Täällähän alkaa olla meno kohta kuin jossain suurkaupungissa. Tuntuu, että joka paikka on täynnä ihmisiä nykyään (entiseen verrattuna). Ennen sai ulkosallakin olla ihan rauhassa, mutta nykyään minne ikinä menetkin sinne pyörähtää kohta joku muukin. Esim. ennen tuli lenkillä käydessä ehkä 1 ihminen vastaan, mutta nykyään niitä vastaantulijoita onkin jo 10. Tajuatte kaavan. Samoin mopoja päristelee jatkuvaan kylällä, milloin mistäkin kuuluu joku jumputus (vaikka eikö tuollainen jumputus mennyt muodista jo 20 vuotta sitten) ja tuntuu näitä erinäisiä ikäviä tapauksiakin ilmenevän tuon tuostakin ja mitä kaikkea vielä.
Onko muut huomanneet samaa vai onko tämä vain omassa päässäni?
Onko muut huomanneet samaa vai onko tämä vain omassa päässäni?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juurihan täällä valitettiin miten väki vähenee hurjaa vauhtia Kiuruvedellä. Ja nyt sitä tuntuu olevan liikaa.
Ehkä tilastollisesti väki vähenee, mutta jos jäljellä olevat asukkaat ovat alkaneet aktiivisemmiksi ja puuhailevat enemmän kaikkea..
Jäljellä on rippikoulun (ei edes aloitettu)
/peruskoulun (kesken)
/armeijan (kesken)jälkeen
päästään eläkkeelle joutuneita/pistettyjä/päässeitä,
tai niillä rajoilla olevia vajakkeja, joilla käy päässä jatkuva rätinä,
joka taas ei johdu terveestä aivotoiminnasta.
Niin on mennyt saa useasti klo 04 herätä saatanalliseen jumputukseen ja haja asutusalueella ajetaan tuhatta ja sataa mennyt niin pitkälle että kohta poliisiasiaksi menee! Jos ei rauhoitu meininki nämä poppivehkeet kieltää jos ei osata kohtuudella huudattaa moisia ja muualla kuin ihmisten ikkunoiden alla
Minä olen päivittäin huomannut ainoastaan torilla rollaattorilla kulkevan vanhuksen. Hiljaista on.
Koulukiusatut reppanaluuserit ajelevat kahden tonnin kotterollaan pakoputki möristen ja surkeat stereot jumputtaen. Siinä se kiusaamalla viety itsetunto kasvaa.
Vastakkaista sukupuolta kyllä tuntuu asia naurattavan, mutta eihän nuo lapset sitä tiedä.
Kiuruvedellä on aina ollut hurjempi meno kuin Helsingissä, Vantaalla ja Espoossa. Kun asiat suhteutetaan asukaslukuun niin Kiuruvesi on kaikessa pahassa kärjessä. Helsinki on asukaslukuun nähden yksi Suomen rauhallisimmista paikoista.
Ymmärrys hoi!!
Sen minkä olen Kiuruvedellä vieraillut vaikuttaa ihan rauhalliselta paikalta. Toista on Siilinjärvellä, ei ole rauhaa yöllä eikä päivällä. Tälläkin hetkellä vaikka ollaan pian puolessa yössä nukkumisesta ei tule mitään, Hornetit mölyää koko ajan talon ympärillä, samoin päivällä jos yrittää jotain tehdä vaikka pilkkoa puita, ilmestyy heti 5 Hornettia kiertämään ja mölyämään alueelle. Luulisi, että nukkuminen kuuluisi ihmisten perusoikeuksiin mutta näin ei näytä olevan vaan valtion taholta saadaan ihmisiä häiritä yötä päivää ympärivuotta jatkuvasti.
Ovat omia koneita.
Onneksi.
Pitäisi aina miettiä mitä kirjoittelee. Oletko edes käynyt muualla kuin:Kiuruveden maalaispitäjässä?
Tuon kirjoittaja on aivan oikeassa, että Kiuruvedellä on aina ollut hurjempi meno kuin Helsingissä, Vantaalla ja Espoossa asukaslukuun nähden.
Kouluthan sieltä taitaa olla lopetettu,mitäpä ne kakarat muuta tekemistä keksis joutessaan.