Sinkkuus yms

Anonyymi

Ahdistaa kun elämä jumittaa paikallaan. Muilla sentään on naisystävät, perhe perustettu jne. Varsinkin perjantaisin ahdistaa viikonlopun viettoon lähtee töistä, kun kotona ei ole ketään. Noilla on sentään se kumppani ja perhe jonka kanssa elämää elää.

"Mukavaa" kuunnella kun töistä soitellaan kumppanille ja ollaan iloisella päällä, että "kohta oon kotona". Kateutta tää on varmasti.

Mulla on ikää 35v (mies) ja kumppanin halu ois kova. Läheisyys yms arjen jakaminen. Lapsetkin haaveissa.

En tiedä mistä löytää. Tinder tuntuu jotenkin hankalalta paikalta, paljon feikkiprofiileja. Mennyt huonompaan suuntaan se.

Ja tää corona vielä.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joskus ollaan kavereiden kanssa mietitty, että voiko tinderin pelaa läpi? Joidenkin huhujen mukaan voi. Ja samalla pähkitty, että millanen siellä on se loppubossi.

      No vitsit sikseen, mutta työtä se teettää että sieltä elämänkumppanin löytää, ja aika monihan reboottaa elämänsä sillon tällön, kun ei se oikea sitten kymmenen vuoden päästä olekkaan oikea.

      Mutta positiivisuuden kautta, oletko miettinyt jotain harrastusta? Sieltä saattaisi löytää ihmisiä joilla on sama mielenkiinnon kohde, siitä on ainakin helpompi lähtee jutulle.

    • Anonyymi

      Joku voisi etsiä luvut tilastoista, mutta on sekä vapaita naisia että vapaita miehiä. Osa on ikisinkkuja, osa (lapsettomia) leskiä tai eronneita. Eli nk. yksinäisiäkin ihmisiä on. Et todellakaan ole yksin.

      Itse olen nainen, ollut nuorena muutaman vuoden naimisissa, eronnut. Seurustellut pitkään varatun miehen kanssa. Eri ikävaiheissa asioista ajattelee eri tavoin. Miehellä 35 ei ole mikään deadline. Isäksi ennättää tulla vaikka 60-vuotiaana. Naisella 35 alkaa olla jo deadline. Harva nainen on hedelmällinen enää yli 40-vuotiaana (säännöllinen kuukautiskierto ei takaa raskaaksi tuloa). Toisaalta myös ajattelu muuttuu iän myötä. Itse ajattelin paljon lapsiasiaa nuorena, sitten aloin ajatelle, etten jaksaisi sitä karuselliä. Eli myös ikä auttaa hyväksymään tosi asiat. Lapsettomuus ja perheettömyys ei ole paha asia.

      Ei kannata nk. väkisin hankkia parisuhdetta. Oikeasti on paljon helpompaa olla yksin kuin huonossa parisuhteessa. Huomiosi saattavat olla valikoivia. On ihmisiä, joilla on hyvät parisuhteet. Sitten on niitä, joilla kotona voi olla vaikka minkälainen parisuhde helvetti. Uskottomuutta, väkivaltaa, mielenterveys- ja päihdeongelmia. Osa jaksaa pitää kulisseja yllä, eivätkä ulkopuoliset huomaa tilannetta. Eli kannattaa harkita. Ainahan ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella. Mutta kun olet itse aidan toisella puolella, niin entinen puoli saattaakin olla vihreämpi.

      Itsekin koin ensimmäisen kerran kunnolla yksinäisyyden tunnetta koronatoimenpiteiden aikana. Siinä vaiheessa huomasi, että on rakentanut elämänsä mädän lankun varaan, tuli kunnon tipahdus. Nyt on uusi tasapaino, eikä ratkaisu ole parisuhde. Itsekin suosittelen hyviä harrastuksia ja uusien asioiden opettelua. Kaikki asiat eivät ole kiellettyjä koronasta huolimatta.

    • Anonyymi

      Itse olen etätöissä, joten eipä sitä oikein muualle tule lähdettyä kuin lenkille, varsinkin näin korona aikaan. Lenppari lenkkeilypaikkani on tuhottu hakkuilla ja hiekan nostolla. Tilalla vain monttuja. Lisäksi ei sinne viitsi pimeään ja märkään lähteä kovin usein ottalampun kanssa juoksemaan, vaikka välillä tuleekin. Ulkonakin on jo pimeää kun työt loppuu iltapäivällä, vielä neljä kuukautta. Mihinkään ryhmäharrastuksiin tai baareihin ei uskalla koronan takia lähteä. Kavereilla on joko perheitä, tai ovat vuorotöissä, joten viikonloput eivät satu kovin usein yhteen. Alkoholia olen vältellyt monta kuukautta, koska viime talvena tuli tissuteltua, mutta siitä oli enimmäkseen pelkkää harmia ja haittaa.

    • Anonyymi

      Mikähän siinä on että ihmistä aina ahdistaa. Ihminen ei ole koskaan tyytyväinen siihen, mitä on. Aina pitäisi olla muuta. Pienen hetken on tyytyväinen ja taas ahdistaa.
      Se on totuus!
      Kumpa ihminen olisikin tyytyväinen elämäänsä.
      Osta vaikka käytetty kitara ja soittele sitä. Pääasia on että pääsee eroon tyytymättömyydestä, Kaikki muu asettuu itsestään ajan kanssa.

    • Anonyymi

      Oletko kokeillut muita seuranhakupalveluita?
      Aika on karua, tiedän sen itsekin kokemuksesta..
      Mutta täytyy jaksaa etsiä, hakea, kokeilla.. Ei sitä muuten mitään löydä. Kukaan ei tule kotoa hakemaan.
      Tsemppiä, tiedän mitä yksinäisyys on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3365
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2555
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      70
      2516
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      104
      2126
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1898
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      380
      1043
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      38
      849
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      780
    Aihe