Pari kysymystä pentuun liittyen

Anonyymi

Meidän koiranpentumme on nyt reilu 5 kuukauden ikäinen.

Pennun yökäyttäytymisessä ollaan nyt havaittu muutosta. Aijemmin pentu nukkui aina hyvin ensimmäisestä yöstä lähtien herättäen sitten siinä 7-9 aikaan riippuen nukkumaanmenoajasta. Nyt viimeisen kahden viikon aikana pentu on alkanut riehumaan öisin. Alkaa siinä joskus 2 aikoihin yöllä arviolta ja juoksee sinne tänne ja välillä vähän uikuttaa. Saattaa pyrkiä myös sänkyyn vaikka se on kiellettyä ja ei aijemmin ole tullut. Sitten saattaa mennä nukkumaan mutta aloittaa taas jossain vaiheessa yötä uudestaan. Syy ei ole tarpeidenteon tarve on kokeiltu sekin. Ei tee tätä ihan joka yö mutta melko usein nyt viimeisen viikon aikana ainakin. Mistä voisi johtua?

Toinen kysymys sisäsiisteyteen liittyen kyläillessä. Pentu on jo kotona sisäsiisti eikä tee lainkaan enää sisälle mitään jos ei lasketa vaikka yksittäistä säikähdyksestä johtuvaa pisua. Mutta kun mennään kylään niin ei enää jaksakaan pidättää. Paras esimerkki porukoillani teki paskat äidin parhaalle matolle vaikka oli just ollut pihalla ja kehuin kuinka koiramme on sisäsiisti. Mistä tämä taas johtuisi?

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pissatulehdus lirauttelee sisäsiistikin koira sisälle.
      Kakat tulee helposti myös jos koira on stressaantunut/ hermostunut. Eli, kyläily hermostuttaa, niin kakattaa.

    • Anonyymi

      Voi olla, että murrosikä saa pennun haluamaan enemmän seuraa ja kokeilemaan rajojaan. Kokeilkaa ennen nukkumaan menoa purkaa koiralta mahdollisimman paljon energiaa, laittakaa se käyttämään päätään (harjoitukset, älylelut) ja riittävän touhukas iltalenkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1886
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      270
      1017
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1015
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      826
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe