Valkovuotoa kuukautisten tilalla?

Anonyymi

Hei! Olen 13-vuotias tyttö ja olen miettinyt viimeiset 6h mikä minun kehoani vaivaa. Minulla alkoi kuukautiset pari kuukautta sitten, eli kuukautiseni ovat ehtineet tulla jo pari kertaa. Pari-muutama päivää sitten luulin että kuukautiseni olivat alkamassa, kun alavatsassa tuntui pientä kipua, joka muistutti ihan kuukautiskipuja. Nyt minulla on yhä samaa kipua, mutta vain hieman voimakkaampana. Minulla myös alkoi aiemmin tänään ( tai eilen, en osaa sanoa tarkasti ) tulemaan valkovuotoa reilusti. Yleensä ei tule näin paljoa. Olen neitsyt. Mutta silti netti uskaltaa väittää minulle että voisin olla raskaana? Valkovuoto ( tai miksi tätä nyt pitäisi kutsua ) ei aiheuta kirvelyä, eikä se haise, ainakaan kovin voimakkaasti. Pari päivää sitten kylläkin mietin, että miksiköhän haisen, jostain syystä en kuitenkaan ole haissut eilen tai tänään. Minua huolestuttaa kovasti, mitä vanhempani ajattelisivat, jos kertoisin näistä oireistani, siksi toivoisin ensin apua täältä. Kiitos vastaajille! :)

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saanko myös kysyä, mikä on ovulaatio? :) Kaikialla mainitaan siitä, mutta en oikein ymmärrä mikä se on.

      • Anonyymi

        Koulussa on asiasta tähän mennessä jo opetettu aika monta kertaa. Myös nuo raskausasiat ollaan varmasti käyty lävitse. Sinun ikäisillä se on jo oikein erillinen terveystiedontunti.
        Jos jotain on terevystiedon tunnilla mennyt ohi tai oma keho huolestuttaa niin menee koulun terveydenhoitajalta tai terveystiedon maikalta kysymään.
        Jos sinä käyt koulua kirkossa niin karkaa ja pyydä apua, että sinun koulutuksesi laiminlyödään ja et tiedä edes perusasioita terveydestäsi tai et saa niihin koulussa apua.


    • Anonyymi

      Oletko laittanut tämän about saman viestin jo noin kolme kertaa Kuukautiset puolelle?

    • Anonyymi

      Mulla, mun kahella kaverilla ja yhen kaverin isosiskolla on sama ja mä ja mun kaverit ollaan sun ikäsii. Ei tästä varmaa mitää apuu ollu mut kerroin vaa ettet oo ainoo sun ikänen jolla on tota :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe