Istutin mökille jo syyskuun alussa helmililjan (kutsuttu myös helmihyäsintiksi) sipuleita. Kaupasta ostin ja olivat sellaisia melko pieniä. Yhden sipulin toin kotiin ja istutin uteliaisuuttani kukkapurkkiin. Siinähän ei mennyt kuin viikko, kun sieltä jo alku työntyi näkyviin. Nyt lehdillä pituutta jo 20 cm, mutta kukan alkuakaan ei vain näy. Taitaa olla sisällä liian hämärässä?
Mietin sitäkin, että istutinko mökillä liian aikaisin, kun on ollut näin käsittämättömän lämmintä? En ole nyt ehtinyt katsomaan, etteivät vain ala jo sielläkin nousemaan pintaan. Onko se mahdollista?
Helmililjat
2
1366
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt istuttamani helmihyäsintit kukkivat mökillä komeasti :-)
Voi tätä onnen päivää, kyllä hyvin onnistui. Kannattipa sittenkin laittaa peräti kaksi pussillista sipuleita maahan, vaikka se silloin loppuvuonna paljolta tuntuikin. Mutta nyt, kun kukkivat kauniin sinisinä kukkaterttuina aika taajassa, niin on näky kerrassaan upea.
Tämä puutarhaharrastus onkin näemmä tälläistä pitkäjänteistä puuhastelua, että kun joskus tekee hommia sen eteen, niin tulosta tulee vasta myöhemmin. Ja hyvä niin, sillä onhan pieni jännitys ja odotus mukavaa, varsinkin kun se näin loisteliaasti tulee palkituksi.- Anonyymi
Hienoa, että onnistuit. Syksyllä istutetut sipulikasvit kasvavat ulkona vasta seuraana keväänä. Joskus helmililjoja myydään hyasinttien tapaan joulukukkina. Minulla tälläinen joulukukkahelmililjakin on lähtenyt ulkona hyvin kasvamaan ja on kukkinut jo monta vuotta.
Muuten, pääsiäisenä ja keväällä ostetaan usein pieniä ruukkunarsisseja esim parvekkeelle. Ne kannattaa istuttaa kesällä ulos. Meillä on niitä kukkapenkissä iso joukko, joka kukkiin vuodesta toiseen. Tänä vuotta ne ovat jo ehtineet kukkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417417Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393851Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 381428
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261427- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3391186Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907