Outoja tapoja Oulun liikenteessä

Anonyymi

Oulussa liikenteessä ihmetyttää.

1. Vilkutetaan, vaikka ei tarvitsisi, koska kyseessä ei ole risteys (todella tökeröä turhaan käyttää vilkkua). Näin esimerkiksi Karjasillan Lidlin edessä 90 asteen kurvissa.

2. Jos suojatietä kohti joku kävelee 10 metrin päässä, pysähdytään odottamaan eli painostamaan yli, jolloin suojatielle tuleva alkaa juosta, koska eivät haluaisi että siihen autot pysähtyy (ollaan liian arkoja autoilijoita) .

3. Monet pysähtyvät suojatielle kun on nelikaistaisllö tiellä ( eli kaksi kaistaa molempiin suuntiin, Esimerkiksi Kempeleen tie Limingantullissa) tilanteessa kun jalankulkija on alkamassa ylittämään suojatietä vastakkaiseen suuntaan menevien puolella.

Tuleeko mieleen muita outoja tapoja liikenteessä tai muuten?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Ajetaan nelikaistaista tietä jonossa kuin köyhän talon porsaat - Siinä on kaksi kaistaa että mahtuu enemmän autoja väljemmin välein, ne on sitä varten ne kaistat ettei tulisi ruuhkaa, miksei niitä käytetä.
      - Kun liikennevalot vaihtuu menee seuraava kilometri ennen kuin auto on saatu normaaliin nopeuteen - Kyllä sitä ehtii kiirehtimättäkin risteyksen yli, joo joo mutta kukaan muu ei ehdi, voisi ajatella muitakin, ei se auto mene siitä rikki jos sillä kiihdyttää ja energian kulutus on verrannollinen nopuden muutokseen, ei aikaan missä se tehdään.

      • Anonyymi

        Hyviä ja todellisia havaintoja.


      • Anonyymi

        Ei saa kaahata eli mennä ohi.


    • Anonyymi

      Sitten eräs asia myöskin ihmetyttää. Käännytään vaikkapa Teuvo Pakkalan Kadulta Kajaaninkadulle Heikinkadun suuntaan, niin takana tuleva porukka ajaa suoraan oikean puoleiselle kaistalle. Pitäisi ajaa hetken matkaa vasenta ja sitten vilkuttaa ryhmittyä oikean puoleiselle.

      Ja kaupungissa on 30km/h rajoitus, joka ennen oli 40km/h. Havaintoni jos autossa on kaksi miestä, he ajavat aina ylinopeutta ja roikkuvat nopeutta noudattamien puskurissa. Yksin ajava mies ei aja ylinopeutta.

      Poliisi saisi tutkata taajamassa, muualla ei niin väliä.

      • Anonyymi

        Tuohan on nyt uuden lain mukaan sallittua että voi mennä suoraan haluamalleen kaistalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan on nyt uuden lain mukaan sallittua että voi mennä suoraan haluamalleen kaistalle.

        Jos näin, se ei silti ole järkevää. Ei edistä liikenteen sujuvuutta. Muistaakseni kyseisessä risteyksessä on muutenkin kaksi vasemmalle kääntyvää kaistaa. Eli siksi kyseessä on kaistan vaihto risteysalueella!


    • Anonyymi

      Täällä on montakin vanhaa valitusvirttä liikennetouhuista vanhemmilla sivuilla.

      • Anonyymi

        Yleensä täällä ei valiteta todellisesta ongelmasta, vaan siitä kun joku ajaa hituroiden ohi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yleensä täällä ei valiteta todellisesta ongelmasta, vaan siitä kun joku ajaa hituroiden ohi.

        Totta.


    • Anonyymi

      Aika pieniä on murheet. Ja hyvä niin. Liikenne sujuu leppoisasti, välillä turhankin leppoisasti, mutta haitanneeko tuo niin kamalasti.

      • Anonyymi

        Ei ne pieniä murheita ole niille jotka liikkuu ja haluaa että aikaa säästyy ja liikenne sujuu. Mutta kaltaisillesi kössykälle varmaan riittää kun kaljaa ja tupakkia piisaa ja hulluuseläke tulee ajallaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      123
      8679
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5184
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3462
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2394
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      126
      1672
    6. 60
      1599
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      182
      1436
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1377
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1129
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      22
      1070
    Aihe