Miten nykyiset panssarit kestää lennokkien hyökkäyksen?
Panssarit vastaan Dronet
19
207
Vastaukset
- Anonyymi
Kestää kuin Trump koronan, ollos huoleton.
- Anonyymi
Riippuu lennokista. Raskaimmat kauko-ohjatut lennokit, kuten Predator, kykenevät kuljettamaan PST ohjuksia, mutta jos tarkoitat normaalikokoisia droneja, niin ei niihin isoa asekuormaa saa. Esimerkiksi jo 1980 luvulta lähtien paljon käytetty Hellfire on n. 160 cm pitkä ja painaa lähes 50 kg.
- Anonyymi
Drone-koneiden maalina ovat helpommin haavoittuvat kohteet. Erityisesti tutkajärjestelmät. Esim. S-300 ja S-400 -järjestelmissä on useita kookkaita, helposti havaittavia ja suojattomia osia. Lisäksi kohteiksi sopivat erilaiset kevyesti panssaroidut ajoneuvot.
- Anonyymi
Bayraktar TB2
Kannattaisiko Suomen hankkia Bayraktar TB2 lennokkeja 48 kpl hintaan
69 000 000$?.- Anonyymi
Ei todellakaan.
Mites Turkin lennokit?
""Syyriassa ainakin 19 Syyrian hallinnon sotilasta on saanut surmansa Turkin joukkojen lennokki-iskuissa, kertoo sotaa seuraava Syrian Observatory for Human Rights -järjestö.""
""Taistelut jatkuvat Kaukasuksella – Azerbaidžan käy Turkin tuella lennokkisotaa Armenian panssareita vastaan Vuoristo-Karabahissa""
Ohessa kaksi uutista tältä vuodelta.- Anonyymi
Jaksaako Drone lennättää muuten laukkuja? Puolustusvoimien pitäisi saada uudet piccolodronet.
- Anonyymi
Onhan täälä ollut varsin vanttera piccoloulkoministeri. Piccoloperussuomalaisten puheenjohtaja kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan täälä ollut varsin vanttera piccoloulkoministeri. Piccoloperussuomalaisten puheenjohtaja kaiken lisäksi.
Piccolot eivät tarvitse droneja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piccolot eivät tarvitse droneja.
Mitenkäs se komentoketju meni kun syyrialaiset jonottivat persulandiaan?
- Anonyymi
Unohda dronet ja hävittäjät, sillä kohta tykistö ampuu tuhannen mailin päähän - ja tosi tarkasti.
Panssareiden heikoin kohta on katto. On olemassa ainakin 1 ohjus joka lentää panssarin päälle ja ampuu alas. Kyseessä on norjalainen parin vuoden ikäinen juttu.
Drone pystyy tuhoamaan panssarin lentämällä sen päälle ja ampumalla alas.
Lentonopeus on kova mutta 2000-luvun tutkan ja prosessorititekniikan avulla toteutettuna ihan toimiva juttu.
Ylhäältä alas panssarintuhoaminen ei vaadi läheskään yhtä paljon tulivoimaa ja kuljetettavaa massaa kuin alta tai sivulta tuhoaminen.
Eli panssarit ovat heikoilla jos vihollisella on modernit dronet.Jos dronella on kuvan tunnistus menetelmä. Voisiko se tunnistaa panssarivaunun telaketjut. Eli lentää telaketjuihin räjähtää ja lopettaa vaunun liikkuminen varsinaisesti tuhoamatta sitä.
- Anonyymi
jormalaiset kirjoitti:
Jos dronella on kuvan tunnistus menetelmä. Voisiko se tunnistaa panssarivaunun telaketjut. Eli lentää telaketjuihin räjähtää ja lopettaa vaunun liikkuminen varsinaisesti tuhoamatta sitä.
Drone voi olla tehokkaimmillaan tulenjohdossa.
Nykyään joissakin vaunuissa alkaa olee APS järjestelmiä ja muita Soft-kill systeemejä millä pystytään häiritsemään ohjuksen lukitusta ja sensoreita. Esim Leopardeissa on ne savu granaatti systeemi tai mikä nyt onkaan niin se on soft-kill järjestelmä jolla pyritään estämään ja sekoittamaan laaseria.
- Anonyymi
Kuljetuskalusto pelkällä sirpalesuojauksella on helpoin kohde.
- Anonyymi
Eikö Nokia Suomen kannata hankkia 12 kpl Bayraktar TB2:ta ja valmistaa sitten itse 100 kpl lisää näitä droneja?.
- Anonyymi
Karabahin kriisissä käyttävät droneja ihan pelkästään sotilaita vastaan, tuhoavat sotilas ryhmiä jotka kaivautuneet maahan tai oleskelevat tien poskessa tms.
Ehkä kannattaisi hieman levittäytyä eikä olla aivan nipussa kaikki kuten YouTuben videoista näkee. Kuolleita tulee yhden dronen iskusta useita, vähintäänkin viiden metrin välein täytyisi levittäytyä.- Anonyymi
Yhä lisä samanlaisia videoita tulee Karabachista. Pitkin maantietä sotilaat etenee ja tiiviissä ryhmissä ja pian onkin koko ryhmä riekaleina. Videolla oli tien vierellä tiheää puustoa/pensaikkoa mutta sotilaat eivät käyttäneet hyväkseen puuston ja pensaikon antamaa suojaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest706107Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165351Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4354313Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön603589Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493362Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612871- 292236
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352225Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks892051Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell852039
