Puolan aborttilakia rajataan entisestään?

Anonyymi

Eilisistä uutisista poimittua, tänään päätöksen alla.

https://www.mtv.fi/sarja/uutisjutut-ulkomaat-33001022/puolassa-perustuslakituomioistuimen-odotetaan-torstaina-paattavan-kiristyyko-jo-nyt-tiukka-aborttilaki-entisestaan-1325566

https://yle.fi/uutiset/3-11605547

En sano onko tämä tiukennus kuinka järkevä tai inhimillinen, mutta käyhän sitä vielä näinkin päin, eikä lakeja ainoastaan löysätä joka paikassa.

12

121

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidemmän päälle tuolla ei taida olla juuri vaikutusta. Puola on kuitenkin EU-maa, joten sieltä voi vapaasti matkustaa toiseen EU-maahan, jossa on vapaampi abortti. Eikä Puolakaan voi vain hyödyntää EU-rahoja ja jättää noudattamatta yhteisiä pelisääntöjä.

      • Anonyymi

        Niin,hän matkustaa jolla on varaa tehdä abortti muusa EU maassa,kaikilla ei ole rahaa.


    • Nyt vaan Puolalta EU-tuet pois kunnes alkaa kunnioittaa naisten oikeuksia aborttiin. Ja tuohan on tosi että aborttiin voi mennä sen sallivaan maahan.

      • Puolan ja Saksan raja onkin semmoista aborttientekoaluetta. Tässä ihan Suomessa tehty tutkielma aborttiturismista Puolassa. Henkilö mitä ilmeisimmin itse puolalainen.

        https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/138222/thesis_Ewa_Hirvonen.pdf?sequence

        https://www.dpa-international.com/topic/abortion-tourism-polish-women-seek-help-germany-urn:newsml:dpa.com:20090101:170306-99-549641

        Pelkällä ehkäisyn lisäämisellä nämäkin abortit estettäisiin, mutta päättäjillä ei siellä ole oikein intressejä ehkäisyn saatavuuden parantamiseen kun pääasia on paavin takaliston lipominen.


      • tieteilijä kirjoitti:

        Puolan ja Saksan raja onkin semmoista aborttientekoaluetta. Tässä ihan Suomessa tehty tutkielma aborttiturismista Puolassa. Henkilö mitä ilmeisimmin itse puolalainen.

        https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/138222/thesis_Ewa_Hirvonen.pdf?sequence

        https://www.dpa-international.com/topic/abortion-tourism-polish-women-seek-help-germany-urn:newsml:dpa.com:20090101:170306-99-549641

        Pelkällä ehkäisyn lisäämisellä nämäkin abortit estettäisiin, mutta päättäjillä ei siellä ole oikein intressejä ehkäisyn saatavuuden parantamiseen kun pääasia on paavin takaliston lipominen.

        Hyvin sanottu tuo paavin takaliston nuoleminen. Näinhän se on. Miten voi uskonnolla olla noin valtava voima ihmisten hallitsemiseen. Sitä en voi näin ateistina tajuta.


    • Anonyymi

      Vanhat ihmiset säätävät lakeja joita haluaa pakottaa kaikille. Tämän päivän Puolassa nuorempu sukupolvi ei ole sen uskovaisempaa kuin esim suomalaiset.

      Töistä oli vielä n30v sitten mutta tänä päivänä abortin haluavat puolalaiset matkustavat Saksaan ja paskat nakkaavat jollekin kirkolle.

    • Anonyymi

      Puola on moderni sivistysvaltio.

      Puolassa kunnioitetaan lapsen oikeuksia ja elämää.

      Sivistynyt Puola on piikki taantumuksellisen, barbaarisen ja väkivaltaisen aborttiväen lihassa.

      • Anonyymi

        Kuka suomalainen nainen nyt haluaisi asua Puolassa... Tuskin sellaista kummajaista löytyis.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuka suomalainen nainen nyt haluaisi asua Puolassa... Tuskin sellaista kummajaista löytyis.

        No yöks tuskin kukaan joka on tottunut siihen että täällä meillä akatkin on ihmisiä!


      • Anonyymi

        Jos puhutaan mukavuusaborttien rajauksen osalta, niin kuka tahansa normaali lapsia suojeleva nainen. Eihän heille ole edes väliä sellaisella rajauksella kun eivät jotain mielipuolista, keskiajalle taantunutta tappamis"oikeutta" koskaan tarvikaan.

        "täällä meillä akatkin on ihmisiä!"

        Paitsi ne a.kat jotka mukavuusm.urhaa lapsiaan, on pelkkiä solumöykkyjä. Jos haluaa olla sitä mieltä.


    • Anonyymi

      Nykyinen argentiinalainen paavihan on kulttuuri-marxilainen suvakki joka mm pesee pakolaisten jalkoja.

      Viimeisen uutisen mukaan ei vastusta samaa sukupuolta olevien avioliittoja joten tuskin hän mikään erityisen kiihkeä abortinvastustajakaan on.

      Edellinen natsipaavi joutui eroamaan "terveydellisten syiden" takia. Hän ei oikein ollut samoilla linjoilla uuden agendan kanssa.

    • Anonyymi

      Näinhän se sitten ilmeisesti on, että tullaan tiukentamaan. Ennemmin olisi kyllä pitänyt rajata raiskaussyiden osalta, jää vielä ammottava porsaanreikä mukavuusaborteille, kun jokainen abortinhinkuja voi aina väittää tulleensa raiskatuksi.. en tiedä onko rikosilmoitus tms. tutkimukset vaadittu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1763
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      273
      921
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      867
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      110
      681
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      591
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      549
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      532
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe