Puolan aborttilakia rajataan entisestään?

Anonyymi

12

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidemmän päälle tuolla ei taida olla juuri vaikutusta. Puola on kuitenkin EU-maa, joten sieltä voi vapaasti matkustaa toiseen EU-maahan, jossa on vapaampi abortti. Eikä Puolakaan voi vain hyödyntää EU-rahoja ja jättää noudattamatta yhteisiä pelisääntöjä.

      • Anonyymi

        Niin,hän matkustaa jolla on varaa tehdä abortti muusa EU maassa,kaikilla ei ole rahaa.


    • Nyt vaan Puolalta EU-tuet pois kunnes alkaa kunnioittaa naisten oikeuksia aborttiin. Ja tuohan on tosi että aborttiin voi mennä sen sallivaan maahan.

      • Puolan ja Saksan raja onkin semmoista aborttientekoaluetta. Tässä ihan Suomessa tehty tutkielma aborttiturismista Puolassa. Henkilö mitä ilmeisimmin itse puolalainen.

        https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/138222/thesis_Ewa_Hirvonen.pdf?sequence

        https://www.dpa-international.com/topic/abortion-tourism-polish-women-seek-help-germany-urn:newsml:dpa.com:20090101:170306-99-549641

        Pelkällä ehkäisyn lisäämisellä nämäkin abortit estettäisiin, mutta päättäjillä ei siellä ole oikein intressejä ehkäisyn saatavuuden parantamiseen kun pääasia on paavin takaliston lipominen.


      • tieteilijä kirjoitti:

        Puolan ja Saksan raja onkin semmoista aborttientekoaluetta. Tässä ihan Suomessa tehty tutkielma aborttiturismista Puolassa. Henkilö mitä ilmeisimmin itse puolalainen.

        https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/138222/thesis_Ewa_Hirvonen.pdf?sequence

        https://www.dpa-international.com/topic/abortion-tourism-polish-women-seek-help-germany-urn:newsml:dpa.com:20090101:170306-99-549641

        Pelkällä ehkäisyn lisäämisellä nämäkin abortit estettäisiin, mutta päättäjillä ei siellä ole oikein intressejä ehkäisyn saatavuuden parantamiseen kun pääasia on paavin takaliston lipominen.

        Hyvin sanottu tuo paavin takaliston nuoleminen. Näinhän se on. Miten voi uskonnolla olla noin valtava voima ihmisten hallitsemiseen. Sitä en voi näin ateistina tajuta.


    • Anonyymi

      Vanhat ihmiset säätävät lakeja joita haluaa pakottaa kaikille. Tämän päivän Puolassa nuorempu sukupolvi ei ole sen uskovaisempaa kuin esim suomalaiset.

      Töistä oli vielä n30v sitten mutta tänä päivänä abortin haluavat puolalaiset matkustavat Saksaan ja paskat nakkaavat jollekin kirkolle.

    • Anonyymi

      Puola on moderni sivistysvaltio.

      Puolassa kunnioitetaan lapsen oikeuksia ja elämää.

      Sivistynyt Puola on piikki taantumuksellisen, barbaarisen ja väkivaltaisen aborttiväen lihassa.

      • Anonyymi

        Kuka suomalainen nainen nyt haluaisi asua Puolassa... Tuskin sellaista kummajaista löytyis.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuka suomalainen nainen nyt haluaisi asua Puolassa... Tuskin sellaista kummajaista löytyis.

        No yöks tuskin kukaan joka on tottunut siihen että täällä meillä akatkin on ihmisiä!


      • Anonyymi

        Jos puhutaan mukavuusaborttien rajauksen osalta, niin kuka tahansa normaali lapsia suojeleva nainen. Eihän heille ole edes väliä sellaisella rajauksella kun eivät jotain mielipuolista, keskiajalle taantunutta tappamis"oikeutta" koskaan tarvikaan.

        "täällä meillä akatkin on ihmisiä!"

        Paitsi ne a.kat jotka mukavuusm.urhaa lapsiaan, on pelkkiä solumöykkyjä. Jos haluaa olla sitä mieltä.


    • Anonyymi

      Nykyinen argentiinalainen paavihan on kulttuuri-marxilainen suvakki joka mm pesee pakolaisten jalkoja.

      Viimeisen uutisen mukaan ei vastusta samaa sukupuolta olevien avioliittoja joten tuskin hän mikään erityisen kiihkeä abortinvastustajakaan on.

      Edellinen natsipaavi joutui eroamaan "terveydellisten syiden" takia. Hän ei oikein ollut samoilla linjoilla uuden agendan kanssa.

    • Anonyymi

      Näinhän se sitten ilmeisesti on, että tullaan tiukentamaan. Ennemmin olisi kyllä pitänyt rajata raiskaussyiden osalta, jää vielä ammottava porsaanreikä mukavuusaborteille, kun jokainen abortinhinkuja voi aina väittää tulleensa raiskatuksi.. en tiedä onko rikosilmoitus tms. tutkimukset vaadittu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      79
      5385
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      126
      3867
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      41
      3616
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3294
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2828
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2349
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2121
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      202
      2045
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      437
      1695
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1598
    Aihe