Mikähän on vialla kun 2010 mallin sähköisen käsijarrun merkkivalo syttyy välillä ja se ei toimi mutta vika poistuu ja palaa taas joskus myöhemmin.
Harmi kun ei ole perinteinen.
Sähköinen käsijarru
12
2357
Vastaukset
- Anonyymi
Sammuttaessa menee päälle mikä hienoa mutta katsastuksesta ei kai läpi mene jos napista ei toimi tai on koodia ruudussa?
Mitä siis voi tehdä maalaisjärjellä ja halvalla välttäen marmoritiskejä? - Anonyymi
Ja tämän piti olla se järkiauto kun XC90 jalalla poljettavaa käsijarrua oli kamala leimata.
- Anonyymi
Maailmalla oli juttua että vesi aiheuttaa tätä.
Mitähän voi eristää ja miten?
Voi toki olla jo vikaakin aiheuttanut? - Anonyymi
https://www.toyotaownersclub.com/forums/topic/166979-parking-brake-inoperable/
Voikohan mennä pois jarrujen osien vaihdolla yms ?
Jos pitää laittaa uusi boksi niin mistä halvalla ja pelaako varmasti yhteen? - Anonyymi
Monessa automerkissä käsijarruvalo indikoi myös jarrunesteen vähyyttä. Tarkasta nyt aluksi se.
- Anonyymi
Ainakin yhdet palat oli lopussa.
- Anonyymi
Pärnäselle mars ja lompakko levälleen. Etkö ole kuullut, että Toyotaakin pitää korjata.
- Anonyymi
Ei korjata, vaan huolletaan. Joskus saattaa olla isokin huolto, kuten moottorin vaihto, mutta huolto kuitenkin.
- Anonyymi
Eihän nuo paljon maksa.
https://webshop.meretek.fi/fin/toyota_avensis_09_15-2028-kasijarru_sahkoinen-1507- Anonyymi
Käytetyn osan ostamalla vika uusiutuu pian uudestaan. Toimilaitteilla kun on tasainen laatu. Jos ajo-olosuhteet ovat sellaiset, että alkuperäinen toimilaite vikaantuu, uusi ei kestä yhtään kauemmin ja käytetty ei sitäkään vähää. Kyseessä on huono toteutus. Samanlainen kuin Renaultin sähköinen seisontajarru.
- Anonyymi
Ei siinä sähköisessä käsijarrussa ole välttämättä mitään teknistä vikaa vaan auton akku on ns. loppu eli ota varausta enää vastaan.
Käsijarrun merkkivalo syttyy sen takia että sitä pysty käyttämään koska akussa ei ole tarpeeksi virtaa.
Kaikkien merkkien sähköinen käsijarru vaatii hetkellisti paljon virtaa joten suosittelisin vaihtamaan auton akun.
T. Autonasentaja - Anonyymi
Toyota on osannut yhdistää tuohon sähköisen pysäköintijarrunsa toteutukseen sähköisen ja perinteisen käsijarrun huonot puolet; venyvät ja juuttuvat käsijarruvaijerit ja huonosti vesieristetyn sähköisen toimilaitteen.
Muut valmistajat eivät käytä turhia vaijereita kun jarrusatula voidaan varustaa suoraan jarrupalat kiristävällä sähkömoottorilla. Haasteena on silloin äärimmäisen ankarissa olosuhteissa toimivat sähköliittimet, mutta sen takia niitten laatuun onkin pitänyt panostaa erityisen paljon. Volkswagen-konserni ja Volvo ovat siinä onnistuneet erittäin hyvin päätellen siitä, että autopurkamoista löytyy pilvin pimein Volkswagenin merkkien ja Volvojen takajarrusatuloita joissa on pysäköintijarrumoottori. Ne vain ei mene kaupaksi, koska ovat niin varmatoimisia, toisin kuin Avensiksen käsijarrutoimilaitteet. Ne menevät välittömästi kaupaksi, koska kysyntä on suurempaa kuin tarjonta ja uudet ovat sikamaisen kalliita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717