Ei me suomipojjaat mittään perseaukisia olla. Nyt valmistaudutaan maksamaan Finnairille 350 miljoonaa, kun kauppa ei käy. Hyvä meininki.
Kun ostetaan lisäksi 12 miljardilla hävittäjiä Boeingiltä, niin jääkö maahanmuuttajille tukirahaa.
On se hyvä että nämä välttämättömät kiireelliset hoidetaan pian alta pois. Katsellaan sitten muita jos jää rahaa, kun on vielä nää ruhtinaalliset hallintokulut.
No niin ja 350 miljoonaa
4
106
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kuules ny poeka!! Älä ota kantaa asioihin, mistä et mitään ymmärrä. Itellä kun sattuu olemaa tuollaiset 50 kiloo finskiä, siinä on avustukset tarpeen. Kokeiles ostaa vaikka 10k, maksaa 3800 euroa, voi mieli muuttua. Tämä Suomi on hieno maa, pidän kovasti. On ihan sama oletko viljelijä, sijoittaja, köyhä, ihan mikä vaan, aina joku tyrkyttää rahaa. Olemme maailman kymmenen parhaan joukossa joka vuosi, kun mitataan kilpailukykyä, tai onnellisuutta. Asumistukia maksetaa kaikkiaan 3 miljardia, maataloustukia 2 miljardia ja huvittavainta on, että veronmaksajat maksavat duunarien liiton maksuja lähes miljardilla/v. Eläke kassoilla on rahaa sijoituksissa yli 200 miljardia. On oma vika, jos tässä valtiossa ei pärjää, siis rahallisesti. Tuoko se onnea, ei tietä.
- Anonyymi
Ay-liike kantaa vastuunsa. Omistaa mm. Kojamosta, jonka arvo on yli 4 MRD€, valtaosan. Ay-liike voisi nyt kantaa yhteiskuntavastuunsa ostamalla Finnairin, Nesteen Naantalin jalostamon ja Kaipolan tehtaan liiketoiminnat ja näyttää suurpääomalle, miten laitetaan homma tuottamaan. Erkki Tuomiojasta saisi upean hallituksen puheenjohtajan ja Paavo Arhinmäestä toimarin. Maria Ohisalosta (tai ihan kenestä vaan puunhalaajasta, jolla on vihreiden puoluekirja) saisi loistavan ympäristöpäällikön!
Vaadin toimia asian etenemiseksi heti!- Anonyymi
Finnair on huonosti hoidettu yritys, sen näkee jo tavallinen kuluttajakin.
Asiakaspalvelu puuttuu. Lippuja myydään netissä ja siihen loppuu palvelu. Kun on kysyttävää, lippu pitäisi vaihtaa, mitä tahansa olisi asiaa niin Finnairilta ei vastata. Ei sellaiselta yhtiöltä mielellään lippua osta, jos parempaa palvelua saa toiselta yhtiöltä.
Herää kysymys miten toisen maan lentoyhtiö toimii paremmin täällä Suomessa kuin Finnair? Siinäpä mietittävää.
Finnairin johtajan erottaisin heti jos olisin huugoboss.
- Anonyymi
No niin pojjaat. Ostiko joku Finskiä. Ainakin käskin ostaa. Nyt itse ulostettu osakkeet, odotetaan taas laskua ja ei kun osakkeet takaisin, näin nämä menee. Tuosta kun laskee 50k xo 0.20 euroa. Niin se 10000 euroa miinus verot 30% pieni summa se on mutta sentti osakkeeksi ihan hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15726Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3680Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184539- 61533
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24506