Kumpi kannattaisi hankkia,jos tarkoituksena on lämmittää ja jäähdyttää noin 100 neliön yläkertaa. Jostain kuulin että invertteri ei ole niin tehokas jäähdytyksessä kuin on/off malli. Onko näissä merkki kohtaisia eroja. Olen katsellyt Panasonicin malleja.
Invertteri vai on/off
Viilentäjä
94127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyse on siis ilmalämpöpumpusta
1kw panasonicin invertteripumppu siis lämmittää parhaillaan noin 4kw teholla, mutta jäähdyttää vain 1kw teholla. sama pätee vakiokierroskoneisiin, lämmittäessä vaan invertteripumppu käy yleensä jatkuvalämmitteisissä taloissa noin 100-300w teholla jolloin 1kw vakiokoneeseen verrattuna syklit ovat pidempiä ja ääneltään paljon miellyttävämpiä. myös ilmaa ionisoivat mallit toimivat hyvin ja staattinen sähkö todella pienenee.
Esim Panasonicin malli, jossa ottoteho jäähdytyksessä 950W, on jäähdytysteho 2.85kW.
selvä, täytyykin tavata ohjekirja tarkemmin :)
Moi, itsellä ollut nyt Panasonicin inverter malli 3 vuotta, ja mitään pahaa sanottavaa en löydä.Pelaa kuin unelma. Jäähdytysteho riittää hyvin. Talvella jopa -8 asteeseen riittää pelkäksi läämmitysmuodoksi.Ota suoraan asennusliikkeeseen yhteyttä ja pyydä neuvoa sopivasta laitemallista teidän taloon ja tilaa koko homma heidän kauttaan, niin pelaa takuut ja tulee edullisemmaksi. Suosittelen hankkimaan laadukkaan pelin, ettei harmita myöhemmin. Vältä näitä itseasennushalpiksia. Ja lue nyt tästä seuraavat halpismallien puolustuspuheenvuorot järki kädessä. Tässäkään asiassa halpa ja hyvä eivät ole synonyymejä.
Meillä 9-kokoinen invertteri.
Natisee ja poksuus talvella sulatuksessa perhanasti. Häiritsee paljon enemmän kuin puhaltimen hurina.
Lämmönjako täyttä sitä itseänsä. Jos ulkona -7 tai lämpöisemää, ei sisä puhallinta saa käymään nopeudella mikä oikeasti siirtäisi lämpöä. Kone puhaltaa hissukseen ja tietysti lämmittää sisäänsä imemää ilmaa ja toteaa, ettei lämpöä tarvikaan kovin paljon.
Niinpä lupaukset hiljaisuudesta, tehokkaasta lämmityksesta ja lämmön siirrosta tuntuvat olevan mainospuheita.
Kuullostaa pahasti, että nyt on tapahtunut jokin asennusvirhe. Ota yhteyttä asennusliikkeeseen. Ei Panasonic oikeasti asennettuna toimi noin huonosti.
Moi... Alkoi mullakin viime vuonna pitämään turhaa meteliä. Soitto asennusliikkeeseen ja kappas vaan tuli ukko korjaamaan jotain laakereita tms... Sanoi siin samalla et Panan ongelma ollut et ne hajoo. Oli kuulemma korjannu useita. Takuuna onneksi meni.
Panasonic itse ilmoittaa, että on/off -mallissa on vastaavaa invertterimallia tehokkaampi jäähdytys.