dns vikatilanne: dna Welho kaapelimodeemi

Anonyymi

Tapahtui tänään (jo toisen kerran lyhyen ajan sisällä; eilen sama tilanne):

Ongelman kuvaus: Web -sivut selaimessa eivät lataudu.

Sensijaan komento komentoriviltä:

ping 8.8.8.8

toimii koko ajan:

C:\>ping 8.8.8.8

Ping-isäntä: 8.8.8.8 32 tavua tietoja:
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=18 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=20 ms TTL=116

Ping-tilastot 8.8.8.8:
Paketit: Lähetetty = 4, Vastaanotettu = 4, Kadonnut = 0
(0% hävikki),
Arvioitu kiertoaika millisekunteina:
Pienin = 17 ms, Suurin = 20 ms, Keskiarvo = 18 ms

C:\>

JOS ping -komento toimii ja ping -vastauksia saapuu Googlen nimipalvelimelta 8.8.8.8, mutta Web -sivut kieltäytyvät silti latautumasta, tämä yleensä tarkoittaa sitä, että dns -palvelin ei toimi asianmukaisesti / lainkaan.

Molemmilla kerroilla ongelman sai korjattua näin:

1. Katkaise kaapelimodeemista virta

2. Odota noin 10 sekuntia

3. Kytke uudelleen virta päälle kaapelimodeemiin

Korjaantuuhan tuo ongelma toki noinkin, MUTTA:

1. Mikä tuon dns -palvelinongelman aiheuttaa ?

2. Voiko tuon ongelman ilmaantumisen jotenkin jo ennakolta estää, miten ?

3. Voiko dns -palvelinongelman korjata millään muulla tavalla kuin katkaisemalla kaapelimodeemista virta, ja kytkemällä se hetken kuluttua uudelleen päälle ?

Koska sama ongelma on esiintynyt kahtena peräkkäisenä päivänä, en usko pelkkään sattumaan ongelman aiheuttajana, vaan taustalla on oltava jokin syykin.

Liittymä on dna Welho -taloyhtiölaajakaista Helsingissä.
Modeemina on Thomsonin malli "© - Thomson - 2007" ilman sisäänrakennettua WiFi -tukiasemaa.

Modeemin asetussivuilta toki löytyy alasivu "Initial Scan".
Tuolla sivulla on "Set Values and Reboot" -nappi.
Pitäneekin kokeilla, korjaantuuko ongelma vaihtoehtoisesti tuota nappia painamalla virran katkaisemisen sijasta.

Tuo alasivu löytyy omassa kotiverkossa osoitteesta:
http://192.168.100.1/InitialScan.asp

Tuo ei toki auta selvittämään ongelman syytä, mutta periaatteessa, JOS ongelman syy ei selviä, niin voisi tehdä pienen apuohjelman, joka testaa vaikkapa määrävälein, toimiiko dns -haku, ja jos ei toimi, niin ohjelma simuloisi tuon napin painalluksen kaapelimodeemille.

Koska kyse on dna:n liittymästä, niin sopiva testikohde on varmaankin jokin dna:n palvelin.

4

2790

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ongelma on joko ajuriperäinen tai asunnon ulkopuolinen. Joskus automaattinen nimipalvelimien haku ei onnistu, mutta sitten kun laittaa osoitteen manuaalisesti, niin yhteys muodostuu.

      Eli kun tuo ongelma ilmenee, niin kokeile ensin vaikka CMD (admin) komentoa ipconfig /flushdns ja reboottaa

      Jos se ei auta, niin lisää TCP/IPV4 ominaisuuksiin manuaalisesti vaikka Cloudflaren osoite. Ekalle riville 1.1.1.1 ja tokalle 1.0.0.1 ja sitten reboot. Jos toimii, niin automaattisessa haussa vika. Jos ei niin sitten ongelma voi olla asunnon ja operaattorin välillä.

      • ....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.


      • StAyPoS kirjoitti:

        ....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.

        Kommunikaatio voi siis olla virheellistä koneen ja moodemin tai modeemin ja operaattorin välissä. Jos on Windows-kone, niin voi kokeilla Reset Network -toimintoa, tai cmd:n komentoja, tai poistaa ja uudelleenasentaa verkkoajurit yms., kuin myös resetoida modeemi tehdasasetuksille.


      • Anonyymi
        StAyPoS kirjoitti:

        ....jäipä huomaamatta tuo kohta kaapelimodeemista. Eli jos modeemin reboottaaminen auttaa, niin sitten se ongelma ei välttämättä ole koneessa.

        aa niinpäs jäiki. No mutta silti noita kikkoja voi käyttää tiettyjen kohteiden ongelmien poissulkemiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe