Elikkäs sain mononukleoosi diagnoosin reilu viikko sitten. Todettiin ihan verikokeella jossa positiivisena mono testi ja ebv koholla. Muuten selkeä tapaus mutta ainoa oire oli, että kurkku vähän kipeä nieltäessä ja peitteitä. Plus imusolmukkeet turvonneita nivusissa, kainalossa ja kaulalla. Tauti meni ohi ihan muutamassa päivässä. En tunne enää imusolmukkeitakaan.
Kävin alkuviikosta kontrollissa verikokeessa. Kaikki arvot parantuneet, vaikka eivät kaikki ihan normaalilla tasolla.
Eilen soitettiin että 2 vk päästä vielä ebv tartuntaa pitää katsoa verikokeesta.
Mietin että miksi? Hoitaja ei osannjt sanoa miksi määrätty näin. Töissä oon saanut käydä jos kuumetta ei ole ollut ja ei ole ollutkaan.
Mietin että unohtivatko vain ottaa sen vai etsitäänkö minusta vielä jotain kamalaa? Aluksi kun menin lääkäriin ainoa oire oli nivusen suurentunut imusolmuke. Ei edes kurkkukipua (oli perjantai) maanantaina piti mennä ultraan ja verikokeeseen. Ne siirtyi kun tuli oireita ja piti käydä ensin koronatestissä.
Tuntuu että lääkäri alusta asti epäillyt jotain muutakin olevan vialla. En ole nähnyt enää lääkäriä. Kirjottelee vaan omakantaan tulokset ja mitä tutkittu. Nyt tälle uudelle verikokeelle ei ole annettu syytä.
Ps. Anteeksi kirjoitusvirheet. Isot sormet ja pieni puhelin..
Onko muilla kontrolloitu mononukleoosia näin tarkkaan???
Mononukleoosi seuranta
Anonyymi
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836129
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj494156- 1314031
- 693883
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262978Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72597Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?412595- 292286
- 2042151
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4511865