https://yle.fi/uutiset/3-11603246
Honkarakenne käynnistää yt-neuvottelut irtisanomisista Karstulassa, 25 työpaikkaa vaarassa
Honkarakenne käynnistää yt-neuvottelut irtisanomisista Karstulassa, 25 työpaikkaa vaarassa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ehtiiköhän ministerit jo ensi viikolla käymään Karstulassa? Tapanahan on, että järjestellään erilaisia erityistoimenpiteitä jne seutukunnalle sekä työttömille. Miksei tulisi, turhaan taidan pelätä.
Onneksi on kuitenkin alueellamme terhakkaita kansanedustajia, jotka väsymättä saavat hienoja tuloksia aikaan työllisyystoimenpiteissä. Heihin on hyvä nojata.
Ei hymyilytä mutta voimme luottaa
No onkos tuo nyt joku ihme. Kun tarjouksia ei tehdä Hongan tuotteista kiinnostuneille niin miten voi olla firmassa töitäkään TEHTAAN puolella. Konttorissa kuitenkin pyyhkii hyvin, se on hyvä se.
Fiksut heitettiin pihalle jo jokunen vuosi sitten.
Eikö tarjouksia toden totta jätetä ? No miksi?
Hongan tarjousohjelma taitaa olla niin kankea ja hidas käyttää, ettei pikkumökin tarjousta kovin montaa päivässä saa tehtyä.
Jopa Hongan hirsitaloja on jäänyt Karstulaan tekemättä kun ei olla kiinnostuttu asiakkaasta. Ei tämä ole mikään uusi juttu. Sama touhu on jatkunut jo vuosikymmeniä.
Vai onko sittenkin tarjousohjelman käyttäjällä liian suuri valta firmassa? Kelle myydään kelle ei?
Kyllä ongelmana on jäykkä laskentasysteemi.
On yritetty rakentaa järjestelmä, jossa kaikki käsiteltävä tieto hakataan jonnekin valtavaan tietojärjestelmään ja sen pitäisi sitten hallita niin myyntiä kuin valmistustakin. Tämä ei ole kuitenkaan onnistunut. Toimihenkilöistä iso osa käyttää aikansa kankean systeemin jatkuvaan päivittämiseen. Myös ydinosaajien aikaa hukkaantuu tähän.
Ei ole ihme, jos ei jää aikaa antaa tarjouksia tai tehdä varsinaista ammattityötä.
Osaajien motiivi laskee, mutta järjestelmän ylläpitäjillä tietysti riittää sisätyötä vaikka ei yhtään mökkiä tulisi tuutista ulos.
Kuullostaa hieman tehottomalta työnteolta nykypäivän pörssiyhtiössä? Toivottavasti jatkossa riittää rahat tämän kankean järjestelmän ylläpitämiseen siellä toimistonkin puolella. Tsemppiä vaan kaikille.
Eihän ole vain mikkisoftaa liikkeellä. Se hyydyttää kaikki.
Tehotonta, sitä se on.
Hukkaan heitettyä energiaa, jolla elätetään kalliiden järjestelmien myyjiä ja ylläpitäjiä.
Tuollainen ohjelmisto on heitettävä Pääjärveen ja jatkossa on kehitettävä keskeisiin kustannustekijöihin. Lisäksi kustannusseuraajien eli johdon on hankittava näppituntuma hinnoitteluun TS. metrihinnat, kuljetukset, varustelutaso, erikoiskustannukset jne. Ei tuollaisen tuotteen hinnoittelu ole vaikeaa verrattuna muuhun tuotteeseen.
Ei olekkaan. Vain tietotekniikka on vaikeaa.
Excelillä tuon määrän taloja, mitä Honka tekee pystyy 2 ihmistä tarjouslaskemaan, ei siihen tarvita miljoonaohjelmia ja enempää käyttäjiä.
Jälkilaskenta laskutusta varten menee myös yksinkertaisella taulukko-ohjelmalla, joka tulostaa asiakkaalle laskun.
Miksi heittäisit Pääjärveen kun Ilveslampi on paljon lähempänä, turhasta autolla ajelusta kun tulee lisäkustannuksia.