Tulit mieleeni

Muistin kun kerran sanoit mulle vähän rumasti mutta ehkä syystäkin. Vaikka ethän sinäkään ole voinut tietää että vaikka pidin sinusta niin samalla pelkäsin sinua. En tiedä joko se ois mennyt jo ohi jos vielä kerran törmättäisiin.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Miksi pelkäsit minua?

Äänestä
  • Sitä vain..toiset ihmiset on sellaisia.

    Äänestä

Sanoin aika tylysti miehelle.

Äänestä
  • Minen oo sanonnu tylsästi kellekkään

    Äänestä

Muistan myös. Olin ärsyyntynyt, ja purin sen sinuun. Jos tulisi joskus puheeksi, pyytäisin kauniisti anteeksi.

Äänestä

Jos niin, sitten aiheesta.

Äänestä

Mulle on joskus joku nainen sanonut tylysti sekä joskus vähätellyt ajatuksiani/tekemisiäni.
Sen lisäksi on joskus nainen esimerkiksi itse käyttäytynyt typerästi ja syylistänyt jälkikäteen jotain toista tai minua.
Sitten on myös se että nainen on lähes kehuskellut exillään, panoillaan tai jotain vastaavaa joka kertoo miten nainen kokee suhteet kertakäyttöisinä.

Sille on kyllä tullut selväksi ettei sovita yhteen.

En voi sietää vastuun pakenijoita tai sitä että kun on huono olo niin se puretaan toiseen.

Tahdon vain naisen joka on kanssani maailmaa vastaan eikä niin että joudun maailman lisäksi tappelemaan naistakin vastaan tai nainen on niin pentu että "testaa" minua.

Sellaiset naiset jää kyllä tämän herran kyydistä pois. Ei millään pahalla mutta ei sovita yhteen.

Äänestä
  • Itselläni on samantapaisia kokemuksia ihan aikuisen ikäisistä miehistä. Onko se sitten alemmuudentuntoa ja sitä kautta yritystä mitätöidä toisen arvoa, sekä testailla viehätysvoimaansa tekemällä tarkoituksella toista mustasukkaiseksi? Tiedä häntä, mutta moiseen leikkiin en halua enää ottaa osaa.

    Samalla tavalla ajattelen, että olisi mukava löytää kumppani, jonka kanssa voisi katsella samaan suuntaan, tukea ja kannustaa toinen toistaan ja olla läsnä. Tulla nähdyksi, kuulluksi, ymmärretyksi ja rakastetuksi, liikaa odotettu? Puolustaa pahaa maailmaa vastaan. Tuntuu, että olisi kuitenkin itsellänikin paljon annettavaa jollekin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itselläni on samantapaisia kokemuksia ihan aikuisen ikäisistä miehistä. Onko se sitten alemmuudentuntoa ja sitä kautta yritystä mitätöidä toisen arvoa, sekä testailla viehätysvoimaansa tekemällä tarkoituksella toista mustasukkaiseksi? Tiedä häntä, mutta moiseen leikkiin en halua enää ottaa osaa.

    Samalla tavalla ajattelen, että olisi mukava löytää kumppani, jonka kanssa voisi katsella samaan suuntaan, tukea ja kannustaa toinen toistaan ja olla läsnä. Tulla nähdyksi, kuulluksi, ymmärretyksi ja rakastetuksi, liikaa odotettu? Puolustaa pahaa maailmaa vastaan. Tuntuu, että olisi kuitenkin itsellänikin paljon annettavaa jollekin.

    En usko että kyse on siitä että tarkoitus on tehdä välttämättä toista mustasukkaiseksi vaan osoittaa itselle että toiselle että on toista "ylempänä" tai pärjää parisuhdemarkkinoilla ja menee lujaa. Tällöin voi toista alentaa omassa mielessä myös joten on helppo antaa pakit jos tarve sitä vaatii tai hylätä.
    Se on sellaista lapsen omaista oman ylemmyydentunteen osoittelua. Totta kai siinä voi osaltaan olla manipulointia.
    Mutta ei kannata kuvitella että se toinen olisi sinusta silloin niin kiinnostunut että yrittää tehdä vain mustasukkaiseksi väkisin. Todennäköisempää on se että olet yksi monien joukosta hänelle etkä sen enempää.

    Itse en voi sietää sitä että tulee olo että nainen "valkkaa" itselleen kumppania useista ehdokkaista manipuloimalla heitä. On eri asia osallistua vaikka nettitreffeille kun pelailla tai antaa ymmärtää että olisi mahiksia tai pyytää palveluksia/seuraa joskus kun taas toisinaan olisi kuin ei tuntisikaan kun joku toinen on "sun edellä" nokkimisjärjestyksessä.

    Lisäksi kaikki naiset joilla on mielessä joku säätö tai joku todella omituinen kaveriseksisopimus hommeli ei ole minua vartaen. Monella kolmekymppisellä naisella vaikuttaa olevan jotain tällaista meneillään. Ei kiitos.

    Viimeisestä kappaleesta olen samaa mieltä.
    Valitettavasti ne naiset jotka olen tavannut ja olen otaksunut että ajattelevat noin samalla tavalla ovat sitten olleet muuten erilaisia tai en ole viehättynyt heistä. Pitäisi kuitenkin olla jonkinlaista vetovoimaa siinä välillä ja yhteistä huumoriakin. Ei jokaisen kanssa voi vain olla jos toinen tuntuu vieraalta ja ei tule tunne että haluaa tutustua tai lähentyä toista.

    Äänestä

Niin se vaan on että olen joutunut menemään syvälle itseeni ja muuttumaan - kun välittää toisesta niin paljon, tekee kaikkensa hänen eteensä. Nyt muutos näkyy kyllä kaikessa eikä puhu huonosti kenestäkään.

Eihän sanomisella häviä mitään. Päinvastoin, asioihin voi silloin vaikuttaa.

Äänestä

Yritin aina olla loukkaamatta häntä, miestä. Sen arvaan että hän mua pelkää, vaikka ei tarttiskaan.

Äänestä
  • Uneksi vain, mutta ei miehet pelkää naisia. Hiiret saattavat pelätä, mutta miehet ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uneksi vain, mutta ei miehet pelkää naisia. Hiiret saattavat pelätä, mutta miehet ei.

    Kyl ne vaan pelkää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyl ne vaan pelkää.

    Iso osa miehistä on juurikin kaikkea pelkääviä hiiriä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muistin kun kerran sanoit mulle vähän rumasti mutta ehkä syystäkin. Vaikka ethän sinäkään ole voinut tietää että vaikka pidin sinusta niin samalla pelkäsin sinua. En tiedä joko se ois mennyt jo ohi jos vielä kerran törmättäisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu