Kolestroli nousi nopeasti

Lopetin lipitorin, kuten kirjoitin alempana.
Yllätys oli suuri kun kolestroli oli kohonnut jyrkästi terveellisestä ruokavaliosta huolimatta.LDL oli 3,25.HDL 0,89, ja trigly 1,27
Lääkken kanssa 2,2, 1,2, ja 1,1
Pitäisikö ostaa vielä punaista riisiä? Mistä se kolestroli nousee, kun kovia rasvoja kartan, ja öljyjä, ja kalaa syön paljon.Miksi hyvä ei nouse tällä määrällä kalaöljyä?
61330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla sama ongelma (nainen 42 v.).

Lääkärini sanoi, että toisilla ihmisillä ruokavalio ei auta mitenkään, ainoastaan lääke, koska joidenkin ihmisten maksa kehittää itse kolesterolia, ja tällöin ei saa kolesterolia laskemaan vaikkei söisi mitään.

Lääke on näissä tapauksissa ainoa tapa pitää kolesteroli alhaalla.

Äänestä

Kalaöljyillä ei ole juurikaan vaikutusta kolesteroliarvoihin, mutta ne laskevat triglyseridejä ja vähentävät verihiutaleiden kasaantumistaipumusta. Jatka niiden käyttöä, mutta miksi olet välttänyt öljyjä? Terveellisiä öljyjä käyttämällä voit parantaa kolesteriarvoja.

Äänestä

Minulla laski kolesteroli kun aloin syömään normaalia, eli rasvaista ruokaa, johon kuului juustoa (edam) joka päivä.

Äänestä

oli kolesteroliarvot laskeneet (onneksi) benecolin käytön, kalansyönnin ja kuitujen vaikutuksesta neljän kuukauden dieetin jälkeenn 7,9->5,9, ldl oli 3,6(ennen 4,7) hdl 1,92(ennen 2,7) ja trigly 0,9. Kannattaa varmaan kokeilla tuota punaista riisiä, kun sen vaikutuksia on kehuttu. Voi olla, että perintötekijät vaikuttavat arvoihisi aika paljon. Muista harrastaa melko paljon liikuntaa, jolloin hdl:n osuus kasvaa

Äänestä

..jätä pois vielä lähes kaikki sokeri ja viinakset oluet.
Kyllä se siitä.

Äänestä

Äidilläni oli kolestrolia. Hän ryhtyi syömään kalaöljy kapseleita joissa on omega 3 rasvahappoa. Kuukauden syönnin jälkeen kolestroli oli laskenut ilman ruokavalio muutosta. Kalaöljy hapot ohentavat verta ja ovat todella terveellisiä koko keholle mielelle. suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies 66v kirjoitti:

Lopetin lipitorin, kuten kirjoitin alempana.
Yllätys oli suuri kun kolestroli oli kohonnut jyrkästi terveellisestä ruokavaliosta huolimatta.LDL oli 3,25.HDL 0,89, ja trigly 1,27
Lääkken kanssa 2,2, 1,2, ja 1,1
Pitäisikö ostaa vielä punaista riisiä? Mistä se kolestroli nousee, kun kovia rasvoja kartan, ja öljyjä, ja kalaa syön paljon.Miksi hyvä ei nouse tällä määrällä kalaöljyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu