Miksi Canonin tulostin on nyt huippukallis?

Anonyymi

Canon mainio tulostin IP7250 on kallistunut rajusti. Suomessa perivät siitä jo yli 600 €. Saksassakin hinta on jo yli 200€. Vuosi sitten Saksan hinnat olivat n. 70€. Se lienee nyt ns. vanha malli. Canonin uudet mallit TS8350, 6350,5350, 3350 ovat halpoja ja lienevät hyviä myös. Mutta mustekasetit ovat hirveän kalliita, Suomessa lähes 20€ ja Saksassakin 5-6€/kpl. Onko Canon keksinyt jonkin ihme konstin, että tarvikemusteita ei pystytä tekemään Kiinassa entiseen tapaan halvalla. Nuo IP7250 tulostimen kasetit maksavat edelleen alle 1€/kpl Saksassa. Ja laatu on moitteetonta. Tiedän, kun onneksi tuli hankittua tuo IP7250 tulostin sieltä ja mustekasetit myös. MUTTA. Minkä konstin Canon on keksinyt, että tulostaminen tulee uusilla tulostimilla huippukalliiksi?

3

1927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outoa on jos saksassa 200e ja suomessa 600e. Jotain jäännöskappaleita voi suomessakin saada suht edullisesti. Mustekasettien hintoja vertailtaessa pitää huomioida myös koot. Jos yksi maksaa euron niin en kyllä ymmärrä miten on saatu aikaan rehellisellä pelillä. Ylihalpojen hintojen taustalla voi olla rahanpesua tai muuta rikollista toimintaa. Tuleehan sieltä kiinasta jo rahtikulujakin.

    • Anonyymi

      Köyhälle on kaikki kallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe