olen todennut sen aineen(mitä se on?etikaa vai suolavettä)johon ne pienet kurkut ja oliivit säilötään hyväksi juoda, onko siitä terveyshaittoja?maha minulla siitä ei ainakaan kipeäksi tule tai mitään, mutta en sitä ihan suurissamäärinkittaakkaan.
onko etikkaa turvallista juoda?
8
17272
Vastaukset
- kuullut..
että ainakin oliiveja ei saisi syödä hirveitä määriä kerralla.. vaikka ne on mun suurinta herkkua..
- horror_rotat_oy
Miksi etikkalientä pitäisi alkaa tolkuttomia pääriä juomaan?
- vilho
Yleisesti ottaen etikalla on haitallisia vaikutuksia ihmiselle. Sen käytössä kannattaa kuitenkin harkita oma tyyppinsä ja tilanteensa. Hiiva ja etikkahan eivät viihdy yhdessä, joten etikka on hiivasyndroomaan ja sen tuomiin ilmavaivoihin lääke. Silloin sen hyödyt voivat olla haittoja suuremmat. Ja tuskin se on niin haitallinen kuin kemialliset lääkkeet vaikka onkin haitallinen. Turhaan etikkaa ei kannata käyttää. O-, A- ja AB-veriryhmien ihmisille se on haitallisempi kuin B-veriryhmän ihmisille. Sitruunan käytön kanssa on muuten samoin, sitäkin kannattaisi käyttää vain lääkkeenomaisesti tiettyihin vaivoihin, johon se sopii hyvin.
Säitytysliemiä kannattaa karttaa, niisähän voi olla muitakin säilöntäaineita kuin etikkaa. Ne ovat kaikille haitallisia.- etikka o hyvää
kiitos, juon siis niinkuin olen juonutkin, hyvin pienissä määrin, onhan mountaindew ja dr.pepperkin keksitty
- Anonyymi
Ei oo kauhian hyvä ajatus jos siitä hajustakin tuleen melkeen jo oksennus. Itse oon kerran maistanut ja silmät punotti sen jälkeen 2 tuntia.
- Anonyymi
Himonsa kullakin.
- Anonyymi
En jois etikkaa. Miksi joisin ?
- Anonyymi
Miksi joisit etikkaa olen itsekin kerran maistanut ja oli paskaa joten ei todellakaan hyvää en nielaissut vaan sylkäisin heti pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401440Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2971280- 1091115
- 191061
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841