En tiedä, ajatteleeko kaikki samoin, mutta kaverisuhteet on hyvin tärkeitä, varsinkin kun sisarukset on eri ikäisiä ja pitää pärjätä omanikäistensä kanssa koulussa, harrastuksissa ja muualla.
No mitä sitten, jos lapsi ei ole onnistunut luomaan onnistuneita kaverisuhteita ikätovereidensa kanssa? Minun helpotukseksi lapseni on vasta 7 ja suhteiden luominen voi tulla vielä hyvinkin luonnostaan. Yritän auttaa parhaani mukaan myös kertomalla, kuinka olla hyvä kaveri muille.
Tiedän, että 7-vuotiailla lapsilla se "nolousjuttu" ei ole vielä alkanut ja täten luonnollisesti tutustutaan jne.
Mutta kuulin hänen kertovan yhtenä päivänä, että "Ei oo kavereita", vaikka keskustelu ei liittynytkään siihen. Ja ihan ensimmäistä kertaa.
Aion ottaa yhteyttä opettajaan. Ja ihmettelen suuresti, miten on mahdollista, että minun 7-vuotias lapsi ei ole onnistunut luomaan suhteita, vaikka hän on ollut näiden samojen oppilaiden kanssa eskarista lähtien.
Lasten kaverisuhteet
Anonyymi
2
158
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä nämä lapsesi luokkatoverit ei vastaa sun kertomaasi "Hyvää kaveria" ja niin sun lapsi ei halua tutustua. Tai jotain. Hitto vieköön. No mutta on outoa
- Anonyymi
Kyllä se siitä. Lapsesi on vasta nuori. Mutta on ehkä syytä ottaa opettajaan yhteyttä, jos lapsi ei ole voinut tutustua valvonnalla hänen luokkalaisiinsa. Opettaja on käytännössä velvollisuus edistää sosiaalistumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748