Sähkö siirtyy ilmeisesti lyhintä reittiä tuottajalta kuluttajalle tuotti sitä kuka tahansa.
Esim. Aurinkopaneelit katolla voivat tuottaa myös ylijäämä sähköä, mutta siitä ei makseta juuri mitään ja kun ylijäämäsähkö saattaa kulkea esim. carunan verkossa niin siitä tuotosta osingot menee omistajille joista noin 80% "ulkomailla".
Sähköenergian suur tuottaja ajattelee ilmeisesti siten, että yksityinen aurinko ym. energian tuottaja on kilpailija joka estää heidän maksimaalista voiton tavoittelua.
Oikeudenmukaista olisi, että sähkön siirtohinta pitäisi olla sama taloliittymän sähköjohdossa meni se sitten kumpaan suuntaan tahansa.
Sähköverkkoja joissa sähkö kulkee on ympäri suomea ja verkkojen omistajista on tullut kuninkaita joille mikään ei riitä.
Vai mitä sanoo kansa jota kehotetaan siirtymään puhtaampaan energiaan?
Esim. Aurinkopaneelit katolla voivat tuottaa myös ylijäämä sähköä, mutta siitä ei makseta juuri mitään ja kun ylijäämäsähkö saattaa kulkea esim. carunan verkossa niin siitä tuotosta osingot menee omistajille joista noin 80% "ulkomailla".
Sähköenergian suur tuottaja ajattelee ilmeisesti siten, että yksityinen aurinko ym. energian tuottaja on kilpailija joka estää heidän maksimaalista voiton tavoittelua.
Oikeudenmukaista olisi, että sähkön siirtohinta pitäisi olla sama taloliittymän sähköjohdossa meni se sitten kumpaan suuntaan tahansa.
Sähköverkkoja joissa sähkö kulkee on ympäri suomea ja verkkojen omistajista on tullut kuninkaita joille mikään ei riitä.
Vai mitä sanoo kansa jota kehotetaan siirtymään puhtaampaan energiaan?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Esim. ilmalämpöpumppu "ottaa" 1000 w ja "antaa" 3000 w, mutta se ei taida "mennä" sähköverkkoon, mutta kyllä se kuitenkin säästää.
Höpö höpö
Höpö höpö on ymmärtämättömän kannanotto vai onko vain välinpitämättömyyttä?
Minulla ei ole foliohattua päässä, siinä meidän ero.
Sähköverkon myynnistä aiheutuu suomalaisille sähkönkäyttäjille satojen miljoonien lisälaskut vuosittain ja ne rahat löytyvät sähköverkon omistajien osingoista.
Miksi "SUOMI" myi "kultaa" tuottavat sähköverkot?
Kokkolan Energian kootut selitykset KP-lehdessä.
"Sähköverkkoon tehdään sähkömarkkinalain edelyttämiä kehittämisinvestointeja."
"Siirtohinnan korottaminen on keino rahoittaa investointeja siten pönkittää toimintavarmuutta."
Mitä tekemistä seuraavilla on Kokkolan Energian tapauksessa?
"Pikkusummilla ei pelata."
"Valtakunnallisesti puhutaan miljardien investoinneista."
Käännettynä taitaa tarkoittaa kokkolan talous on kuralla ja sähkönsiirto ja sen myynti ulkomaille on hyvä tekosyy pumpata asiakkailta rahaa.
Kokkolan Energian ja Kokkola Veden ylisuuria korotuksia käytetään kokkolan kaupungin ylimpien virkamiesten ylisuurien palkkojen korotuksiin.
Totuutta peitellään ilmastonmuutoksilla, pridellä, usa presidenttivaaleilla ja kaiken peittää lopuksi korona.
Ruotsi alensi radikaalisti sähkön siirtohintoja.
Ruotsi on toiminut aivan oikein puuttuessaan luonnollisten sähkösiirtomonopolien rahastukseen.
Suomen tulisi myös ehdottomasti laatia samansuuntaiset siirtoyhtiöiden rahastuksen estävät rajoitteet.
EU energiapolitiikka on tuossa asiassa kuten monelta muultakin osaltaan vahvasti pielessä ja maiden tulisi sanoutua irti energiantuotantoa ja siirtoa käsittelevistä direktiiveistä mieluiten jo sellaisia laadittaessa ja myöhemminkin selvän järjen ja kansallisen minimiedun nimissä.
Ruotsi ei ole niin tiukasti EU:n talutusnuorassa kuin Suomi, sen vuoksi Ruotsalaiset uskaltavat tehdä EU:n vastaisia päätöksiä.
Mainittakoon vielä Kataisen suuri virheliike, eli sähköverkon myynti monikansalliselle yhtiölle (Caruna ) jolla on nyt monopoli Suomen sähköverkkoon, joita se hyödyntää häikäilemättömästi.
Ei valtio-omisteinen yhtiö voi nostaa maksuja hulvattomasti, yksityiselle se on sallittua vallankin kun rahat menevät veroparatiisiin.
"Pientalojen öljylämmittäjien osuus hiilidioksidipäästöistä on aika nimellinen, mutta heidät saadaan politiikalla aika hyvin syyllistettyä"
Selvitys paljastaa ikävän totuuden sähköautoilusta – Suomessa joudut maksamaan enemmän kuin missään muussa EU-maassa
Lämmittäkää omassa talossa tai pihassa aurinkopaneelilla vettä ja käyttäkää se lämmitykseen ja käyttöveteen. Ei tarvi sähkösiirrellä sen pidemmin.
Sen verran pieniä pattereita että saa valaistuksen.. on halpaa. Öljykattila varalle jos on tekniikka hajalla. Sitten jos sekin niin takka.
Niin katoaa sähkönsiirtomaksut ja sähkölaskut tuotetulta monopolilta. Älkää öljyä poisvaihtako pitäkää vaihtoehtona, sähkön hinta nousee , se on melkeen monopoli.
Näin kylmässä on miltei pakko olla öljyvaralämpönä ellei voi takalla lämmittää taloutta. Ihan huoltovarmuus asia ihmiselle itelleen. Torakat jäätyy pakkasella helposti ku isolinja poikki pitkään.
Jatkuvasti säästetään sähköä ja jatkuvasti nostetaan sähkönsiirto maksuja.
Maa-lämpöä, aurinko-lämpöä, vesivoima-lämpöä, öljy-lämpöä, puu-lämpöä, jäte-lämpöä ja kaikenlaista lämpöä.
Miksi sen siirtäminen on niin kallista kun voimaloita on ympäri suomea, eikö se sähkö mene aina ensin lähimpään talouteen vaikka sitä tuotetaan missä tahansa, eihän sitä voi yksilöidä erottamalla vasta kuin sähkönkulutus mittarissa.
Minä ostan sähköä heleniltä ja sehän voi tulla minulle vaikka hanasaaren kivihiilivoimalasta, mutta eihän sitä erotella voi tulla vaikka kokkolan tuulivoimalasta koska se näkyy ikkunasta.
Isojen verkostojen rakentaminen ja huoltaminen maksaa välistä otettu voitto. Kannattaa tuottaa sähkö itse vaikka aurinkopaneelilla ja käyttää öljy tai puuta lämmitykseen. maalämpö ok mutta kallis investointi ja kone voi mennä vialle ja vaatii korjaajaa paikalle silloin tällöin.
Onko tämä tuulivoimaa vai ilmavoimaa?
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/60478e26-70c3-4366-8d28-dc672f3f3bbc
Mielestäni se on polttomoottori voimaa.
Mikä ihme siinä on, että lähes jokaisesta uutisesta, joka kertoo jonnekin asennetuista aurinkopaneeleista/aurinkosähköstä, puuttuu olennaisin ja tärkein tieto eli kyseisen paneelikentän sähkön VUOSITUOTANTO esim. megawattitunteina.
Sen sijaan paneelien valmistajan/asentajan propaganda niiden yhteistehosta sekä paneelien kappalemäärästä uppoaa ainakin yksinkertaisimpiin toimittajiin aina kuin kuuma veitsi voihin. Jos joku agitaattori uskaltaakin mainita arvion paneelien vuosituotannosta, sekin verhoillaan vanhaan tuttuun sähköyksikköön eli niin ja niin monen kerrostalokaksion vuosikulutukseen.
Vastaan itse kysymykseeni:
asiaan ei liity mitään ihmettä, vaan kylmä totuus, että aurinkopaneelien tuottama sähkö on naurettavan PIENI, jota ei mielellään haluta kertoa julkisuuteen - ellei toimittaja älyä sitä kysyä, vaan tyytyy kerta toisensa jälkeen mittayksikköön nimeltä "kerrostalokaksio."
Nämä on teräviä tyyppejä, voisi sanoa pisnismääns. https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006699244.html
Kaikkea ei kuitenkaan yhden penaalin takia pidä murehtia.