Olisi tiedossa kahdet häät vuoden aikana, toiset syksyllä ja toiset helmikuussa. Ongelmana on pukeutuminen. Omaan erittäin kauniin juhlapuvun, joka on mustavalkoinen. Päävärinä on musta, joka lähtee rinnuksen alta ja koko helma on täysin musta - vain yläosassa on valkoista. Olen käyttänyt pukua vain kerran ja haluaisin käyttää sitä toistekin, mutta onko se liian "hautajaismainen" häihin? Tietääkö joku tapaa, jolla pukua voisi "koristella" jotta se ei näyttäisi niin synkältä?
Häävieraan puku
5
1444
Vastaukset
- veitikka
yläosa kokonaan valkoinen? Jos, niin yläosaan täytyisi ehdottomasti laittaa jotain "kommervenkkiä": on nimittäin huomioitava, että pöydässä istuttaessa puvun alaosa ei näy. Ja toistaiseksi (ja tuntemani etiketin mukaan) morsiamen väri on valkoinen, surun väri musta... Hankalaksi menee. Tosin mustaa näkee nykyisin jopa häissä, itse en kylläkään osais mustaa laittaa. Valitettavasti en osannu vastata kysymykseeni, tässä tuli vaan tällaista yleistä pohdintaa.
- saa vaikka
minkä näköisiä koristeta asuihin... Esim. joku ruusuke juttu voisi olla mukava, huivi tai koru... Vaateliikkeissäkin osataan varmasti neuvoa, kun kerrot millainen puku on ja mihin tilaisuuteen.
Onnea etsintään ja mielikuvitusta peliin:)
Nuppu - pukua.
Pukua näkemättä on vaikea sanoa mitään. Isohuivi harteille tai lanteille joka ei ole musta eikä valkoinen kenties punainen, sitten laukku ja kengät samaa sävyä. Tai ruusuke rintaan tai hiuksiin. Ehkäpä jokin hattu sopisi asusteiden sävyinen kuienkin. Tai miten olisi pieni jakku puvunpäälle. Mahdollisesti jokin valmis irtokaulus.
Esin Hki/Stockmannilla on pukeutumisneuvoja jolle voi esittää asian. - Puddekoo
Heippa,
perinteet ja etiketti kunniaan silloin kun siltä tuntuu, mutta modernimpikin tyylikkyys yleensä sallitaan ;)
Mieti ennen kaikkea millaisiin häihin olet menossa ja kuinka hyvin tunnet hääparin. Useimmissa häissä, joihin osallistuu paljon ystäviä ja kavereita tyyli on vapaampi. Jos olet osallistumassa kaukaisemman sukulaisen häihin esim. pienemmällä paikkakunnalla niin hieman perinteikkäämpi pukeutminen voi olla ihan hyvä ratkaisu. Itse tiedän vanhempien sukulaisteni loukkaantuneen sukuhäissä niin vieraiden kuin oman pesueenkin pukeutumistyylistä.
Turhaahan on mennä pelkästään muita miellyttämään omalla pukeutumisellaan, mutta jos asia mietityttää niin voihan sitä vetää varmemmän päälle.
Kuten muutkin, minäkin suosittelen kirkkaita asusteita. Esimerkiksi liukuvärjätty oranssikullankeltainen tai sinivihreä silkkihuivi kaulaan kietaistuna yhdistettynä sävyihin sopivin korva/rannekoruin ja kengin voisi olla aika makea :)
Itse osallistun tänä juhannuksena luonnonvalkoisessa silkkijakussa, vaalenruskeassa olkaimettomassa pellavamekossa, vaaleissa sandaaleissa ja vaalessa hatussa...- tyttö-80
sopisiko mielestänne häävieraan asuksi vähän aniliinin punainen jakkupuku. HLöytyy HM:n kevätkuvastosta jos jollain sattuu olemaan? stretch jakku. s.61 Olen kesällä menossa kaverin häishin ja olen suunnitellut ostavani tuon housujakkupuvun sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952