Perustulossa tärkeintä on maksun jatkuvuus

Anonyymi

Maat jossa sosiaaliturva on heikko, he hädin tuskin uskovat perustuloon.
Saattavat jopa kieltää sen tulon.

Todellisuudessa he ehkä eivät usko sellaisen olevan.

Ellei he lukevat Wikipediasta Global Basic Incomista.

Huomasin, että perustulon idea on se, että sen pitää olla jatkuva.
Perustulon ei saa loppua kesken tai saajan olla saamatta perusrahoja erilaisissa tilanteissa.
Tilanteita voi syntyä monia kuten valtion talous kärsinyt, sota alkoi, rotujen väliset selvittelyt, henkilökohtaiset ongelmat, asiakas itse vastustaa...

Kansalaisen luottamus valtioon syntyy kun perustulo on jotkuva eikä lopu kolmansista syistä.

Perustulo puolustaa perustarpeita. Kun perustarpeet ovat tyydyttyneitä, niin suhde kansalaiseen toimii ja kansalainen on omaaloitteinen ja kuulolla, mitä yhteiskunnallista asiaa voi tehdä.

Valtion talouteen kuuluu tietenkin yksilön vastuu, että kun valtiolla on huono paikka, niin yksilön velvollisuus on mennä ja korjata puuttuva kohta.

Siis valtio voi kutsua ja 'pakottaa' yksilön palvelukseen kun on tarvetta.
Mutta kun perustarpeet ovat kunnossa, niin yksilö on vapaa valtion velvoitteista.

Kun perustulo takkuilee, niin yksilölle syntyy epäluottamusta valtioon ja yhteiskunnan rauha rikkoutuu. Rikokset kasvavat, sairastetaan enemmän, perhe hajoaa, väkivalta yltyy, luonto kuormittuu....


Perustulossa tärkeintä sen jatkuvuus.

9

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jopa rikollisen taustan omaavalle pitää maksaa perustulo olosuhteista riippumatta, koska ilmainen raha estää samassa rikollisuuksia.

      Ei voi väitellä "ellei rahaa olisi maksettu, ihmishenkiä olisi säästetty", sillä todennäköisesti lopputulos on aina parempi kuin sivullinen tulos, hyvä tai huono.
      Se on epäsuora laskutaito, joka voittaa suoran lineaarisen. Lineaarinen törmää puuhun, seinään ym.

    • Anonyymi

      Itselläni on paljon epäilyjä, että sellainen on mahdollista, koska ihminen on rahallinen, oikullinen.

      Siksi rahaliikenne pitää siirtää automatisoidulle tasolle robottien ohjaamaksi, jossa perustulo on osa järjestelmää.

    • Anonyymi

      perustulo tulee jotenkin rahoittaa. Erilaiset verot tai lainanotto ovat niitä menetelmiä. Saako jokainen perustuloa vai onko se vain tarkoitettu tuotantovälineitä omistamattomalle työhön osallistumattomalle yhteiskuntaluokalle, Perustulo on silloin saajallensa tuloa joka ei perustu työntekoon. Jotain yhteiskunta silloin edellyttää velvollisuuksina perustulon saajilta. Esimerkkejä. 1) perustulon saajalla ei ole äänioikeutta, 2) perustulon saajien on tuotettava jälkeläisiä armeijan tarpeisiin 3) perustulon saajien on osallistuttava koekaniineina lääketieteellisiin kokeisiin esim uusien rokotteiden testauksessa.Oikeuksien vastapainona on aina velvollisuuksia. Jos ei halua ottaa perustuloa vastaan ei ole myöskään yllämainittuja velvollisuuksia.

      • Anonyymi

        Perustulo olisi ihan hyvä. Nuo velvoittee ei. Koekaniiniksi en heitä asettaisi. Lapsien hankinnasta olen myös erimieltä, Mitä tarkoitaa armeijan tarpeisiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perustulo olisi ihan hyvä. Nuo velvoittee ei. Koekaniiniksi en heitä asettaisi. Lapsien hankinnasta olen myös erimieltä, Mitä tarkoitaa armeijan tarpeisiin?

        Rooman valtakunnassa oli alin yhteiskuntaluokka nimeltänsä proletariaatti. He olivat etnisesti roomalaisia. Proletaariaatilta puuttui äänioikeus ja proletariaatin edustajien velvollisuus oli tuottaa eli synnyttää Rooman armeijan tarvitsemat luottosotilaat. Vaikkapa valloitussotiin. Proletariaatti sai vastikkeeksi ylläpidon (so perustulo) yhteiskunnalta. Orjat - jotka eivät olleet roomalaisia - tekivät raskaat työt pääsääntöisesti. Orjat olivat orjia. He eivät olleet rooman kansalaisia. Orjien tilalla on nykyänsä teknologia ja koneet. Ihmiset (so työvoima) ohjaavat ja valvovat koneita ja teknologiaa. Tämä siis yksinkertaistain ja asioita oikoen. Perustulo tulee varmastikin, Todennäköistä on että perustulon saamiselle on myös ehtonsa ja velvoitteet. Ei ole mahdollista että saisi perustuloa ilman että luopuu jostain oikeuksistansa. Maailma ei toimi niin. Oikeuksia on tarjolla perustulon saajille joko rajoitetusti tai oikeuksia ei ole ollenkaan. Elämä on pohjimmiltansa kamppailua ja kilpailua elintilasta ja paikasta. Sekä muiden lajien että omien lajitovereiden ja luonnon kanssa. Hyvää tahtova, armollinen ja sääliväinen voi ja pitääkin olla , mutta sillä on aina hintansa tässä hierarkisessa materialismiin perustuvassa maailmassa.


      • Anonyymi

        Jos perustulon saaja olisi oma lapsesi, niin hyväksyisitkö hänelle lääketieteelliset kokeilut. Kuulostaa Hitlerin meiningistä. Jokaisella on syynsä jäädä perustulolle, kaikki vaane ei näy päälle päin.


    • Anonyymi

      perustulossa oleellista ei ole perustulon jatkuvuus vaan se mistä perustulon rahoitus otetaan. Asiaan on löytynyt onneksi kestävä ratkaisu. Korvatunturissa suuressa taikametsässä ison kuuseen luona on ikuinen vaurauden lähde. Kuusen juurakossa asuu punanuttuinen parrakas vanha peikko. Hän luvannut että jokainen saa tulla hakemaan ämpärillä perustuloa lähteestä ilman mitään velvoitteita. Sen kun hakee vaan. Kiittääkään ei peikkoa tarvitse. Kyse on siis perustulosta ja subjektiivisesta oikeudesta. Lähde ei kuivu koskaan. Siitä riittää kaikille loputtomasti. Peikkp on luvannut että jokaiseen kotiin rakennetaan v 2030 mennessä putkilinjat jota myöden perustulo virtaa saajallensa ihan omalle kotisoffalle asti.

    • Anonyymi

      Tekisitkö kansanedustajan töitä tonnilla netto per kuukausi? Entä ministerin töitä 12 tuntisia työpäiviä 7 päivänä viikossa tonnilla netto per kuukausi? Entä siivoojan töitä?

    • Anonyymi

      Tulisi jo perustulo niin voisi lopettaa tämän ainaisen duunarityön/oravanpyörässä juoksemisen ja jäädä eläkkeelle osinkojen ja perustulon varaan :D

      Elättäkää te muut minut, perintörahoja en tarpeeksi saanut että elättäisi osinkoilla jo itseni ja puolison, mutta perustulon kera riittäisi ;)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3451
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2630
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1704
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe