Oliskohan ennen Keskustien paikkausta kannattanut tehdä putkiston kuntotarkastus ? Nyt todennäköisesti joudutaan kaivaamaan asfaltti pois, senverran huonossa kunnossa viemäriputkisto on kuntoraraportin mukaan. Sysmässä säästetään.
TARJOUSPYYNTÖ KESKUSTIEN VIEMÄRIN SANEERAUS.
Anonyymi
1176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olishan sen kannattanut, eipä tullut mieleen, kun ei niillä keskenään mitään korrelaatiota ole. Toivottavasti säästetään ja korjataan vasta sitten kun todetaan vuotava putkisto, turhaa sitä nyt hyvää assua pois repimään.
Aika pirissä pitää olla, että tuollaisen vastaussepustuksen, ilman järjen häivää, saa aikaiseksi. Ymmärrätkö itsekään, mitä kirjoitit? Siis nåin seuraavana aamuna, vai etkö muista enää edes kirjoittaneesi?
Rööki on paras :D ja viina :DD
Mene vaan putkitarkastukseen työntäävät tähystyminen alapäästäsi sisään. Kunnan katuverkostoa täällä (palstalla) ei korjata. Korjatkaa navettanne, ettei elukat kärsi.
Sysmässä ei tehdä mitään ennakkoon korjataan vasta sitten kun hajoo eikä sitäkään edes tehdä kunnolla odotetaan jotain kuuta nousevaa !Asunnotkin lasketaan niin huonoon kuntoon että ei kannata korjata vaan puretaan ja uutta koulua ei näy missään ja parakkikoulusta juoksee kallis vuokra koko ajan että tämäkö on sitä säästöä tässä tulee viellä pää vetävän käteen !
Kun pidetään veroprosentti väkisin alhaalla ei mitään korjauksia pystytä tekemään. Ainoastaan ylvästellään alhaisella veroprosentilla, mutta kaikki leviää käsiin ja korjaukset tulevat paljon kalliimiksi kuin jokavuotiset kunnossapitokorjaukset.
Sysmän+19+%+ei+ole+matala+veroprosentti,+joten+yhtä+hyvin+se+voisi+olla+21+%,+jos+Sysmäläiset+kerran+haluaa+maksaa+lisää+veroja?+Hulluja+nuo+Sysmäläiset!
10+-15+%+kunnallisvero+olisi+Suomalaisittain+sen+verran+houkutteleva+että+sen+Sysmään+tuomalla+veronmaksaja+määrällä+korjaisi,+purkaisi+ja+uudelleen+rakentaisi+koko+kylän+tiptop+kuntoon.++
Mitä+matalammat+verot+sitä+korkeampi+kokonaisverokertymä.
Voisko joku kouluja käynyt laskea monta veronmaksajaa pitää saada lisää, että esimerkkinä 10 tai edes 15 veroprosentti tuo enempi verotuloja?
Älä puhu soopaa! Olet täysin tietämätön höhlä, suorastaan. Siis viemäriä kunnostamaan - tällä palstalla ja tietämyksellä.
Oletko jättänyt oman huusisi urakkatarjouksen siis jo? Kunta tekee varmaan omat hommaansa ilman sinua.
Kyllä se on jätetty Hilmaan jo hyvissä ajoin.