Porvarilehdistö

Anonyymi

Ilta-Sanomat ja Iltalehti ovat lähteneet kaatamaan uutisoinnillaan maan hallitusta, lehtien kokoomus toimittajien kirjoituksillaan (Reetta Karvala ja Timo Haapala).

14

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hehheh!? DDDDD

      Aina vaan koomisemmaksi menee tuon menneisyydessä elävän vasuritollon avaukset.

      Vai ovat nuo täysin uusmarxistiset lehdet muka ihan " porvarilehtiä"????

      Mitäköhän olisivat sitten vasurilehdet?? En uskalla edes ajatella sitä...

      • Anonyymi

        Petroskoissa ilmestyi ainakin 1970 ja 1980 luvuilla suomenkielinen sanomalehti Punalippu.
        Ne suomalaiset kommunistit, joille Kansan Uutiset ja Tiedonantaja olivat porvari lehtiä tilasivat kotiinsa Punalipun.
        Lapsille oli suomenkielinen Aku Ankkaa vastaava tehti nimeltä Raketti.


      • Anonyymi

        Iltapäivälehdet ovat puoeettomia ammattimedioita.

        Toimittajien arvomaailma on demokraattinen ja liberaali.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Iltapäivälehdet ovat puoeettomia ammattimedioita.

        Toimittajien arvomaailma on demokraattinen ja liberaali.

        just joo ja taas noi talousrikolliset vapaamuurarit kuppaa verovaroja, eikös se sipiläkin kuulu niihin? Eikä ole tullut tuomiota? Eiköhän tuokin järjestö pitäisi saattaa syytteen alaiseksi, mutta hetkinen sinnehän kuuluu tuomareita, asianajajia., poliitikkoja . .


      • Anonyymi

        IS ja IL ovat puolueettomia ammattimedioita.
        Muutamat poliittiset toimittajat ovat toimenkuvansa mukaisesti hyvin kriittisiä vallanpitäjiä kohtaan. Media on vallan vahtikoira.


    • Anonyymi

      Aloittaja sanoo kirjoituksessaan sen mikä on niin ilmeistä ettei sitä edes ihmetellä enää. Hyvä kun asia nostetaan keskusteluun.

      Kyseisten lehtien nimetyt toimittajat, täydennettynä Paanasella, tekevät kokoomuksen tuki-politiikkaa. Ovat siis kokoomuksen äänenkannattajia selkeästi.

      "Kaadamme hallituksen . . . ." oli kokoomuksen julistus heidän puoluekokouksessaan.

      Eikö medialta voi odottaa myös yhteiskuntavastuuta vaikeana aikana?

      • Anonyymi

        Suomalaisvastainen mamutusmediamme kannattaa mahdollisimman nopeata väestönvaihtoa heti Ruotsin perässä!

        Siinä sinulle sitä vastuullisuutta....


      • Anonyymi

        Median tehtävä on kritisoida vallanpitäjiä totuudessa pysyen.


    • Anonyymi

      Avaus on pötyä.

      Lehdet kertovat kokoomuksen epäluottamusesityksestä,kuten niiden tehtävään kuuluu.

      Hallitus kaatuu eduskunnan äänestyksessä, jos kaatuu.

    • Anonyymi

      Joo, on se niin väärin kun ei naishallitusta kohdella lempeällä kädellä. Pitää vain muistaa kehua mediankin heidän vaatteita, koruja, suloääntä ja naiseutta...ja hyi kauheaa, opposition, missä on kansan valitsemia edustajia tehtävänään puuttua hallituksen toimiin. Sen pitää lakkauttaa kokonaan, kun ei ymmärrä kohdella naisia kunnolla. Puuttuu vain hallituksen ja ministerien toimiin, sivuuttaen heidän madonnamaisen naiseudun. Hyi, hyi!

      Reetta Karvala on varmasti ylpee pääministeristä, joka otti naiselliset keinot kehiin kun ei asiakysymyksissä pärjännyt. Nyt nähdään hallitusaitiossa rintaliivitön ja paidaton pääministeri. Seuraako muut naisministerit ja hui kauheaa miesministerit perässä.Kyllä siinä orpon ja halla-ahon pasmat menee sekaisin.

      Muistetaan antaa Marinille säälipisteitä, yhtä paljon kuin mies pääministeritkin on saanut.

      • Anonyymi

        Hallitus on saanut mediassa ansaitsemansa risut ja rusut.

        Ei se asia ole sukupuolesta kiinni.

        Marin on yksi poliittisen historiamme suosituimpia pääministereitä.

        Hallituksessa muuten on kahdeksan miesministeriä, yksi peräti valtiovarainhoitajana.


      • Anonyymi

        Jep. ja toi karvala on myös varmaa kaikkien kokoomus persujen ja rkp "siis sipilöiden" talousrikollisten kirjanpito naisten puolesta toki innoissaan jakamassa mm. finnveralla se kirjanpito plonti) veroeuroja näille "innovatiivisille" firmoille.? Onko tämäkin siis "maan tapa"?


    • Anonyymi

      Median ja toimittajien tehtävä on kritisoida vallanpitajiä.

      Hallitus kaadetaan eduskunnassa.Enemmistöhallitus pysyy pystyssä koko vaalikauden, ellei hajoa sisältä.Sitä ei ole meneillään.

    • Anonyymi

      Ovatko nuo aloituksessa mainitut toimittajat oikeasti journalisteja? Ei siltä vaikuta, kun juttuja lukee, niin yksipuolisia ne ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe