Tapahtui tänään (jo toisen kerran lyhyen ajan sisällä; eilen sama tilanne):
Ongelman kuvaus: Web -sivut selaimessa eivät lataudu.
Sensijaan komento komentoriviltä:
ping 8.8.8.8
toimii koko ajan:
C:\>ping 8.8.8.8
Ping-isäntä: 8.8.8.8 32 tavua tietoja:
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=18 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=20 ms TTL=116
Ping-tilastot 8.8.8.8:
Paketit: Lähetetty = 4, Vastaanotettu = 4, Kadonnut = 0
(0% hävikki),
Arvioitu kiertoaika millisekunteina:
Pienin = 17 ms, Suurin = 20 ms, Keskiarvo = 18 ms
C:\>
JOS ping -komento toimii ja ping -vastauksia saapuu Googlen nimipalvelimelta 8.8.8.8, mutta Web -sivut kieltäytyvät silti latautumasta, tämä yleensä tarkoittaa sitä, että dns -palvelin ei toimi asianmukaisesti / lainkaan.
Molemmilla kerroilla ongelman sai korjattua näin:
1. Katkaise kaapelimodeemista virta
2. Odota noin 10 sekuntia
3. Kytke uudelleen virta päälle kaapelimodeemiin
Korjaantuuhan tuo ongelma toki noinkin, MUTTA:
1. Mikä tuon dns -palvelinongelman aiheuttaa ?
2. Voiko tuon ongelman ilmaantumisen jotenkin jo ennakolta estää, miten ?
3. Voiko dns -palvelinongelman korjata millään muulla tavalla kuin katkaisemalla kaapelimodeemista virta, ja kytkemällä se hetken kuluttua uudelleen päälle ?
Koska sama ongelma on esiintynyt kahtena peräkkäisenä päivänä, en usko pelkkään sattumaan ongelman aiheuttajana, vaan taustalla on oltava jokin syykin.
Liittymä on dna Welho -taloyhtiölaajakaista Helsingissä.
Modeemina on Thomsonin malli "© - Thomson - 2007" ilman sisäänrakennettua WiFi -tukiasemaa.
Modeemin asetussivuilta toki löytyy alasivu "Initial Scan".
Tuolla sivulla on "Set Values and Reboot" -nappi.
Pitäneekin kokeilla, korjaantuuko ongelma vaihtoehtoisesti tuota nappia painamalla virran katkaisemisen sijasta.
Tuo alasivu löytyy omassa kotiverkossa osoitteesta:
http://192.168.100.1/InitialScan.asp
Tuo ei toki auta selvittämään ongelman syytä, mutta periaatteessa, JOS ongelman syy ei selviä, niin voisi tehdä pienen apuohjelman, joka testaa vaikkapa määrävälein, toimiiko dns -haku, ja jos ei toimi, niin ohjelma simuloisi tuon napin painalluksen kaapelimodeemille.
Koska kyse on dna:n liittymästä, niin sopiva testikohde on varmaankin jokin dna:n palvelin.
dns vikatilanne: dna Welho kaapelimodeemi
4
2079
Vastaukset
- Anonyymi
Ongelma on joko ajuriperäinen tai asunnon ulkopuolinen. Joskus automaattinen nimipalvelimien haku ei onnistu, mutta sitten kun laittaa osoitteen manuaalisesti, niin yhteys muodostuu.
Eli kun tuo ongelma ilmenee, niin kokeile ensin vaikka CMD (admin) komentoa ipconfig /flushdns ja reboottaa
Jos se ei auta, niin lisää TCP/IPV4 ominaisuuksiin manuaalisesti vaikka Cloudflaren osoite. Ekalle riville 1.1.1.1 ja tokalle 1.0.0.1 ja sitten reboot. Jos toimii, niin automaattisessa haussa vika. Jos ei niin sitten ongelma voi olla asunnon ja operaattorin välillä.....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.
StAyPoS kirjoitti:
....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.
Kommunikaatio voi siis olla virheellistä koneen ja moodemin tai modeemin ja operaattorin välissä. Jos on Windows-kone, niin voi kokeilla Reset Network -toimintoa, tai cmd:n komentoja, tai poistaa ja uudelleenasentaa verkkoajurit yms., kuin myös resetoida modeemi tehdasasetuksille.
- Anonyymi
StAyPoS kirjoitti:
....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.
aa niinpäs jäiki. No mutta silti noita kikkoja voi käyttää tiettyjen kohteiden ongelmien poissulkemiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589