Hei!
Minulla todettiin lononuköeoosi aka pusutauti. Tauti on ollut lievä. Ainoat oireet kurkkukipu, peitteet kurkussa ja turvonneita imusolmukkeita.
Tauti on jo paranemaan päin. Maanantaina kontrolliverikokeet. Viime maanantaina maksa-arvot yms oli vielä koholla (nyt torstai).
Kysymys luuluukin, että mitenhän kopeasti maksa-arvot yleensä laskee? Ensi viikon vkl on juhlat ja pohdinkin onko mahdollista, että arvot laskisi siihen mennessä jabuskaltaisi lari lasia viiniä juoda.
Tämä siksi, että jos joku uskaltaa sanoa, että ei varmana laske niin perun hotellivarauksem ja ajan takas himaan yöllä ja säästän rahat 😂
Mononukleoosi
2
417
Vastaukset
- Anonyymi
Kukapa tuota uskaltaa ennustaa. Itse en ottaisi toipilasaikana koronan riskiä. Nimittäin jotkut sairastetut infektiot saattavat altistaa toisille. Joukkotapahtumista ja bileistä voi saada koronaa. Siltä kannalta ei ehkä ole järkevää hankkia nyt koronaa, kun edellinenkään tauti ei ole vielä selätetty kunnolla. Niiden yhteisvaikutusta ei voi ennustaa.
- Anonyymi
Täyttä asiaa.
Meillä sellainen kokemus mononukleoosista, että 16-vuotias poikani sai sen, ja sen seurauksena sairastui trombosytopeniaan. Alkoi ilmestyä mustelmia suuhun ja jalkoihin, niitä tuli aivan itsestään. Muutenkin poika tunsi olevansa puolikuntoinen.
Trombosytopeniassa perna alkaa tuhota verihiutaleita epänormaalin nopeasti, jolloin pahimmassa tapauksessa on sisäisten verenvuotojen vaara olemassa.
Meillä pojan tilanne oli niin paha, että hoidettiin kaksi viikkoa sairaalassa, alkuun täydellisessä vuodelevossa koska pelättiin verenvuotoja. Harkittiin jopa pernan poistoa mutta onneksi lääkkeet alkoivat tehota. Kotona vielä atkui kortisonihoito. Ei siis välttämättä mikään mitätön sairaus!
Nyt poika on täysin terve.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248948Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835508Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3204980SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703460Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32902Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532285Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42262Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72188- 1132156
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402053