Oulussa liikenteessä ihmetyttää.
1. Vilkutetaan, vaikka ei tarvitsisi, koska kyseessä ei ole risteys (todella tökeröä turhaan käyttää vilkkua). Näin esimerkiksi Karjasillan Lidlin edessä 90 asteen kurvissa.
2. Jos suojatietä kohti joku kävelee 10 metrin päässä, pysähdytään odottamaan eli painostamaan yli, jolloin suojatielle tuleva alkaa juosta, koska eivät haluaisi että siihen autot pysähtyy (ollaan liian arkoja autoilijoita) .
3. Monet pysähtyvät suojatielle kun on nelikaistaisllö tiellä ( eli kaksi kaistaa molempiin suuntiin, Esimerkiksi Kempeleen tie Limingantullissa) tilanteessa kun jalankulkija on alkamassa ylittämään suojatietä vastakkaiseen suuntaan menevien puolella.
Tuleeko mieleen muita outoja tapoja liikenteessä tai muuten?
Outoja tapoja Oulun liikenteessä
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
- Ajetaan nelikaistaista tietä jonossa kuin köyhän talon porsaat - Siinä on kaksi kaistaa että mahtuu enemmän autoja väljemmin välein, ne on sitä varten ne kaistat ettei tulisi ruuhkaa, miksei niitä käytetä.
- Kun liikennevalot vaihtuu menee seuraava kilometri ennen kuin auto on saatu normaaliin nopeuteen - Kyllä sitä ehtii kiirehtimättäkin risteyksen yli, joo joo mutta kukaan muu ei ehdi, voisi ajatella muitakin, ei se auto mene siitä rikki jos sillä kiihdyttää ja energian kulutus on verrannollinen nopuden muutokseen, ei aikaan missä se tehdään.- Anonyymi
Hyviä ja todellisia havaintoja.
- Anonyymi
Ei saa kaahata eli mennä ohi.
- Anonyymi
Sitten eräs asia myöskin ihmetyttää. Käännytään vaikkapa Teuvo Pakkalan Kadulta Kajaaninkadulle Heikinkadun suuntaan, niin takana tuleva porukka ajaa suoraan oikean puoleiselle kaistalle. Pitäisi ajaa hetken matkaa vasenta ja sitten vilkuttaa ryhmittyä oikean puoleiselle.
Ja kaupungissa on 30km/h rajoitus, joka ennen oli 40km/h. Havaintoni jos autossa on kaksi miestä, he ajavat aina ylinopeutta ja roikkuvat nopeutta noudattamien puskurissa. Yksin ajava mies ei aja ylinopeutta.
Poliisi saisi tutkata taajamassa, muualla ei niin väliä.- Anonyymi
Tuohan on nyt uuden lain mukaan sallittua että voi mennä suoraan haluamalleen kaistalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan on nyt uuden lain mukaan sallittua että voi mennä suoraan haluamalleen kaistalle.
Jos näin, se ei silti ole järkevää. Ei edistä liikenteen sujuvuutta. Muistaakseni kyseisessä risteyksessä on muutenkin kaksi vasemmalle kääntyvää kaistaa. Eli siksi kyseessä on kaistan vaihto risteysalueella!
- Anonyymi
Täällä on montakin vanhaa valitusvirttä liikennetouhuista vanhemmilla sivuilla.
- Anonyymi
Yleensä täällä ei valiteta todellisesta ongelmasta, vaan siitä kun joku ajaa hituroiden ohi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä täällä ei valiteta todellisesta ongelmasta, vaan siitä kun joku ajaa hituroiden ohi.
Totta.
- Anonyymi
Aika pieniä on murheet. Ja hyvä niin. Liikenne sujuu leppoisasti, välillä turhankin leppoisasti, mutta haitanneeko tuo niin kamalasti.
- Anonyymi
Ei ne pieniä murheita ole niille jotka liikkuu ja haluaa että aikaa säästyy ja liikenne sujuu. Mutta kaltaisillesi kössykälle varmaan riittää kun kaljaa ja tupakkia piisaa ja hulluuseläke tulee ajallaan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105212
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2722158- 911746
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401210Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411187Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051110- 501109
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1521101- 1111059
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.81999