Niska/hatiajumit ja kuntosaliharr. aloittaminen

Anonyymi

Hei!

Minulla on huonoista työasennoista, öisestä leukojen yhteen puremisesta, pitkäaikaisesta stressistä ja liian vähäisestä liikkumisesta johtuvaa kestojännitystä yläkropassa.
Nyt olen viimein n. 1.5 kk sitten alkanut taas liikkua ja työmäärä ja -tahti on myös järkevöityneet.
Aloitin kuntosaliharrastuksen ja ohjaajan kanssa juteltiin ja tsekattiin tämä lähtötilanne. Sain mm. vetäviä yläselän liikkeitä jne pienillä painoilla tai pelkillä kuminauhoilla JA jopa ihan "ilmakitara" -versionakin.

SILTI: saan nyt todella pahoja päänsärkyjä, kun tällä kestojännitysniskalla osallistun kaikkiin liikkeisiin ja lihakset muualla on heikkoja. Heh, auton siis kaikkia liikkeitä tällä körmyniskallani.

Mitäpä nykyisin suositellaan? Siirränkö kuntosaliharrastuksen aloittamista jonkun kuukauden päähän ja auon nyt vain liikeratoja ilman painoja tai edes kuminauhoja? Vai yritänkö vielä tehdä rauhallisesti näitä muutamia perusliikkeitä salilla pienillä painoilla ja pyrkiä pitämään niska/hartia rentona, kun sitä (useinkaan varsinaisesti) ei liikkeen suorittamiseen tarvita?

Keski-ikää lähestyvä nainen olen ja kausittain vuosien varrella toki paljonkin jumpissa jne käynyt. Kuntosaliharjoittelu täysin uutta. Lihaskunto etenkin yläkropassa heikko tai välttävä.

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        389
        7224
      2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        88
        6082
      3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        205
        5573
      4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

        Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
        Maailman menoa
        89
        4319
      5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

        ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
        Maailman menoa
        65
        3548
      6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        87
        3496
      7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        70
        3459
      8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

        Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
        Maailman menoa
        15
        3443
      9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        62
        3231
      10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        39
        3115
      Aihe