Oikeusoppineilta apua tehtävään?

Anonyymi

Miten lähtisitte arvioimaan alla olevaa uutista valtiosääntöoikeudelliselta kannalta, erityisesti perus- ja ihmisoikeudet sekä oikeusvaltion perusperiaatteet huomioiden? Kaikki ajatukset ja vinkit ovat tervetulleita - itsellä lyö ihan tyhjää!


Demokraatti 8.3.2020

Iso ja harvinaislaatuinen yllätys perustuslakivaliokunnassa – saattaa johtaa kirkkolain uudistuksen palautumiseen kirkolliskokoukselle.

Kyseessä on kirkkoa koskevan lainsäädännön kodifiointi. Kirkon tunnustukseen ja oppiin liittyvät sekä muut kirkon sisäiset kysymykset on mahdollisuuksien mukaan siirretty kirkolliskokouksen hyväksymään kirkkojärjestykseen, jonka on tarkoitus tulla voimaan samanaikaisesti uuden kirkkolain kanssa.

Eduskunta on kirkkolain säätämisessä sidottu kirkon kantaan: kirkkolaki tai sen muutos voidaan asiasisältönsä puolesta vain joko hyväksyä tai hylätä.

Perustuslakivaliokunta pitää lausunnossaan selvänä, että tietyt sen lausunnossa esitetyt ehdotuksen perustuslain kannalta ongelmalliset säännökset eivät ole oikaisumenettelyn piirin kuuluvia ”lainsäädäntöteknisiä virheitä”. Niinpä valiokunta esittääkin, että lakiehdotusta ei voida käsitellä ehdotetussa lainsäätämisjärjestyksessä.

Jos näin käy, käytännössä kirkolliskokous ja kirkkohallitus ovat saamassa eduskunnasta paljon lisätyötä ja käytännössä kirkkolain uudistaminen voisi venyä jopa vuosia.

Tapaus on äärimmäisen harvinaislaatuinen, ja käytännössä onkin ajateltu, että eduskunta aina hyväksyy kirkkolain muutosesityksen.

0

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        25
        4925
      2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        150
        4720
      3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        204
        4664
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        118
        4541
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        13
        3630
      6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        19
        2334
      7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2118
      8. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        66
        1627
      9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        21
        1261
      10. Kaisa Juuso eroaa

        Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
        Perussuomalaiset
        184
        1169
      Aihe