Opiskeleeko kukaan assyriologiaa Helsingin yliopistossa, ja osaisi kertoa millaista opiskelu oikein on? Onko vaikea päästä sisään, ja pitääkö olla erityisen älykäs opinnoissa menestyäkseen ja töitä saadakseen? Jos äo on esim. 120, niin riittääkö se assyriologiaan? Tiedän että ehkä vähän tyhmä kysymys, mutta kaikkea sitä tässä tulee miettineeksi, kun itseä tuo ala kiinnostaa. Kiitos etukäteen jos joku sattuu vastaamaan
Assyriologia
9
1260
Vastaukset
- Anonyymi
Assyriologian opinnoissa pärjää keskinkertaisella älyllä ja ahkeruudella. Mutta, sitten tulee mutta! Assyriologian paraskaan osaaminen ei ole kovin kysyttyä työmarkkinoilla. Tavallista enemmän älyä ja tuuria tarvitaan, jos keksit mitenkään assyriologiaan liittyviä töitä, joista sinulle joku maksaisi palkkaa.
Ehkä elätät sitten itsesi vaikka varastoapulaisena, taksikuskina tai lehdenjakajana, niissä hommissa assyriologia ei ehkä haittaa.- Anonyymi
Opettajilla on paremmat palkat kuin varastomiehillä, joten kannattaa assyrologian opintojen jälkeen alkaa opettaa assyrologiaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opettajilla on paremmat palkat kuin varastomiehillä, joten kannattaa assyrologian opintojen jälkeen alkaa opettaa assyrologiaa
Kaikki assyrologian opettajan hommat on Suomessa vain yhdessä yliopistossa.
Ruotsin opettajilla on enemmän töitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki assyrologian opettajan hommat on Suomessa vain yhdessä yliopistossa.
Ruotsin opettajilla on enemmän töitä.Älä puutu asioihin, joista et näemmä ymmärrä mitään!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki assyrologian opettajan hommat on Suomessa vain yhdessä yliopistossa.
Ruotsin opettajilla on enemmän töitä.Mitä sillä on väliä, jos ei ruotsin opettajuus kiinnosta? Miten ruotsi tähän liittyy, kun nyt oli puhe nimenomaan assyriologiasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä sillä on väliä, jos ei ruotsin opettajuus kiinnosta? Miten ruotsi tähän liittyy, kun nyt oli puhe nimenomaan assyriologiasta?
Voisi olla ihan hyvä, että kiinnostaisi joku muukin ala kuin assyriologia. Assyriologille nimittäin todennäköisesti ei ole töitä mutta ruotsin opettajalle töitä on.
Elämän realiteetit on hyvä pitää mielessä siitä riippumatta, kiinnostaako mikään muu kuin assyriologia. Pelkällä assyriologialla ei pitkälle pötkitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisi olla ihan hyvä, että kiinnostaisi joku muukin ala kuin assyriologia. Assyriologille nimittäin todennäköisesti ei ole töitä mutta ruotsin opettajalle töitä on.
Elämän realiteetit on hyvä pitää mielessä siitä riippumatta, kiinnostaako mikään muu kuin assyriologia. Pelkällä assyriologialla ei pitkälle pötkitä.Höpöhöpö. Mitä sinä siinä ohjeistat, mikä jollekulle toiselle on hyvä?? Itsehän jokainen omassa elämässään tietää mikä hänelle on hyvä, eikä sinulla tai kenelläkään muullakaan ole siihen nokan koputtamista. Jos jotakuta kiinnostaa pelkkä assyriologia, niin silloin se vaan on niin eikä siinä ole mitään vikaa. Ja mikä sinä olet edes määrittelemään mikä tässä elämässä on "pitkälle pötkimistä"? Minulle se ei ainakaan ole se että ruvetaan joksikin ruotsin opettajiksi pelkän toimeentulon takia jos se ei millään tavalla kiinnosta. Ennemmin työtön assyriologi. En kokisi millään muotoa olevani epäonnistunut tai minkään menneen hukkaan vaikken töitä saisikaan. Olisinhan opiskellut sitä mikä oikeasti kiinnosti. Pitkälle on pötkinyt ihminen silloin kun on itse tyytyväinen valintoihinsa ja elää elämäänsä niin kuin itsestä tuntuu oikealta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö. Mitä sinä siinä ohjeistat, mikä jollekulle toiselle on hyvä?? Itsehän jokainen omassa elämässään tietää mikä hänelle on hyvä, eikä sinulla tai kenelläkään muullakaan ole siihen nokan koputtamista. Jos jotakuta kiinnostaa pelkkä assyriologia, niin silloin se vaan on niin eikä siinä ole mitään vikaa. Ja mikä sinä olet edes määrittelemään mikä tässä elämässä on "pitkälle pötkimistä"? Minulle se ei ainakaan ole se että ruvetaan joksikin ruotsin opettajiksi pelkän toimeentulon takia jos se ei millään tavalla kiinnosta. Ennemmin työtön assyriologi. En kokisi millään muotoa olevani epäonnistunut tai minkään menneen hukkaan vaikken töitä saisikaan. Olisinhan opiskellut sitä mikä oikeasti kiinnosti. Pitkälle on pötkinyt ihminen silloin kun on itse tyytyväinen valintoihinsa ja elää elämäänsä niin kuin itsestä tuntuu oikealta.
Siinä vaiheessa kun sinua ei kiinnosta mikään muu kuin assyriologia ja se on sinulle parasta, vaikka et saa töitä, silloin sinä tulet mankumaan rahaa ruokaan ja elämiseen ihan muilta. Pidä omat asiasi ja oma parhaasi ominasi myös silloin eli vastaa itse itsestäsi! Miksi sinun valintasi kiinnostaisi ketään silloinkaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä vaiheessa kun sinua ei kiinnosta mikään muu kuin assyriologia ja se on sinulle parasta, vaikka et saa töitä, silloin sinä tulet mankumaan rahaa ruokaan ja elämiseen ihan muilta. Pidä omat asiasi ja oma parhaasi ominasi myös silloin eli vastaa itse itsestäsi! Miksi sinun valintasi kiinnostaisi ketään silloinkaan?
Haista sinäkin kukkahattutäti v****.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770