Pärjäätkö rahallisessi

Kouluun tekis mieli, mutta onkohan taloudellisesti mitään jokoja... 30v., kaks lasta(5ja6v), ukko työmarkkinatuella, ei 10v työuraa, lainaa makselen 100e kuussa. Kerro millä rahalla palasit koulunpenkille ja miten olet pärjännyt.
2483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinullahan voisi olla mahdollisuus päästä aikuiskoulutukseen. Sillon ei saa opintotukea. Siis jos olet töissä, näin opiskelu olisi ihan mahdollista. Äitini serkku kävi merkonomikoulutuksen aikuiskoulutuksena, joka kesti 4v ja 2 iltana viikossa oli tunteja. Jos jaksaa käydä useammin, valmistuu tietysti nopeampaa. Kannattaa kysyä sitä mahdollisuutta oman paikkakunnan kouluista, jos se kiinnostaa.

Äänestä
  • opintotukea jos ei ole työssä samaan aikaan. Saa myös opintolainan valtiontakauksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Kouluun tekis mieli, mutta onkohan taloudellisesti mitään jokoja... 30v., kaks lasta(5ja6v), ukko työmarkkinatuella, ei 10v työuraa, lainaa makselen 100e kuussa. Kerro millä rahalla palasit koulunpenkille ja miten olet pärjännyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu