Hei!
Minulla todettiin lononuköeoosi aka pusutauti. Tauti on ollut lievä. Ainoat oireet kurkkukipu, peitteet kurkussa ja turvonneita imusolmukkeita.
Tauti on jo paranemaan päin. Maanantaina kontrolliverikokeet. Viime maanantaina maksa-arvot yms oli vielä koholla (nyt torstai).
Kysymys luuluukin, että mitenhän kopeasti maksa-arvot yleensä laskee? Ensi viikon vkl on juhlat ja pohdinkin onko mahdollista, että arvot laskisi siihen mennessä jabuskaltaisi lari lasia viiniä juoda.
Tämä siksi, että jos joku uskaltaa sanoa, että ei varmana laske niin perun hotellivarauksem ja ajan takas himaan yöllä ja säästän rahat 😂
Mononukleoosi
2
497
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kukapa tuota uskaltaa ennustaa. Itse en ottaisi toipilasaikana koronan riskiä. Nimittäin jotkut sairastetut infektiot saattavat altistaa toisille. Joukkotapahtumista ja bileistä voi saada koronaa. Siltä kannalta ei ehkä ole järkevää hankkia nyt koronaa, kun edellinenkään tauti ei ole vielä selätetty kunnolla. Niiden yhteisvaikutusta ei voi ennustaa.
- Anonyymi
Täyttä asiaa.
Meillä sellainen kokemus mononukleoosista, että 16-vuotias poikani sai sen, ja sen seurauksena sairastui trombosytopeniaan. Alkoi ilmestyä mustelmia suuhun ja jalkoihin, niitä tuli aivan itsestään. Muutenkin poika tunsi olevansa puolikuntoinen.
Trombosytopeniassa perna alkaa tuhota verihiutaleita epänormaalin nopeasti, jolloin pahimmassa tapauksessa on sisäisten verenvuotojen vaara olemassa.
Meillä pojan tilanne oli niin paha, että hoidettiin kaksi viikkoa sairaalassa, alkuun täydellisessä vuodelevossa koska pelättiin verenvuotoja. Harkittiin jopa pernan poistoa mutta onneksi lääkkeet alkoivat tehota. Kotona vielä atkui kortisonihoito. Ei siis välttämättä mikään mitätön sairaus!
Nyt poika on täysin terve.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1331548Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431373Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak118861Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123826- 75771
- 55736
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero149592- 37571
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt292561- 6525