Voiko radiologi lausua väärin?

Anonyymi

Jalan murtumasta otettu tavanomainen kuormitusröntgen, josta erikoistuva ortopedi sanoi murtuman alkaneen luutua (luutumisen pitkittyminen). Radiologin lausunto tuli kuitenkin muutama päivä myöhemmin, mutta lausunnossa luki ettei luutumista ole tapahtunut.

Seuraavassa vaiheessa on otettu samaisesta jalasta tietokonetomografia ja nyt odottelen siitä lausuntoa - tai toivottavasti sellaisen saan kun kaksi ihmistä puhuvat aivan eri tavalla.

Voiko todella olla niin, että radiologi olisi lausunut väärin kuormitusröntgenin, ja tt-kuvasta ilmenisi, että tämä lausunto onkin ollut hänen osaltaan virheellinen ja luutumista onkin alkanut tapahtua?

Ihmetyttää täysin päinvastaiset kommentaatit tilanteestani. En tiedä kumpaa olisi uskominen. Radiologit ovat äärimmäisen tarkkoja työssään, joten voiko tilanne kuitenkin kääntyä päälaelleen ja vihdoin jalka olisikin alkanut parantumaan?

2

1489

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuossa auta muuta kuin odotella niitä toisia kuvia ja lausuntoja.
      Ihminen on erehtyväinen, tässä tapauksessa on saattanut erehtyä ihan kumpi tahansa.

      Yleisemmin kyllä luulisi että radiologit ovat tarkempia.

      Toivotaan että on tapahtunut paranemista, oli lausunto mikä tahansa.

    • Anonyymi

      Uudisluun muodostuminen alkaa yleensä parin viikon sisällä murtumasta. Uudisluu ei kuitenkaan rtg-kuvassa näy vielä useampaan viikkoon. Tämän takia radiologi ei sitä kuvassa näe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1035
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      719
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      202
      610
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe