Milloin tulee pääministeri kertomaan että ilmastotavotteet

Anonyymi

Voidaan haudata tämän hallituksen osalta, niihin ei ole varaa.Perussuomalaisia tälläinen tiedote miellyttäisi kovasti.

12

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jollei Euroopan tukimiljardit lävähdä tilille, Suomelle ei ole varaa tällaiseen vouhotukseen tälläisenä aikana kun maassa vallitsee jätti työttömyys,ja tälle ei tämä hallitus ole tehnyt toistaiseksi mitään.

    • Anonyymi

      Hehee julistettava ilmasto "hätätila" tuokaa siteet

      • Anonyymi

        Kun Kekkosen aikana alkoi työttömien määrä lähentyä satatuhatta julisti Kekkonen maahan hätätilan, nyt maassa on puolimiljoonaa työtöntä ja lomautetulle päälle.Mitään rakenteellisia uudistuksia ei tehdä , pääministeri kulkee ruokakassi kourassa viemässä puoluetovereille evästä.


    • Anonyymi

      EU tukipaketista suuri osuus on korvamerkitty ilmastonmuutoksen torjuntaan. Todennäköisesti panostus ilmastoon vain kasvaa lähiaikoina, eikä pienene.

      Eikö aloittaja seuraa uutisia?

      • Anonyymi

        Varmasti Eteläeuoopan maat pistävät tukimiljardit ilmaston torjuntaan vaikka olisivat kuinka näitä korvamerkittyttyjä rahoja.vVoiko kukaan olla niin naivi että enää näihin uskoo., Mutta ainakin on varmaa että velka jää jälkipolville maksettavaksii,ja ilmasto jatkaa lämpenemistä edelleen.


    • Kyseisen mukainen tiedote miellyttäisi ensisijaisesti bisneksiä, joissa hiilineutraaliin tuotantoon siirtyminen ei onnistu vaaditussa ajassa. Jos Perussuomalaisten ajama tolkun politiikka saa mahdollisuuden vaikuttaa asiaan, niin totta hitossa sitä saakin olla tyytyväinen.

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset tietävät sen kyllä. Sinäkin voisit mennä kertomaan esim. Vihervasemmiston äänestäjille että he myyvät vain Kiinalaisia aurinkopaneleita, eivätkä oikeastaan tee mitään muuta, koska ilmastonmuutos ei edes johdu ihmisestä vaan avaruussäteilystä.

      • Mistähän se säteily on lisääntynyt näin lyhyessa ajassa (sadan vuoden aikana) eli mistä se tulee ja mikä on syynä. Ettei vain olisi niitä samoja säteitä, joita joihinkin sairauksiin sairastuneet kokevat ahdistavan heitä kaiken aikaa.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Mistähän se säteily on lisääntynyt näin lyhyessa ajassa (sadan vuoden aikana) eli mistä se tulee ja mikä on syynä. Ettei vain olisi niitä samoja säteitä, joita joihinkin sairauksiin sairastuneet kokevat ahdistavan heitä kaiken aikaa.

        No ei se ole edes lisääntynyt merkittävästi. Pari edellistä kesää oli tosi lämpimiä ja se ruokki ilmastonmuutospaniikkia mutta tämä kesähän oli tosi viileä. Avaruussäteilyn määrä vaikuttaa säähän joka vuosi. Avaruussäteilyn määrä on saattanut olla muutamana peräkkäisenä vuotena poikkeuksellisen korkeaa joka on tilapäisesti nostanut maapallon keskilämpöitilaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No ei se ole edes lisääntynyt merkittävästi. Pari edellistä kesää oli tosi lämpimiä ja se ruokki ilmastonmuutospaniikkia mutta tämä kesähän oli tosi viileä. Avaruussäteilyn määrä vaikuttaa säähän joka vuosi. Avaruussäteilyn määrä on saattanut olla muutamana peräkkäisenä vuotena poikkeuksellisen korkeaa joka on tilapäisesti nostanut maapallon keskilämpöitilaa.

        Kyllä se on lisääntynyt aika merkittävästi viimeisen sadan vuoden aikana. Lämpötilan kohoaminen on selvästi trendinomaista. Siinä on vuosivaihteluja, mutta ne muutamien vuosien viileämmätkin jaksot ovat paljon lämpimämpiä kuin sata vuotta sitten tai 30 vuotta sitten. Lämpeneminen ei siis suinkaan ole pysähtynyt. Tai ainakaan vielä sitä ei ole mahdollista trenditasolla todentaa. Jos trendi kääntyy pysyvästi, näemme sen ehkä noin 10 vuoden kuluessa.

        Avaruussäteily voi toki olla selityksenä vuosivaihtelulle, mutta ei trendikehitykselle, ellei voida näyttää, että säteily olisi pysyvämmin lisääntynyt.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Kyllä se on lisääntynyt aika merkittävästi viimeisen sadan vuoden aikana. Lämpötilan kohoaminen on selvästi trendinomaista. Siinä on vuosivaihteluja, mutta ne muutamien vuosien viileämmätkin jaksot ovat paljon lämpimämpiä kuin sata vuotta sitten tai 30 vuotta sitten. Lämpeneminen ei siis suinkaan ole pysähtynyt. Tai ainakaan vielä sitä ei ole mahdollista trenditasolla todentaa. Jos trendi kääntyy pysyvästi, näemme sen ehkä noin 10 vuoden kuluessa.

        Avaruussäteily voi toki olla selityksenä vuosivaihtelulle, mutta ei trendikehitykselle, ellei voida näyttää, että säteily olisi pysyvämmin lisääntynyt.

        Se johtuu jokatapauksessa aurinkosäteilystä ja me emme voi tehdä sille asialle yhtään mitään. Nytkin ensilumi tuli täysin ennenaikaisesti jo Lokakuussa. Mitä siihen sanot?


    • Ilmastotavoitteita ei kannata hylätä. Päinvastoin Suomen kannattaa olla asiassa eturintamassa kuten presidentti Niinistökin on todennut. Nyt kuuntelin eilen Esko Ahon ajatuksia ja sama johtopäätös tuntuu olevan hänelläkin. Uusi tilanne luo nimittäin Suomelle uusia mahdollisuuksia ja niiden mahdollisuuksien kehittämisessä pitää olla edelläkävijä samaan tapaan kuin Nokia oli edelläkävijä 1990-luvulla. Se nosti Suomen talouden.

      Aho otti esille biotalouden valtavat mahdollisuudet. Samoin digitalisaation. Ympäristöteknologia on tottakai tässä tilanteessa suurten mahdollisuuksien toimiala. Tässä vaaditaan vain ketteryyttä ja ennakkoluulottumuutta. Nopeat syövät hitaat. Suomen ei pidä ajautua venäläiseen toimettomuuden ilmapiiriin eli siis nimenomaan persuilun pitää loppua.

      Teollisuus ja yritykset ovat monin paikoin jo alkaneet ennakoida tulevaa. Ne näkevät ilmastomuutoksen vastatoimet välttämättömyytenä ja realiteettina. Kun ollaan ajoissa liikkeellä, se on vähän pitemmällä aikavälillä kilpailuetu. Otetaan esimerkiksi SSAB eli Suomen osalta Rautaruukin vanha terästehdas. Terästehtaat käyttävät kaikkein eniten fossiilisia polttoaineita. SSAB on siirtymässä fossiilittomaan aikakauteen. Se on kehitellyt vetyperäistä polttoainetta ja ottamassa siinä jo ensiaskeet Ruotsissa. Raahen tehtaasta on tavoitteena tehdä fossiilivapaa 2030-luvun alkuun mennessä. Menetelmä on aluksi kalliimpaa mutta ajan myötä suuri kilpailuetu. Vain persut elävät menneisyydessä eivätkä näe sitä, että muutokset johtavat aina myös uusiin mahdollisuuksiin. Onneksi näiden yritysten johdossa ei ole persuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      258
      5736
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      61
      2917
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      94
      2596
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      410
      1698
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      104
      1460
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      30
      1269
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      1209
    8. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      268
      1023
    9. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      25
      996
    10. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      42
      975
    Aihe