onko etikkaa turvallista juoda?

etikka on hyvää

olen todennut sen aineen(mitä se on?etikaa vai suolavettä)johon ne pienet kurkut ja oliivit säilötään hyväksi juoda, onko siitä terveyshaittoja?maha minulla siitä ei ainakaan kipeäksi tule tai mitään, mutta en sitä ihan suurissamäärinkittaakkaan.

8

16891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut..

      että ainakin oliiveja ei saisi syödä hirveitä määriä kerralla.. vaikka ne on mun suurinta herkkua..

    • horror_rotat_oy

      Miksi etikkalientä pitäisi alkaa tolkuttomia pääriä juomaan?

    • vilho

      Yleisesti ottaen etikalla on haitallisia vaikutuksia ihmiselle. Sen käytössä kannattaa kuitenkin harkita oma tyyppinsä ja tilanteensa. Hiiva ja etikkahan eivät viihdy yhdessä, joten etikka on hiivasyndroomaan ja sen tuomiin ilmavaivoihin lääke. Silloin sen hyödyt voivat olla haittoja suuremmat. Ja tuskin se on niin haitallinen kuin kemialliset lääkkeet vaikka onkin haitallinen. Turhaan etikkaa ei kannata käyttää. O-, A- ja AB-veriryhmien ihmisille se on haitallisempi kuin B-veriryhmän ihmisille. Sitruunan käytön kanssa on muuten samoin, sitäkin kannattaisi käyttää vain lääkkeenomaisesti tiettyihin vaivoihin, johon se sopii hyvin.
      Säitytysliemiä kannattaa karttaa, niisähän voi olla muitakin säilöntäaineita kuin etikkaa. Ne ovat kaikille haitallisia.

      • etikka o hyvää

        kiitos, juon siis niinkuin olen juonutkin, hyvin pienissä määrin, onhan mountaindew ja dr.pepperkin keksitty


    • Anonyymi

      Ei oo kauhian hyvä ajatus jos siitä hajustakin tuleen melkeen jo oksennus. Itse oon kerran maistanut ja silmät punotti sen jälkeen 2 tuntia.

    • Anonyymi

      Himonsa kullakin.

    • Anonyymi

      En jois etikkaa. Miksi joisin ?

    • Anonyymi

      Miksi joisit etikkaa olen itsekin kerran maistanut ja oli paskaa joten ei todellakaan hyvää en nielaissut vaan sylkäisin heti pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6805
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2323
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1877
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1075
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      971
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      154
      789
    Aihe