellisellä pelillä. Ylihalpojen hintojen taustalla voi olla rahanpesua tai muuta rikollista toimintaa. Tuleehan sieltä kiinasta jo rahtikulujakin.
- Anonyymi
Kiinasta ne kaiketi alunperin tulee, mutta Saksasta tai Englannista ne Suomeen tilataan. Tuokin tilaus 40 mustekasetista on noin halpa, siis 0,67 euroa/kasetti postikuluineen. Lieneekö niin, että Canon on lopettanut tuon mallin tekemisen ja sen hinta on siksi noussut pilviin, kun sillä tunnetusti saa tehtyä erinomaisia valokuviakin hyvin halvalla. Mutta minkä konstin Canon on tehnyt uusiin kasetteihin, että niitä ei voida saada halvalla?
https://www.ebay.com/itm/40x-XL-TINTE-PATRONEN-mit-CHIP-fur-CANON-PIXMA-IP7250-MG5450-MG5550-MG6450-MX925/310989030783?hash=item486864057f:g:Lz8AAOSwGYVXA7q5
- Anonyymi
Köyhälle on kaikki kallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2822341- 462073
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1211995Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊721629Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?881449- 781314
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031313Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per2231247- 571185
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1821054