Hyvä kiinteistönvälittäjä?

Mistä hyvä ja rehellinen välittäjä PK seudulla?

Onko enää toimijoita jotka eivät rahasta jos eivät onnistu myymään asuntoa ja joilla rehelliset ehdot muutenkin?

Moni näyttää rahastavan vaikkei tekisi työtään eli välittäisi kohdetta.

Moni myös yrittää saada vaan hinnan niin alas että myyjä häviää ja välittäjä saa nopeasti palkkion ja voi siirtyä seuraavaan.

Kuka ajattelee asiakkaan etua aidosti?

Kiinnostaa myös minkä verran kannattaa kunnostaa asuntoa että saa vielä rahansa poiskin.

Velat yms asettaa tiukat raamit myynnin ehdoille yleensä kanssa.
7278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Moni+myös+yrittää+saada+vaan+hinnan+niin+alas+että+myyjä+häviää+ja+välittäjä+saa+nopeasti+palkkion+ja+voi+siirtyä+seuraavaan."Asuntoa+ei+voi+alihinnoitella+julkisessa+myynnissä,+silloin+hinta+nousee+yli+hintapyynnön.+Ylihinnoittelu+tosin+pidentää+myyntiaikaa+ja+toteutuva+kauppahinta+on+tutkitusti+noin+5+%++alempi+kuin+oikein+hinnoitteluissa.Välittäjä+saa+palkkansa+vain+myydyistä+kohteista+ja+vain+osasta+palkkiota,+eli+halvinta+ei+kannata+valita,+vai+miten+alas+olet+itse+valmis+palkkasi+painamaan?Kiinteistömaailma+perii+about+1300+€+,+syntyikö+kauppa+vai+ei,+eli+heidän+kanssa+ei+ainakaan+kannata+asioida!!

Äänestä
  • Milloin siitä tuli laillista laskuttaa työstä jota ei tehnyt ja tuloksista joita ei saavuttanut?

    Äänestä

  • Kaikki isojen ketjujen ketkut olleet alhaisen hinnan kannalla että saisivat nopeasti palkkion.

    Onneksi lainat ja oma järki heittivät heidät ulos.

    Äänestä

Osaatteko listata ne välittäjät jotka eivät rahasta jos eivät saa myytyä?

Edustaa korkeaa työmoraalia.

Äänestä

Mikä on muuten reilu aika nyt tässä tilanteessa antaa yhden välittäjän yrittää?

Milloin vaihtaa?

Tosin mihin vaihtaa jos taso on matala?

Äänestä

Siis mitä, veloittavatko ne tosiaan siitäkin,jos eivät saa myytyä? Ei ole tullut mieleenkään. Toimeksiantosoppari tutkittava tosi tarkkaan.

Äänestä

Onko+tämä+ihan+tästä+maailmasta+että+Helsingistä+saa+välittäjän+samasta+ketjusta+2%+halvemmalla+palkkiolla+kuin+keski-Uudellamaalla?Onko+tämä+näin+raadollista+peliä?Hauskaa+on+myös+se+että+HSL+yhteyden+sisältä+saa+100+neliön+rivarin+Stadin+vanhan+lähiöluukun+hinnalla+ja+se+on+ihan+ok+kaikille.Onko+se+niin+hottia+asua+lähiössä+vrt+elämä+n+laatu+ihan+lähellä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mistä hyvä ja rehellinen välittäjä PK seudulla?

Onko enää toimijoita jotka eivät rahasta jos eivät onnistu myymään asuntoa ja joilla rehelliset ehdot muutenkin?

Moni näyttää rahastavan vaikkei tekisi työtään eli välittäisi kohdetta.

Moni myös yrittää saada vaan hinnan niin alas että myyjä häviää ja välittäjä saa nopeasti palkkion ja voi siirtyä seuraavaan.

Kuka ajattelee asiakkaan etua aidosti?

Kiinnostaa myös minkä verran kannattaa kunnostaa asuntoa että saa vielä rahansa poiskin.

Velat yms asettaa tiukat raamit myynnin ehdoille yleensä kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu