Miksi SASM assembler esimerkki koodissa EDX -rekisteriin sijoitetaan 29, vaikka tulostettava merkkijono on vain 25 merkkiä pitkä.
%include "io.inc"
section .text
global CMAIN
CMAIN:
mov ebp, esp; for correct debugging
mov edx, 29
mov ecx, msg
mov ebx, 1
mov eax, 4
int 80h
xor eax, eax
ret
SECTION .data
msg db 'Hello World! Minä täällä.', 0Ah
Merkkien määrä (hello.asm)
13
343
Vastaukset 13
En tiedä mitä merkistöä tässä käytetään, mutta esimerkiksi UTF-8:ssa merkki 'ä' vie kaksi tavua.
Jos tässä esimerkissä 'ä' vie kaksi tavua niin merkkijonon pituus on 25 4=29 tavua koska 'ä' kirjaimia on neljä ja loput ovat perus ASCII kirjaimia jotka vievät vain yhden tavun jokainen.
Jos tarkoitus on myös tulostaa lopussa oleva 0Ah eli rivinvaihto, niin minusta pituuden tulisi tässä olla 30 eikä 29.- Anonyymi
No voi herran pieksut, siinähän se oli, kiitän.
- Anonyymi
"Jos tarkoitus on myös tulostaa lopussa oleva 0Ah eli rivinvaihto, niin minusta pituuden tulisi tässä olla 30 eikä 29."
Näin näyttää olevan, testasin toistamalla tuon tulostamisen kahdesti, ja peräkkäinhän ne meni, jollei tuota yhtä ylimääräistä siihen lisännyt.
%include "io.inc"
section .text
global CMAIN
CMAIN:
mov ebp, esp; for correct debugging
mov edx, 13
mov ecx, msg
mov ebx, 1
mov eax, 4
int 80h
mov eax, 4
int 80h
xor eax, eax
ret
SECTION .data
msg db 'Hello World!', 0Ah
Tuossa uudelleen saman tulostamiseen, riitti kun alusti int 80h kutsun write tehtävälle (mov eax, 4). Jos olisi käyttänyt mov edx, 12, olisivat tekstit menneet peräkkäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jos tarkoitus on myös tulostaa lopussa oleva 0Ah eli rivinvaihto, niin minusta pituuden tulisi tässä olla 30 eikä 29."
Näin näyttää olevan, testasin toistamalla tuon tulostamisen kahdesti, ja peräkkäinhän ne meni, jollei tuota yhtä ylimääräistä siihen lisännyt.
%include "io.inc"
section .text
global CMAIN
CMAIN:
mov ebp, esp; for correct debugging
mov edx, 13
mov ecx, msg
mov ebx, 1
mov eax, 4
int 80h
mov eax, 4
int 80h
xor eax, eax
ret
SECTION .data
msg db 'Hello World!', 0Ah
Tuossa uudelleen saman tulostamiseen, riitti kun alusti int 80h kutsun write tehtävälle (mov eax, 4). Jos olisi käyttänyt mov edx, 12, olisivat tekstit menneet peräkkäin.Tuohon dynaamisuutta lisäämällä .dataan msg:n alapuolelle muuttuja pituus:
pituus equ $ - msg
Ja sitten korvaa aikaisemman mov edx:n:
mov edx, pituus - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohon dynaamisuutta lisäämällä .dataan msg:n alapuolelle muuttuja pituus:
pituus equ $ - msg
Ja sitten korvaa aikaisemman mov edx:n:
mov edx, pituusJoo, tuo tekee vaihtelevan pituisten merkkijonojen käsittelyn helpommaksi.
%include "/usr/share/sasm/include/io.inc"
section .text
global CMAIN
CMAIN:
mov ebp, esp
mov edx, len
mov ecx, msg
mov ebx, 1
mov eax, 4
int 80h
xor eax, eax
ret
SECTION .data
msg db 'Hello World!', 0Ah
len equ $ - msg
Tässä tämä paranneltu versio, joka toimii hienosti, mutta en saa sitä käännettyä komentotulkissa. Tällä SASM -editorillaan se kyllä kääntyy virheettömästi. - Anonyymi
JOS kyse on linux -käyttöjärjestelmästä (mitä aloittaja ei viitsinyt mainita, vaikka se on olennainen tieto !), niin malaire (23.10.2020) on oikeassa.
Windowsissa taas asia EI OLE näin.
Linuxissa oletusmerkkikoodaus on UTF-8 (tosin hyvin vanhoissa linuxeissa, kuten Debian Sarge, näin ei ole, vaan niissä se voi olla esim. ISO-8859-1, joka on Windows-1252:n osajoukko).
Windowsissa tilanne on monimutkaisempi:
Graafisissa sovelluksissa oletusmerkkikoodaus on Windows-1252 (USA:ssa, Suomessa, ja monessa muussakin Euroopan maassa). Toki esim. Venäjällä ja Thaimaassa oletusmerkkikoodaus on maan oman standardin mukainen, ja nuo maakohtaiset standardit on yleensä laadittu siten, että koodit 0..127 ovat samat kuin jenkki-ASCIIssa, ja koodit 128..255 ovat maan paikallisen kielen kirjoitusmerkkejä.
Toki Graafisissa sovelluksissa voi vaihtoehtoisesti käyttää UTF16LE -koodattua UNICODEa, jos käyttää aina W -loppuisia API -kutsuja A-loppuisten sijasta. Huomaa, että tässä tapauksessa BMP:hen (Basic Multilingual Page) kuuluvat merkit koodataan yhdellä enkoodausyksiköllä eli 16 bitillä, muut merkit kahdella enkoodausyksiköllä eli yhteensä 32 bitillä.
Windowsin komentorivisovelluksissa oletus on yleensä OEM-850 (voi olla myös OEM-437, riippuen COUNTRY -asetuksesta). Tämä on ilmeisesti MS-DOSin peruja ja on sieltä tullut käytännöksi myös windowsiin.
em. syistä Windowsissa on siis Graafisissa sovelluksissa ja komentorivisovelluksissa eri koodaustapa, jenkki-ASCIIn osalta ovat samoja, mutta jos ei koodata oikein, niin suomalainen käyttäjä huomaa väärän koodauksen siitä, että Ä ja Ö -kirjaimet korvautuvat roskalla. - Anonyymi
malaireon oikeassa.
koodissa oleva int80h viittaa linuxiin.
Windowsissahan käytetään DLL:ä, ja ms-dosissa vastaava oli int 21h.
Nyky -linuxeissa oletuskoodaus on tosiaankin UTF-8 -enkoodattu unicode.
Vai onko?
Onkohan edes linux kernelissä homma koodattu oikein ?
Kun linuxin eräissä muissa kirjastoissa (olisiko libiconv ?) tai joku muu vastaava, liittyy eri merkkikoodausten väliseen konvertointiin, niin siellä on ollut jo vuosia vakava bugi, eikä tekijöitä pätkääkään kiinnosta korjata huonoa ja väärin toimivaa koodiaan.
Kyse siis siitä, että unicode consortiumin mukaan on vain 1 ainoa UTF-8 -koodaus, eikä ole olemassa mitään vaihtoehtoista UTF-8 koodaustapaa.
Mutta linuxin eräs tunnetuimmista kirjastoista koskien merkkikoodausmuunnoksia on jo vuosia toiminut väärin !
Eli KUN on kyse BMP:n (Basic Multilingual page) ulkopuolisista merkeistä, eli U+10000 koodista eteenpäin (ei siis koske koodeja U+0000 - U+ FFFF), niin nuo kaikki, aina U+10FFFF saakka, kuuluu koodata UTF-8 koodauksella enintään 4:llä tavulla!
Mutta tämä linuxin pellekirjasto enkoodaa ne 6 tavulla, koodaamalla UTF-16 -esitysmuodon HIGH ja LOW -surrogaten kummankin erikseen 3-tavuisella UTF-8 esityksellä, eli 1 merkki = yhteensä 6 tavuinen sekopää-utf-8 -enkoodattu esitys. Ja tämä on unicode consortiumin sääntöjen vastaista.
Saavatkohan ikinä korjattua ???
- Anonyymi
Nämäpä olivatkin hankalia kääntää komentokehotteesta käsin. Pitkän rupeaman hain ohjetta, löytämättä sellaista, joka olisi virheettömästi käännöksen tehnyt.
- Anonyymi
Assembler on tietokoneen ohjelmointikieli, jonka opettelusta ei ole mitään hyötyä.
- Anonyymi
-kääntäjän virheellisen toiminnan selvittäminen vaatii toisinaan assembler-taitoja
-core dumpista voi nähdä, jos virheen on aiheuttanut esim. muistin virheily eikä kyseessä ole ohjelmointivirhe
-koodin optimointien ymmärtäminen vaatii assembler-taitoja sulautetuissa, esim. koodin voi joutua optimoimaan kääntäjäparametrilla, mutta rikkinäisen kääntäjän/alustan rajoitteiden tai uutuuden takia käännöksen assembleriin on tehtävä käsin muutoksia, jotta koodi toimisi tai käyttäisi kääntäjästä puuttuvaa - vielä tehokkaampaa mnemonic:ia.
-sanoisin, että monet selviävät ilman assemblerin opettelua, mutta ilman assembleria ei pysty rakentamaan esim. toimivia kääntäjiä
-assemblerin opettelusta on se hyöty, että voi alkaa ymmärtää, miksi korkeamman tason kielissä jotkin asiat toimivat hitaasti väärin toteutettuina ja miksi kääntäjäoptimoinnit voivat rikkoa koodia mm. sulautetuissa ja muodostuva assembler pitää toisinaan tietää.
-ja syitä on paljon muitakin, mm. debuggerit usein näyttää koodisekvenssit ja usein se auttaa hahmottamaan koodin toiminnan ts. miksi koodi on virheellistä
- Anonyymi
itseasiassa voisin heittää koodin pätkää on Star Generator 3.0.
Olen paloillanin en hati löäytäyt tuo tku 534983
joudutte tyytymään johonkin itren moduuleihin eli siis Pythön tai joku muukin pelkle
Sorry - Anonyymi
https://www.cs.virginia.edu/~evans/cs216/guides/vsasm.html
helppo joku opeyud jossa ei mennä sitten mihinkääö grtagiikkakiihdyttimeni muistin lukitsemiseneeen jen. - Anonyymi
oikeasti ovat device-driver-ohjelmoijia jotka käyttävät, eli boot-koodi normia jne..
Mitä haluasit tehdä assembyllä oikeasti sitten vaikka piirtää kirjaimia ruudulleP?=
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212014- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412