Onko ehdotettu monitoimihalli kauppakeskus, jossa on jääareena? Se ei ole jäähalli!

Anonyymi

Loptetetaan uuden kauppakeskuksen rakentamishaikailut. Sitähän monitoimihalli on, kauppakeskus, jossa on myös jääareena. Right?

Miksi lappeenrantalaisten pitäisi rahoittaa kauppakeskuksen rakentaminen ja vielä maksaa sen lämmitys ja hoitokuluja joka vuosi? Kaupungin ei pidä olla mukana tällaisessa kiinteistöbusineksessä!Tuleeko sinne kontti? Tuleeko sinne Sportia-myymälä ja Saipan oma myymälä ja Saipan lounasravintola? Tuleeko sinne R-kioski?

Ilmeisesti Saipan nykyinen strategia perustuu siihen, että tehdään kauppakeskuksessa businestä, millä rahoitetaan toimintaa? Sitähän voi tehdä, mutta ei sitä varten pidä pyytää kaupunkilaisia rakentamaan omaa kauppahallia! Eikä tarvitse pelata kiekkoa samassa paikassa, missä tekee businestä. Voi mennä olemassaoleviin toimitiloihin ja laajentaa vaikka Lemille!

Haaveissa voi toki elää. On mahdollista, että joku kiinteistöyhtiö, esim. sama, joka pyörittää Iso-Kristiinaa tai Galleriaa haluaa laajentaa ja rakentaa uuden kauppakeskuksen ja rakentaa sinne jääareenan. Saipa voi muuttaa sitten sinne kauppakeskukseen pelaamaan. Saipa voi rahoittaa sen yksityisen kauppakeskuksen rakentamista 5 miljoonalla eurolla, jos haluaa.

Saipan osuus nykyisen jäähallin jääajasta on noin 20%, muu aika, 80% on muiden käyttäjien aikaa. Jääajasta on kuulemma pulaa. Monitoimihallissa jääaika vähenisi ja käyttökustannukset ovat 2 miljoonaa suuremmat vuodessa. Se tarkoittaa, että jääajan hinta nousisi ja pula jääajasta tulisi nykyistä suuremmaksi. Veronmaksajat joutuisivat maksamaan enemmän tai sitten leikattaisiin muusta. Se olisi muun liikuntatoimen rahoituksesta pois vuodessa 2 miljoonaa, viidessä vuodessa 10 miljoonaa, kymmenessä vuodessa 20 miljoonaa!

Jos halutaan tehdä galluppeja, niin pitää kysyä kaikilta lappeenrantalaisilta, ei vain omalta sidosryhmältä, kaikilta.

Kysymyksiä on kolme:
1) rakennetaanko monitoimihalli (kauppakeskus) vai jäähalli
2) mihin rakennetaan a) jäähalli b) monitoimikeskus (kauppakeskus)?
3) jos rakennetaan monitoimihalli (kauppakeskus), mitä liikuntapalveluja leikataan 2 miljoonalla eurolla vuodessa?

Taneli

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin,emme tarvitse yhtään uutta rahareikää nyt emmekä lähitulevaisuudessakaan.Aivan käsittämätöntä koko keskustelu keskustan hallihakkeista.Saipa saa ja sen pitää myös rakentaa hallinsa itse,vaikkapa ostamalla Ikealta tyhjäksi jäänyt tontti.

    • Anonyymi

      Meidän ei tarvitse olla Tampere. Me ollaan Euroopan vihrein Lappeenranta ja tehdään asiat omalla tavalla. Me voidaan ajaa Joukolla Kisapuistoon. Siihen ei tarvita raitsikkaa, eikä jäähallia tarvitse piilottaa kauppojen sekaan johonkin radan tai tien päälle. Saipa voi tienata rahansa muualla kuin hallilla. Perustakoon nakkikioskiketjun ympäri maakuntaa, perävaunukojut Lemille, Savitaipaleelle, Taavettiiin, Taipalsaarelle ja vaunu, jonka voi tilata vaikka pihajuhliin tai soittoon rusettiluisteluihin. Höyrymakkara ja ykköspilsneri tasarahalla Saipan tukemiseksi. Ne on niitä monitoimihalleja.

      • Anonyymi

        Viidellä miljoonalla saa aika monta "monitoimihallia."


      • Anonyymi

        Hieno voitto kaupungille joka tukee lentoliikennettä yli varojensa. se jos jokin on sitä vihreää, mutta voitto kun voitto vaikka vähän kyseenalainen.


    • Anonyymi

      "Jos halutaan tehdä galluppeja, niin pitää kysyä kaikilta lappeenrantalaisilta, ei vain omalta sidosryhmältä, kaikilta.

      Kysymyksiä on kolme:
      1) rakennetaanko monitoimihalli (kauppakeskus) vai jäähalli
      2) mihin rakennetaan a) jäähalli b) monitoimikeskus (kauppakeskus)?
      3) jos rakennetaan monitoimihalli (kauppakeskus), mitä liikuntapalveluja leikataan 2 miljoonalla eurolla vuodessa?"

      Vastauksia:
      1) Kaupungin ei pidä rakentaa kauppakeskusta vaan jäähalli
      2) Jäähalli rakennetaan Kisapuistoon
      3) Ei rakenneta monitoimihallia, joten uusi moderni jäähalli säästää kustannuksia eikä lisää niitä. Säästöillä voidaan rahoittaa sisäliikuntahallin käyttökulut.

    • Anonyymi

      Motitoimihalli on 500-1000 hengen kokoustila, jossa voi myös luistella, kun sinne tehdään jää ja laitetaan kaukalo.

      Monitoimihalliprojektin varjolla on harhautettu kaupunkilaisia. STOP!
      Pitää palata alkupisteeseen ja miettiä tarvitaanko uusi jäähalli.

    • Anonyymi

      Itse olen tuollaisen monitoimihallin puolella jos se oli vähän niin, ku kauppakeskus. Hyvä ajanviettopaikka nuorille, jos korona nyt joskus loppuu ja lisää työpaikkojakin luonnollisesti tulisi. Kaiken lisäksi siitä tulisi luonnollisesti lisää rahaa kaupungillekin.

    • Anonyymi

      Kaiken lisäksi turistit löytäisivät sen helposti shoppailun ohella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      177
      4067
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      26
      3125
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2811
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2701
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      55
      2630
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2585
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2320
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      86
      2035
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      147
      1939
    10. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1847
    Aihe