E85 pysyykö moottori puhtaana?

Anonyymi

Öljynvaihto on alle 10tkm joten se on kunnossa ja öljy on ihmeen puhdasta nykyään verrattuna vastaavan vaihtovälin e98 aikoihin ,miksi näin? Palaako etanoli puhtaammin ja palojätettä ei yksinkertaisesti vain tule niin paljon vaikka keittoa palaa litroina enemmäkin? Mikään ei ole muuttunut ajamisessani muuta kuin että joskus mennään tyhjillä teillä hiukan kovempaa nopeutta kun kun se kulutus ei nousekkaan enää niin paljon verrattuna bensaan. Turbo 2.5 kone. Kylmä käyynistyvyys on heikko ja jo plussan 5c alla alkaa se 5€ ensin bensaa tankiin ja e85 täyteen. Mutta mutta miksi öljyt puhtaampia etanoli aikakaudella?

5

589

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      on pesevää öljyä ja ei... mitähän öljyä käytät

    • Anonyymi

      Kyllä etanoli palaa puhtaammin kuin bensiini, silti et voi ruveta ollenkaan pidentämään öljyn vaihtoväliä vaikka autosi toimisikin etanolilla. Etanoli on kuitenkin erittäin tehokas pesuaine, eikä itsessään sisällä minkäänlaisia voitelevia ominaisuuksia.
      https://www.youtube.com/watch?v=vtz9367lCpQ
      Videossa näkyy hyvin kuinka bensiini palaa likaisemmin kuin etanoli.

    • Anonyymi

      Sama huomio on tullut tehtyä e-85:n läträilyn kanssa. Ensimmäinen öljynvaihto ja öljyt ovat tosi likaiset. Itse yritän vaihtaa öljyt 10 tkm jälkeen, kun se ei ole mikään suuri kustannus. Seuraavilla jo tosi puhtaat. Sytytystulpat, kun otat pois koet vielä yhden yllätyksen. Männät on kirkkaat ja karstattomat. Tulpat on kuin uudet.

    • Etanoli sisältää osan palamiseensa tarvittavan hapen itsessään, joten periaatteessa ja käytännössäkin se palaa "täydellisemmin" ilman nokea ja savutusta.

      Se etanolin sisältämä happi selittää myös sen, että etanolia kuluu enemmän saman tehon aikaansaamiseksi. Etanolin puristuskestävyys tosin on paljon suurempi kuin bensiinin, joten "viisas" moottorinohjauselektroniikka etenkin ahdetussa moottorissa osaisi hiukan kompensoida kulutuksen lisääntymistä lisäämällä sopivasti ahtopainetta.

      Kasvanut ahtopaine kasvattaa palotilan lämpötiloja, mikä parantaa moottorin hyötysuhdetta. Sitä en osaa sanoa osaako juuri sinun autosi ECU reagoida polttoaineen muutokseen riittävän laajalla skaalalla. Ei liikaa, ettei kone hajoa! ; )

      • Anonyymi

        Toinen syy polttoaineen suurempaan kulutukseen on se, että etanolissa on hieman vähemmän energiaa kuin bensassa.
        https://www.youtube.com/watch?v=ltWcgiCm4NY
        Etanolin palaessa muodostuu hieman vesihöyryä joka jäähdyttää sylinterien palotiloja tehokkaammin kuin bensiini.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      868
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      645
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      497
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe