Arvaa seuraavan pandemian nimi, paikka, aika?

Anonyymi

Korona nyt.
Mutta mikä on seuraava pandemia, missä syntyy, minne kehittyy, mitä maksaa, paljonko kestää?

12

120

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaa pian tulla kovempi tapaus jostain pohjoisesta, koska ikirouta sulaa ja sen alta paljastuu paljonkin viruksia sun muita.

      • Anonyymi

        Pohjois-Kiinasta alkaa seuraava pandemia, kun roudan sulaessa nousee esiin muumioituneita murmeleita, joita sitten myydään eläinmarkkinoilla potenssi lääkkeenä.
        Kehittyy keuhorutoksi ja leviää hengitys ilman välityksellä satoja metrejä.
        Tulee maksamaan vähintään 900 miljardia euroa, leviää kaikkiin maanosiin ja tulee kestämään 5 vuotta.

        Toinen mahdollinen on isorokko, koska isorokko viruksia säilytetään Venäjän Novosibirskissä.
        Isorokko "karkaa" laboratoriosta ja alkaa levitä Venäjältä ympäri maailmaa.


    • Anonyymi

      Nykyistä viruksen aiheuttamaa pandemiaa ennustettiin jo pitkään, syystä, että olemme jo kauan saaneet olla rauhassa vastaavilta.toistuvat tietyin väliajoin. ja maailmanlaajuiset epidemiat En silti odottanut ihan näin vakavaa tautia näin laajalle levinneenä. Itse olen odottanu ja pelännyt t uuden A-influenssaviruksen aiheuttamaa vakavaa pandemiaa. Meillä on rokote valmiina useimmile influenssavirustyypeille, mutta 50-luvun Aasilaiseen ei. Kyseistä influenssavirustyyppiä ei ole sen jälkeen esiintynyt, eikä siihen ole rokotetta, koska silloin sitä ei pystytty vielä tekemään. Väestöllä ei ole enää siihen luonnollista immuniteettia, koska sen sairastaneet ovat jo vanhoja, nuorimmatkin sairastuneet jo lähes eläkeikäisiä. Immuniteetti ei kestä muutenkaan todennäköisesti vuosikymmeniä, tässä tapauksessa aikaa on kulunut jo yli 60 vuotta.

      • Anonyymi

        KIRJOITIN; Nykyistä viruksen aiheuttamaa pandemiaa ennustettiin jo pitkään, syystä, että olemme jo kauan saaneet olla rauhassa vastaavilta.toistuvat tietyin väliajoin. ja maailmanlaajuiset epidemiat En silti odottanut ihan näin vakavaa tautia näin laajalle levinneenä.

        PITÄISI LUKEA: Nykyistä viruksen aiheuttamaa pandemiaa ennustettiin jo pitkään, syystä, että ko. pandemiat toistuvat tietyin väliajoin. ja aiheuttavat aina maailmanlaajuisia epidemioita. En silti odottanut ihan näin vakavaa tautia näin laajalle levinneenä...
        KYSYJÄ KYSYI: myös mistä saa alkunsa . Jostakin syystä useimmat saavat alkunsa Aasian maista, lähinnä Kiinasta. Nimi on varmaankin uusia Aasialainen.


    • Anonyymi

      Näitä tulee ja menee. Onhan ollut esim. Mustasurma, sen jälkeen Espanjantauti, Molemmat noista tappoivat kolmasosan Euroopan väestöstä.
      Noiden jälkeen tuli 1950-luvulla Aasialiainen, joka tappoi Suomessakin paljon ihmisiä. Tuon muistan itsekin, vaikka olin silloin vasta noin 5 vuotias.

      Nyttemmin on ollut mm. "sikainfluenssa" ja"hullunlehmän tauti", joista osa lienee tarttunut myös ihmisiin.

      Tällaista se elämä vain on"

      • Anonyymi

        A-influenssavirukset vaan on yleensä saatu jo jollakin tasolla kuriin rokotusten avulla, kuten Espanjantauti, Aasialainen, Moskovalainen , Virginialainen ja Hongongilainen olivat. Myöhempiä oliva lintuinfluenssa ja sikainfluenssa. Näistä on esiintynyt muunnoksia, joihin on ollut suhteellisen helppo valmistaa rokote.A- influenssavirukset ovat olleet tyyppiä H3N2, H1N1 ja näiden muunnoksia. Tyyppi H2N2 on kuitenkin pysynyt poissa yli 60 vuotta. Tauti oli sikäli salakavala, että oireisiin ei liittynyt pahemmin nuhaa eikä yskää, vain korkea kuume ja väsymys. Jälkitauteina saattoi saada mm. aivokuumeen, tai keuhkokuumeen. Iski työikäiseen väestöön ja koululaisiinkin.


    • Anonyymi

      Kääntyminen on osa katumusta ja parannuksentekoa. Efesolaiskirje:
      6:12 Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

    • Anonyymi

      No se nyt ainakin on selvää että tulee Covid-23 ... koska elokuva "Songbird" niin sanoo ... Ei tarvitse kuin lukea YK:n, WHO:n jne. ”ennusteita” – ja katsoa niiden tarkempi sisältö ja aikataulutus ”ennustavista” elokuvista kuten tuo ”Songbird”, ”5th Wave” tai ”Red Dawn” jne., niin pysyy edeltäkäsin täysin ”juonessa mukana”.

      Vai saattaakohan kaikki tuo olla täysin lottovoitto- sattumaa – kuten noiden lisäksi Simpson- animaation ja Shattered Union sekä The Division -pelien apokalypsi nyt eli USA:n pressavaalien jälkeen. http://www.thepukki.fi/blog/post/kauhujen-vuosi-2021

    • Anonyymi

      Helppo sanoa. Ainakin jokaikinen kausi-influenssa on pandemia.

    • Anonyymi

      Koronahysteriaa voisi verrata vaikkapa AIDS-hysteriaan 1980-luvulla.

      Hysteria alkoi vuonna 1983 ja se oli jo 1980-luvun lopussa jo aika lailla unohtunut ihmisten mielestä. Alussa sen uskottiin tarttuvan milloin mistäkin, jopa uimahalleja ja julkisia käymälöitä välteltiin.

      Ehkäpä ihmiset pikkuhiljaa kyllästyivät pelkäämiseen kun mitään ihan kamalaa ei tapahtunutkaan. Ei AIDS ole mihinkään hävinnyt, mutta AIDS-pelko koskee nykyään lähinnä tiettyjä piirejä.

      Nyt ihmiset ovat kyllästymässä korona-hysteriaan, eräässä kotkalaisessa ruokakaupassa oli käsidesit jo poistomyynnissä.

      Voi olla että jossain vaiheessa tulee korona kolmonen, mutta siihen liittyvä hysteria jää hyvin pieneksi.

    • Anonyymi

      Eihän ihmisiä kiinnosta, jos kerromme meidän tuttujen ja sukulaisten sairastumisista ja kuolemista koronapiikkeihin.
      Heitä kiinnostaa kuunnella radiosta ja televisiosta sekä lehdistä joihin sitten kyllä uskovat. Ei todella seuraavallakaan tapaamisella kysytä, tervehtyikö ystäväsi koronapiikin saatuaan ja maattuaan sairaalassa kolme viikkoa!!?

      EI LOPU TÄMÄ ENNEN KUIN HÖSSÖTYS SAADAAN LOPETETTUA!

      MUUTENHAN TÄSSÄ ON PYSYVÄ PLANDEMIA - SE EI LOPU KOSKAAN, SILLÄ AINA LÖYTYY SAIRAUKSIA - NYT NE NIPUTETAAN CORONAAN!

    • Anonyymi

      Hallitus teki virheen kun ei laittanut kaikkia ravintoloita kiinni jo vuoden alussa nyt vasta sulkuja kun etelän hiihtolomalaiset pääsivät levittämään pohjoiseen tautia, ottakaa viimejevään tiesulu uudelleen käyttöön puoleksi vuodeksi ja katsotaan tilanne sitten uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1099
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1006
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      1004
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      910
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      836
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      715
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      655
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      643
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe