Olen 17-w poika ja finnit ovat hyppineet silmille useamman vuoden ajan melkose vihasesti, joten päätin vihdoin ihotautilääkärillä lähteä käväsemää. Lääkäri määräsi aluksi antibioottikuurin ja kortisonia, joiden jälkeen pitäisi tuota Roaccutania ruveta nieleskelemään. Ovatko nämä antibiootit vaikuttaneet kellään mitenkään, ja onko muille määrätty tätä kortisonia? (Kortisonin haittavaikutuksena mainittu mm. "kasvojen pullistuminen". Kuulostaa hyvältä...) Mielelläni kuulisin muidenkokemuksia antibioottikuureista ja myös Roaccutanista, positiivisia/negatiivisia..
Antibiootit + kortisoni (+Roaccutan?)
naamakala
34110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Antibiootti tavallaan estää aknen tulehduksen pahenemista ja hoitaa. Kortisoni taas lievittää/piilottaa aknea ja se määrättiin juuri siksi ennen isotretinoinia, ettei isotretinoini heti puskisi kaikkea talia ulos ja pahentaisi aknen sellaiseksi, että sen hoito vaikeutuu.
Kortisoni on hyvä renki mutta huono isäntä. Haittavaikutukset liittyvät yleensä pitkiin ja säännöllisiin kuureihin. Kahden viikonkin kuuri on yleensä turvallinen, voi tulla jotain mielialavaihteluita, ruokahalu kasvaa ja yöllä unettomuutta. Nämä katoavat kuurin jälkeen. Joskus tarvitaan Roaccutanin ohessa jopa parinkin kuukauden kuuria. Ei ne kasvot vielä tästä pullistu, mutta jos syöt kaksi vuotta Prednisolonia 20 mg, niin sitten asia on toinen.
Joka tapauksessa käytössäsi on tehokkain aknenhoitomenetelmä, monet ihotautilääkärit määräävät pelkän Roaccutanin kerralla ja potilas sitten jää odottelemaan tuskastuttavan pitkäksi aikaa sen vaikutusta, vaikka aluksi se saattaa pahentaa ihon rajustikin ja jättää vaikeita arpia. Nyt tilanteesi on ainakin hyvässä hoidossa!
Hei! Hyvä, kun olet rohkeasti lähtenyt hakemaan apua iho-ongelmaasi. Reilu vuosi sitten 17-vuotiaalla pojallani aloitettiin samanlainen lääkitys kuin sinulla ja tulokset ovat nyt huippuhyvät. Lääkityksen alussa ihon tilanne hieman paheni, mutta ei kuitenkaan mitenkään älyttömän pahasti. Tilanne lähti kuitenkin parantumaan melko nopeasti,joten maltti on valttia. Syö lääkkeet säännöllisesti lääkärin antaman ohjeen mukaan ja muistathan käydä myös mahd. kontrollikäynneillä, jolloin lääkäri tarkistaa hoidon vaikutuksen. Muuten, nyt kun kesä on lähestymässä, muista ihon huolellinen suojaus asianmukaisella aurinkovoiteella. Kaikkea hyvää sinulla ja onnea ihonhoitoon. Lopputulos on varmasti vaivan arvoista.
Jotkut aurinkovoiteet saattavat pahentaa aknea. En suosittelisi. Parasta siis vältellä aurinkoa kuurin aikana.