Uusi paikallisradio on nimeltään Savon Aallot

Anonyymi

Erittäin idearikkaita nimiä. sanoo päätoimittaja Mika Aro. Kuopiossa pian aloittavalle uudelle radiokanavalle tuli kesän aikana järjestetyssä nimikilpailussa peräti 700 ehdotusta. Näistä sopivammaksi radion nimeksi valikoitui Savon Aallot.
-Savon Aallot on sanana kaunis ja soljuva. Se kuullostaa hyvältä korvissa ja nimihän viittaa myös radioaaltoihin, Aro sanoo.

Uusi radiokanava aloittaa toimintanasa marraskuun aikana. Tällä hetkellä Savon Sanomien toimituksessa Kuopion Vuorikadulla rakennetaan uutta radiostudiota. Jatkossa mediatalossa printtilehti, verkko ja radio toimivat tiiviissä yhteistyössä sekä tilan että sisältöjen osalta.
Odotukset ovat korkealla. Kuopiossa on vahva paikallisradio perinne ja tarkoituksenamme onkin keskittyä nimenomaan paikallisuuteen. Toisaalta yhteistyö toimituksen kanssa mahdollistaa sen, että esimerkiksi yllättävissä käänteissä voimme reagoida ja hyödyntää eri välineitä nopeasti, Aro sanoo.
Savon Sanomien toimitus tekee ja lukee radiouutiset tasatunnein arkisin kello 7-18 sekä lauantaisin 10-14. Muuten radion täyttää musiikki ja monipuolinen kattaus savolaiseen elämään esimerkiksi haastattelujen kautta.

Alkuvaiheessa Savon Aallot kuuluu Kuopion ympäristössä, mutta ulottuu kauimmillaan myös siilinjärvelle, Tuusniemelle, Suonenjoelle ja Leppävirralle. Radiokanavan taajuus on 102. Tavoitteena on laajentaa kuuluvuusaluetta myöhemmin siten, että radio kuuluu Sukevan rajoilta Juvalle asti.

Mediatalo Keskisuomalaiseen kuuluvan Savon Media Oy;n perustama radiokanava

(Savon Sanomat 14.10.2020, Lyhennetty palstalle)

22

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vielä nokkelampi on varmasti kanavan soittolista. Hei millainen soittopolitiikkaa ja soittolista kanavalle? No hei miten ois vanhoja hittibiisejä toisensa perään ja joku jättihitksi noussut uutus välissä. No sehän kuulostais ainutlaatuisen hyvältä konseptilta. Tehdään niin ja erotutaan massasta.

      Tai sitten Kiss, NRJ, Loop, Basso tyyliin. Kopioidaan kaikki uutudet mitä soitamme SEA FM:ltä ja YLEX:ltä.. Ei siis kaikkia mitä nuo soittavat vaan kaikki mitä he soittavat on SEA tai X soittaneet ensin.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Tosin sekaan lisätään suomikauhistuksia, kuten yö, Vartiainen, Juha Tapio, tähkä jne. Nyt on ollut luovaa. Savon Aallot. Mitä aaltoja on Savossa? Ei ainakaan meren...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin. Tosin sekaan lisätään suomikauhistuksia, kuten yö, Vartiainen, Juha Tapio, tähkä jne. Nyt on ollut luovaa. Savon Aallot. Mitä aaltoja on Savossa? Ei ainakaan meren...

        Niitä samoja joita oli Saimaalla.


      • Anonyymi

        Eiköhän se noudata samaa soittolistaa kuin Radio Voima ja KSML.

        Tuskin korvaa Sandelsia "aitona savolaisena" radiona ja loppuu viim. 2024 (Radio Kuopio kesti 4 vuotta).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän se noudata samaa soittolistaa kuin Radio Voima ja KSML.

        Tuskin korvaa Sandelsia "aitona savolaisena" radiona ja loppuu viim. 2024 (Radio Kuopio kesti 4 vuotta).

        Sandels on suosittu Ylä-Savossa, mutta Kuopiossa ja Varkaudessa se ei ole oikein saanut suosiota. Ehkä sen jutut ovat liian maalaismaisia ja keskustapuoluetta myötäileviä, sillä onhan radiokanavan myyntitiimissä yksi kepupoliitikko mukana.


    • Anonyymi

      Samaa sarjaa kuin kilpailu "keksi Keskisuomalaisen uudelle radiokanavalle nimi!" ja voittaja on "Radio Keskisuomamainen". Taidettiin joutua palkinto lähettämään 90%:lle osallistujista. Palkintona oli varmaan Keskisuomalaisen irtonumero ja se jaettiin varmuuden vuoksi kaikille Jyväskyläläisille.

      Taannoin eräs radiokanava kilpailutti uuden aamuohjelmansa nimeä. Aiempi nimi oli "[kanavan] aamu". Voittaja oli "[kanavan] aamushow". Siitäkin taisi palkinto lähteä lähes kaikille osallistujille.

      • Anonyymi

        Ongelmahan onkin että Suomesta puuttuvat nokkelat ja uskaliaat brändäyksen ammattilaiset. Maailmassa on aika monta menestyvää yritystä erialoilla, joiden nimi viittaa ihan johonkin muuhun tai ei tarkoita yhtään mitään. Hei aletaan valmistamaan tietotekniikkaa mitä jos nimeksi Omena (Suomalaiset ei hitossa ei eihän se viittaa mitenkään tuotteeseen).

        Toki poikkeuksiakin on Suomessa.

        Toinen taas on silloin kun yksinkertainen nimi olisi paras niin sitä kummeksutaan Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ongelmahan onkin että Suomesta puuttuvat nokkelat ja uskaliaat brändäyksen ammattilaiset. Maailmassa on aika monta menestyvää yritystä erialoilla, joiden nimi viittaa ihan johonkin muuhun tai ei tarkoita yhtään mitään. Hei aletaan valmistamaan tietotekniikkaa mitä jos nimeksi Omena (Suomalaiset ei hitossa ei eihän se viittaa mitenkään tuotteeseen).

        Toki poikkeuksiakin on Suomessa.

        Toinen taas on silloin kun yksinkertainen nimi olisi paras niin sitä kummeksutaan Suomessa.

        Ainoa poikkeus on Capital FM:n siivousalan ammattilainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainoa poikkeus on Capital FM:n siivousalan ammattilainen.

        Radio Aalto, Savon Aallot, Auran Aallot, Aalto maljakko, Aalto Design, As Oy Kuopion Sataman Aallot, Ilon Aallot....


    • Anonyymi

      Sandelsin tieteellis-taitellisen tason määrittelee hyvin tuo omituinen höpöttäjäukko, joka lätisee ilman minkäänlaista logiikkaa juttujaan ympäri maailmaa. Summittaisesti jostain vanhasta matkaoppaasta poimitut pätkät eivät liittyy millään tavalla mihinkään.

      • Anonyymi

        Ne ovat kanavan kiinnostavinta ja parasta antia Hannu Hautaniemen ja Leif Lindemanin kivojen musiikkikipaleiden lisäksi!


      • Anonyymi

        Ohjelma on jollain tasolla onnistunut kun päivittelet sitä.YLE olisi asia erikseen, koska ei mainosmedia.


    • Anonyymi

      Suurin osa huijjaa vain radiokanavilla yrittäjien rahoja. Tollot yrittäjät maksavat ja rahoittavat näitä itseään toinen toistaan toistavia yksitoikkoisia kanavia.

    • Anonyymi

      Aikamoinen limbo on tuo Savon Sanomien radiokyhäelmä Savon Aallot. Musiikki on mitä sattuu himphamppua ja juonnot varsin kankeita ja tyhjänpäiväisiä.
      Jos muka yritetään luoda uutta, sen pitäisi olla tai ainakin pyrkiä olemaan parempaa kuin entiset kanavat. Sandelsikin kaikkine itserakkaine höpötyksineen ja huuhaajuttuineen on parempi.

      • Anonyymi

        Kuulijoille ja ennenkaikkea mainostajille kelpaa paskamedia niin tottahan toki rahallinen panostus minimi ja voitot isompia.


      • Anonyymi

        Pispalan Radion paremmuudesta molempiin asemiin puhumattakaan.


    • Anonyymi

      Radio Sandelsi muutti jälleen? Jos tuo niiden nettisivuilla näkyvä osoite on niiden uusin osoite niin eikös tuossa rakennuksessa niiden studio/toimitilat sijainneet joskus aiemminkin?

      Radio Musalla ei taida olla ollenkaan virallista studiota vaan toimitus sijaitsee ilmeisesti jonkun asunnon yhteydessä?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Muutto olikin mahtiuutinen. Siitä riitti vatkutusta viikkokausiksi. Ja tietysti tekolipevät Tevan ja Revan lässytykset päälle.


    • Anonyymi

      Olen yhteydessä tärkeässä asiassa kanavalogo asiassa ne pitäisi saada pois kaikkien kanavien yläkulmista voisitteko olla muut myös yhteydessä, että ne saataisiin pois? Terveisin Pori Ukko.

    • Anonyymi

      Lakko ja toinen asia selvä homma toimii myös se että jos ei oo vielä ihan ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe