Minulla on kaksi alakouluikäistä tyttöä, jotka harrastavat aktiivisesti taideaineita. Kesällä uidaan ja talvella hiihdetään ja luistellaan porukassa. Tytöillä on hyvä ruokahalu, karkkipäivä ja kun on murheita jääkaapilla käydään ahkeraan. Varsinaista ylipainoa ei ole kummallakaan, pientä pyöreyttä kylläkin. En pidä terveyden hoitajan puuttumisesta asiaan tyyliin "vielä ei ole mitään hätää, mutta jos katsot itseäsi peilistä niin varmasti huomaat olevasi hivenen pyöreä...". Itse sairastin teini-ikäisenä anoreksiaa ja bulimiaa, enkä haluaisi lapsilleni samaa. Oma lapsenpyöreyteni katosi, kun kasvoin 178cm pitkäksi naiseksi. Hoikka edelleenkin. Lapseni ovat järkyttyneitä kritiikistä pyöreydestä (eihän sellaista voi mitenkään nätisti sanoa). Aikaisemmin kummallakaan ei ollut minkäänlaisia ulkonäköpaineita ja molemmat kokivat olevansa nättejä. Miten tukisin tyttöjäni ja olisiko aiheellista ottaa yhteys terveydenhoitajaan? Saako tehtyä enää tekemättömäksi?
LIHAVUUSKESKUSTELU
Leila
4914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattaa huomauttaa asiasta ja sanoa, ettei syytä huoleen, sulla on homma hanskassa. Koulutuksessa näihin juttuihin pitäis puuttua: kuinka ja milloin on syytä varottaa pienestä pyöreydestä.
Ei kaikki voi olla tikkuja.
Terveydenhoitaja sanoi varmasti ihan aiheesta. Itse tosin ajattelen, että tieto pitäisi tulla vanhemmille eikä lapsille. Vanhemmat pystyvät vaikuttamaan ruokavalioon kotona (tosin täytyy itsekin keventää) huomattavasti. Ulkonäöstä huomauttaminen on loukkaavaa. Oli sitten lapsi tai ei. Käy keskusteleen terkkarin kanssa.
ja muut lihottavat. Jos tytöilläsi on nyt pientä pyöreyttä niin se saattaa olla aikuisena lihavuutta, kannattaa puuttua. Näet kyllä itse ovatko lapsesi normaaleja vai lihavia. Jos ovat, kiinnitä huomiota siihen, etteivät kävisi siellä jääkaapilla turhaan, jos eivät sano se heille ja myös terveydenhoitajalle.
Pieni pyöreys ei ole mikään kuolemansynti. Osta jääkaappiin vain "terveellisiä" ruokia. Kuori porkkanoita ja laita ne veteen odottamaan syöjää. Maitoa, piimää, makkaraa ja tummaa leipää. Lapset syövät sitä, mitä jääkaapista löytyy. Kysy, mistä oikeasta ruuasta tykkäävät ja karsi pois kaikki lihottava. Jos olet päivällä töissä, niin lapsilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin syödä mitä kaapista löytyy, jos on nälkä. Älä osta jätskiä ja keksejä varastoon. Älä anna rahaa, jolla voivat mennä mäkkiin. Kannattaisiko iltaruokailu aikatauluttaa uudelleen = koko porukka söisi samalla kertaa, ja sitten ei enää mennä jääkaapille?
Meillä on myös samanlainen nannapulla, eli mielestäni voisi painaa muutaman kilon vähemmän:)